Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.12.2023

„Chamstwo”, „kłamstwa” i „iluminat”. Tak został przyjęty budżet województwa lubelskiego 2024

Udostępnij

Głosami PiS został przyjęty budżet województwa lubelskiego na rok 2024. To, że głosowanie poprzedzi burzliwa dyskusja, było wiadomo. Ale tym razem było naprawdę ostro.

Kształt uchwały budżetowej zaproponowanej przez zarząd województwa z marszałkiem Jarosławem Stawiarskim na czele, był już znany od pewnego czasu. Jednak w poniedziałek (11 grudnia) została do niego dopisana jeszcze jedna pozycja. Radni PiS z komisji budżetowej poprosili o umieszczenie po stronie wydatków 6 mln zł na konkursy i dotacje z zakresu bezpieczeństwa. To pieniądze dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Poprawka została uwzględniona.

Będzie nadwyżka

Niezależnie od oceny politycznej, trzeba przyznać, że to ma być wyjątkowy budżet. Dochody zostały zaplanowane w wysokości 1,88 mld zł, a wydatki 1,77 mld. Oznacza to, że ma być nadwyżka budżetowa. I to jest właśnie wyjątkowe.

Dobrze to o nas świadczy. Spłacamy długi, realizujemy inwestycje – omawiał kolejne punkty prognozy finansowej i budżetu marszałek. Wyliczał, że tylko wpływy z podatku CIT planowane są na 426 mln zł.

Czyli wbrew temu, co mówią niektórzy gospodarka w województwie lubelskim ma się dobrze – mówił marszałek i zaznaczył, że to zasługa rządu PiS.

Co do wydatków, to 412 mln zł przeznaczone jest na budowę dróg wojewódzkich. Do tego trzeba dodać 100 mln zł na bieżące remonty tras. Ochrona zdrowia ma pochłonąć 44,4 mln zł. To inwestycje w szpitalach w Lublinie, Białej Podlaskiej czy w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy. 17,8 ml zł to inwestycje kolejowe, ale jeszcze więcej pochłonie kultura. Mówimy o 85,3 mln zł z czego najwięcej pochłonie utrzymanie Opery Lubelskiej – 16,1 mln zł.

Marszałek udowadniał, że dochody są wyższe o 765 mln zł niż w 2018. A to był ostatni rok rządów koalicji PSL – PO w województwie. Wydatki też są znacznie wyższe, a w 2024 r. przewidywana jest budżetowa nadwyżka. W 2018 było 123 mln zł pod kreską.

Opozycja przeciwko

Adama Wasilewskiego z PO jednak martwi, że część wydatków z tego roku zostaje przeniesiona na przyszły. – To oznacza, ze ten rok był przewymiarowany. Przed czym ostrzegałem – mówił radny dodał: – W tej sytuacji budżet jest nierealny i nie mogą państwo oczekiwać, że Platforma Obywatelska będzie ten budżet popierać.

Tak samo zdecydowali radni PSL, a randy Marek Kos mówił: – Zauważam gigantyczną różnicę między wydatkami majątkowymi a dochodami – mówił i dodał, że ten budżet „nie zasługuje na poparcie”. Kos mówił znacznie dłużej i więcej. Punktował zadłużenie szpitali i o planie ulokowania spalarni śmieci w regionie (choć nie buduje ich samorząd).

Finansowy plan punktował też Sławomir Sosnowski (PSL). Brakowało mu wydatków na drogi na północy regionu, a zauważył drogową ofensywę w okolicach Kraśnika – rodzinnego miasta marszałka.

Gdzie obwodnica Białej Podlaskiej? Przecież tam będzie autostrada – wyliczał Sosnowski i upominał się o budowę dróg w okolicy Łukowa. – Formalnie budżet jest ok, ale strategicznie nie jest ok – mówił radny Sosnowski.

W pełni pomysły zarządu popierali radni PiS. Z pewnymi obiekcjami, ale jednak także, za takim budżetem był niezależny radny (startował z listy PiS) Jacek Szczot.

Wicemarszałek Michał Mulawa odpierał zarzuty opozycji. Tłumaczył, że budowę obwodnicy Białej Podlaskiej przejęło miasto. – Ogromny nacisk kładziemy na zrównoważony rozwój – mówił i przypomniał działania na rzecz miast powiatowych. – Położyliśmy nacisk na uzdrowiska – kontynuował i dalej: –Inwestujemy w miejscach, gdzie maszyn drogowych nie było od lat. Białe plamy są likwidowane.

Gra na ostro i słownik

Ostro zrobiło się, gdy Markowi Kosowi zaczął odpowiadać Stawiarski. Zaczął zarzucać mu chamstwo i kłamstwa. Samego radnego nazywał prześmiewczo iluminatem. Ale jak zauważył Kos, słownikowa definicja tego słowa wskazuje na „człowieka wybitnego”. – Przepraszam, że pan marszałek się zdenerwował, bo nie było moim celem żeby denerwować pana marszałka – mówił potem radny PSL.

Za przyjęciem uchwały budżetowej było 18 radych. 12 zagłosowało przeciw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

15.07.2024

Poseł Romanowski zatrzymany. Dzień wcześniej wychwalał go o. Rydzyk

Polityk Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości, został zatrzymany w poniedziałek…

5 minuty czytania

12.07.2024

Ponad 900 tys. zł. Tyle w rok zarobił nowy członek zarządu województwa

Jednak nie 600 tys. zł, ale ponad 900 tys. zł…

3 minuty czytania

09.07.2024

Partyjny desant na najwyższe stołki w marszałkowskich instytucjach kultury

Były członek zarządu województwa jednak nie pójdzie na bezrobocie –…

16 minuty czytania

29.06.2024

Jeden ma tylko kurnik, inny zarobił ponad 500 tys. zł w szpitalu. Oświadczenia majątkowe radnych sejmiku lubelskiego

Była dyrektorką agencji rolnej, teraz jest tam specjalistką. Był szefem…

5 minuty czytania

27.06.2024

Gdy pokazali „osiedle dla uchodźców”, internet się zagotował. Ale prawda jest inna

Na Tik Toku zasięgi robi film nagrany w okolicy Tarnawatki.…

6 minuty czytania

27.06.2024

W kręgu blachy i paproci. Noc Świętojańska vs. noc dekarska w skansenie

Wicie wianków, śpiewy i ognisko. Tak od lat Muzeum Wsi…

4 minuty czytania

24.06.2024

PSL przejmuje giełdę w Elizówce. Koledzy nie zostawili byłego wójta na lodzie

Krzysztof Urbaś, były wieloletni wójt podlubelskich Niemiec, po sromotniej porażce…

10 minuty czytania

21.06.2024

Kto chce zatopić marszałka Stawiarskiego? Wiele wskazuje na Jacka Sasina

Nasilają się medialne ataki na marszałka województwa. Niszowy portal zwiastuje,…