Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  22.11.2023

Na co wyda marszałek nasze pieniądze? Stagnacja w inwestycjach, więcej na pensje i Operę Lubelską

Udostępnij

Nadwyżka ma wynieść aż 104 mln zł, ale pójdzie na spłatę długów. Wynagrodzenia wzrosną o 7 proc., a wydatki na inwestycje zostaną na poziomie tegorocznym. – To budżet na przetrwanie – ocenia Bożena Lisowska, opozycyjna radna z KO.

Radni poznali już plany marszałka Jarosława Stawiarskiego (PiS) i jego ekipy z zarządu województwa związane ze wydawaniem naszych pieniędzy w przyszłym roku. Zgodnie z prezentacją przestawioną na posiedzeniu połączonych komisji sejmiku dochody mają wynieść w przybliżeniu 1,88 mld zł, a wydatki 1,77 mld. Tym samym zarząd województwa prognozuje olbrzymią nadwyżkę budżetową wynosząca aż 104 mln zł. Ale pieniądze te nie pójdą na inwestycje czy inne pilne wydatki.

– Nadwyżka budżetowa przeznaczona będzie na rozchody z tytułu spłaty kredytów i wykup papierów wartościowych zaciągniętych i wyemitowanych w latach ubiegłych – wyjaśnia Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka.

Prognozowane zadłużenie województwa na koniec przyszłego roku ma wynieść prawie 230 mln zł, z czego 160 mln przypada na wyemitowane obligacje, a 70 mln zł na zaciągnięte kredyty.

Na pensje, drogi i akcje

Dużą pozycję w budżecie województwa zawsze stanowią wydatki na wynagrodzenia. Bo samorząd to nie tylko Urząd Marszałkowski, ale także podległe mu instytucje oraz jednostki organizacyjne. Na wynagrodzenia i pochodne marszałek chce wydać w przyszłym roku 321,65 mln zł, czyli o 7 proc. więcej w stosunku do planu na ten rok. Ten wzrost odpowiada jednak ostatniemu wskaźnikowi inflacji: według danych GUS w październiku wyniosła ona 6,6 proc. rok do roku.

Według planów marszałka wydatki na inwestycje wyniosą 508 mln zł i oznacza to, że praktycznie się one nie zmienią w porównaniu z tym rokiem. A cala pula przeznaczona na wydatki majątkowe ma być nawet niższa i stanowić 94 proc. tego, co zostanie wydane w tym roku.

To jest budżet na przetrwanie, bo nie zostały zawarte w nim inwestycje z Nowego Ładu, z KPO ani funduszy europejskich dla lubelskiego na lata 2021-27 – ocenia radna KO Bożena Lisowska, przewodnicząca komisji rewizyjnej.

Według Lisowskiej zaniedbane są inwestycje w transformację energetyczną, działania antysmogowe, czy remont instytucji kultury, w tym na przykład Zamku w Janowcu, gdzie we wtorek odbyło się wyjazdowe posiedzenie sejmikowej komisji kultury. – 2/3 tego muzeum jest wyłączone ze zwiedzania – mówi radna.

Zarząd województwa nadal będzie wspierał swoje nierentowne od lat spółki: na zakup akcji w Porcie Lotniczym Lublin wyda 15,6 mln zł (strata lotniska w Świdniku za 2022 rok wyniosła 32,4 mln zł), a w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym obejmie akcje za 2 mln zł (w zeszłym roku spółka ta miała 3,9 mln zł straty).

Na pewno z przyszłorocznego budżetu będą się cieszyć kierowcy czekający na remonty dróg zarządzanych przez marszałka (drogi wojewódzkie). Zarząd szczegółowo zaprezentował radnym, jak chce wydać 107 mln zł z puli zadań własnych. I tak rozbudowy i remonty obejmą następujące drogi:

 • droga 824 Żyrzyn – Puławy – Opole Lubelskie – Józefów – Annopol – 24,3 mln zł (łącznie 30,7 mln zł)
 • nowy most przez rzekę Włodawkę w miejsce istniejącego w drodze 812 Biała Podlaska – Wisznice – Włodawa – Chełm – Rejowiec – Krasnystaw – 10,7 mln zł (realizacja do 2025 roku, łącznie 15,5 mln zł)
 • droga 842 Rudnik Szlachecki – Wysokie – Krasnystaw o długości – w sumie 12,4 mln na dwa odcinki
 • droga 811 Sarnaki – Konstantynów – Biała Podlaska – 4 mln zł
 • droga 858 Zarzecze – Biłgoraj – Zwierzyniec – Szczebrzeszyn – 3,9 mln zł
 • droga 837 Piaski – Żółkiewka Wieś – Nielisz – Sitaniec – 3,9 mln zł
 • droga 858 Zarzecze – Biłgoraj – Zwierzyniec – Szczebrzeszyn – 3,5 mln zł
 • droga 830 Lublin – Nałęczów – Bochotnica – budowa obwodnicy Nałęczowa (rtap II) – 3,4 mln zł
 • droga 738 Nowe Słowiki – Góra Puławska od km 22+900 do 25+064 (skrzyżowanie z droga Nr 874) oraz drogi Nr 743 Góra Puławska – Karczunki – Sadłowice – Nasiłów – rz. Wisła – Bochotnica – 1,1 mln zł

Duże pieniądze, z rządowej puli, pójdą też na rozbudowę dwóch innych dróg:

 • 820 Sosnowica Dwór-Łęczna – 49,6 mln zł (łącznie 87,7 mln zł)
 • 833 – 35,0 mln zł (realizacja do 2025 roku, łącznie 70,3 mln zł)

(Pozostałe wydatki drogowe i całość prezentacji dla radnych zamieszczamy w pliku na końcu tekstu).

W kulturze wcale nie taka bieda

Zdziwienie niektórych radnych wywołały planowane wydatki na hołubioną przez marszałka Stawiarskiego Operę Lubelską, która – przypomnijmy – powstała poprzez zmianę nazwy Teatru Muzycznego. Jeszcze w lipcu, gdy sejmik województwa decydował o jej powołaniu, główna księgowa ówczesnego Teatru Muzycznego Monika Podkowińska w rozdawanym radnym zestawieniu planowanych wydatków i dochodów prognozowała, że dotacja celowa na 2024 rok dla Opery powinna wynieść 13,2 mln zł.

Dziś okazuje się jednak, że nie doszacowała tej kwoty, bo zarząd województwa był bardziej szczodry: dofinansowanie zaplanowano na poziomie 16,1 mln zł. O tę pozycję w budżecie pytał na posiedzeniu komisji radny KO Krzysztof Komorski.

– Od skarbniczki województwa usłyszałem, że kwota ta pokrywa wydatki bieżące opery, w tym 2 mln zł przeznaczone na dwie premiery w przyszłym roku (ma to być m.in. zapowiadany przez dyrektor Kamilę Lendzion musical Jesus Star Superstar – red.) – mówi radny Komorski.

Dla porównania CSK ma dostać 14,7 mln zł, Filharmonia im. H. Wieniawskiego w Lublinie – 10,4 mln zł, a Teatr Osterwy – 9,9 mln zł. W sumie na wszystkie instytucje kultury budżet ma wzrosnąć o 10 mln zł w porównaniu z tym rokiem.

– W 2024 roku zaplanowano wzrost dotacji na działalność statutową instytucji kultury podlegających samorządowi województwa – zaznacza rzecznik marszałka Remigiusz Małecki. Według wyliczeń urzędu wzrosty mają wynieść od 11 do 22 proc. – Wysokość zwiększenia uzależniona była od indywidualnej analizy sytuacji finansowej poszczególnych instytucji oraz szacunku wzrostu kosztów dotyczących wynagrodzeń oraz planowanej działalności programowej – dodaje.

Radni zajmą się budżetem województwa na grudniowej sesji.

PROJEKT-BUDZETU-2024-komisje

Na zdjęciu: Marszałek Jarosław Stawiarski planuje dużą nadwyżkę budżetową, ale pójdzie ona na spłatę kredytów i wykup obligacji Fot. FB/UMWL

9 odpowiedzi na “Na co wyda marszałek nasze pieniądze? Stagnacja w inwestycjach, więcej na pensje i Operę Lubelską”

 1. mieszkaniec pisze:

  To wygląda trochę tak jakby marszałek chciał zagłodzić CSK. Czy to „nagroda” za wysokie miejsce CSK w opublikowanym ostatnio przez Press rankingu?

 2. Michał Oleksy pisze:

  16 mln na Operę? Niezły żart, przecież to studnia bez dna. To jest granda jak trwonią publiczne pieniądze! Instytucja która ciągle generuje straty przez złe zarządzanie, dostaje zwiększoną dotację. Takie rzeczy tylko u Stawiarskiego.

 3. Ezmond pisze:

  Dajemy więcej tym którzy są na minusie. Zabawa w operę trwa w najlepsze. Marszałkowi Stawiarskiemu pogratulować poczucia humoru.

 4. Ewa pisze:

  No teraz będą dostawać dotację tylko te instytucje, które są w Press rankingu.
  Ludzie napiszcie co takiego zrobiło to CSK. Jaką własną produkcję??

 5. Meloman pisze:

  trzeba jakoś załatać długi powiatowej Lady Makbet.

 6. Don pisze:

  Droga Ewo, patrząc z brzegu ot choćby Stacey Kent, Steve Vai, Pat Metheny. Wymieniać dalej? Tak wiem, to wciąż słabo biorąc pod uwagę to co oferuje Opera Lubelska. W Operze mamy np. Królewnę Śnieżkę z muzyką puszczoną z nagrania zamiast orkiestry. To jest dopiero wydarzenie! Albo Tosca na którą trzeba było zwozić z innych miast widzów-statystów autokarami, żeby tylko zapełnić salę operową CSK.

 7. Ewa pisze:

  To ja nie wiedziałem że Stacey i Pat pracują w CSK. Czy rozumiesz co to znaczy produkcja własna przedstawienia?
  Widzę że jest to problem. A wynajmować sale chyba każdy da radę.
  Ale widzę że CSK ma duże doświadczenie. Bo nawet znaleźli nowe określenie dla publiczności. Widz-statysta. To w ten sposób osiągnięto wynik 900 tys odwiedzających. Gratuluję pomysłowości.

 8. Piotr pisze:

  ale o co chodzi przecież byli na wspólnej wycieczce w Dubaju i za chwilę szejk wyłoży kasę na szyby naftowe przy zalewie Zemborzyckim hahaha…i ponad 3 miliony poszło w pizdu ale cieszę się że Pani Bogna ze skasenu pokazywała Arbom jak lepić kwiatki z papieru

 9. Przebudźcie się ❗ pisze:

  Do kiedy my- ludzie będący rzeczywistymi właścicielami miasta – będziemy tolerować tych rzekomo przez nas wybranych(cha, cha, cha!- rzekomo w celu sprawowania w naszym imieniu władzy) normalnie skrzywionych- podłych, chciwych, i działający na swoją korzyść egoistów, w dodatku promujących pozarządowe przedsięwzięcia z których benefity przypadają członkom ich rodzin lub znajomym⁉️

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

4 minuty czytania

19.02.2024

Ile można zarobić w „gangu Jarosława”? Dyrektor – 427 tys. zł, kierowca – 121 tys. zł rocznie

Najlepiej opłacanym urzędnikiem wcale nie jest Jarosław Stawiarski. Jeden z…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

2 minuty czytania

24.12.2023

Gaz do dechy. Jak PGNiG walczy o spłatę długu przez szpital

Nie pomogło wysyłanie do szpitala przy al. Kraśnickiej wezwań do…

4 minuty czytania

14.12.2023

Za 100 mln zł zmieni się nie tylko budynek. Teatr Osterwy się rozrośnie i zazieleni

Przebudowana scena główna i widownia, odrestaurowana sala filharmonii, dobudowane dwa…

4 minuty czytania

31.10.2023

Marszałek zaprasza na film, a sejmik zgadza się na odłączenie Janowca od muzeum w Kazimierzu Dolnym

Powstające przy zamku winnice (obecnie to ok. 2 ha )…

6 minuty czytania

27.10.2023

Marszałkowi marzy się nowe muzeum. Takie, co ma własne winnice

Kolejny rewolucyjny pomysł marszałka Stawiarskiego (PiS) na podlegającą mu instytucję…