Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  01.09.2023 17:28

Kolejny desant z Kraśnika. Będą nowi dyrektorzy muzeum w Kozłówce i wojewódzkiej biblioteki

Udostępnij

Bożena Ćwiek ma zostać dyrektorką Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Andrzej Rolla ma kierować Wojewódzką Biblioteką Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Marszałek województwa Jarosław Stawiarski (PiS) zamierza ich powołać bez konkursów.

Zacznijmy od Muzeum Zamoyskich w Kozłówce. Położony niedaleko Lubartowa, jest jednym z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Ogromne wrażenie na zwiedzających robią wnętrza z oryginalnym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku.

Z kolei Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Lublinie to nie tylko księgozbiór, czytelnia, ale też wystawy, spotkania czy bogata bibliografia publikacji o regionie.

Te instytucje łączy fakt, że podlegają marszałkowi województwa lubelskiego. Muzeum w Kozłowce obecnie tymczasowo kieruje Jerzy Dębski (od marca 2022), a dyrektorem biblioteki jest Tadeusz Sławecki, ostatni człowiek PSL, który ostał się na stanowisku od kiedy władzę w regionie przejęło PiS (2019 r.).

Idzie nowe. Z Kraśnika

Już wiadomo, że obie instytucje będą miały nowych dyrektorów. Marszałek województwa, Jarosław Stawiarski (PiS) chce ich powołać bez konkursu. Ma takie prawo, ale musi poprosić o opinię Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz związki zawodowe i organizacje tematycznie powiązane z muzeum i biblioteką.

Odpowiednie uchwały zarząd województwa już podjął. I wskazał nawet swoich kandydatów. To, że są związani z Kraśnikiem, nie dziwi. Sam marszałek Stawiarski pochodzi z Kraśnika, a od kiedy zaczął kierować pracą urzędu marszałkowskim, to o tym mieście nie zapomina. Pisaliśmy o tym nie raz >>>Kraśnicka saga polityczna<<<

Bo zimą nie było turystów, bo remont był za drogi

Zamknęłam już ten rozdział. Swoje wiem swoje. Wiem, co razem z zespołem, udało nam się zrobić. Żal się było rozstawać z Kozłówką, bo to lata pracy, ale trudno – mówi nam Anna Fic-Lazor.

W muzeum pracowała 36 lat. W 2015 roku została jego dyrektorką. Zarząd województwa z Jarosławem Stawiarskim (PiS) na czele odwołał ją ze stanowiska z końcem lutego br.

Jako zarząd województwa lubelskiego chcemy, aby Muzeum Zamoyskich w Kozłówce było instytucją bardziej przyjazną dla wszystkich, którzy chcą je odwiedzić. Zależy nam, aby było czynne przez cały rok i każdy mógł korzystać z parku, oficyn i z samego pałacu – mówił wówczas odpowiedzialny we władzach regionu za kulturę wicemarszałek Bartłomiej Bałaban.

O tym, że Fic-Lazor miała zostać usunięta, na korytarzach urzędu marszałkowskiego szeptano już wcześniej. Szukano tylko powodu. Oficjalnie dyrektorce zarzucono m.in. to, że zapewniła pracownikom abonament na świadczenia medyczne, czego przepisy nie przewidują. Kolejny zarzut dotyczył tego, że w 2021 (w czasie pandemii COVID-19) r. muzeum było czynne tylko od 4 maja do 28 listopada. W innym okresie turystów nie było, ale pensje były wypłacane. Największe jednak gromy spadły na nią za remont obiektów muzealnych za 40 mln zł. Urzędnicza kontrola wykazała np., że nieprawidłowo były prowadzone dzienniki budowy, inwestycja nie była pod kontrolą, przeciągała się, a błędy generowały kolejne koszty.

W czerwcu br., kiedy muzeum miało już nowego dyrektora, Bartłomiej Bałaban wziął udział w oficjalnym zakończeniu prac remontowych. – Projekt został oficjalnie zakończony, a ja zachęcam, by wybrać się do Kozłówki i zobaczyć znakomity efekt tych prac – napisał w sieci polityk Suwerennej Polski.

Cóż mam powiedzieć… Pod koniec 2022 roku w Prokuratorii Generalnej podpisaliśmy ugodę z wykonawcą prac, bo nie ukrywajmy, że nie zrobił wszystkiego. Mam nadzieję, że wszystko się udało, a każdej nowej dyrekcji życzę powodzenia w prowadzeniu Kozłówki – mówi dziś Fic-Lazor.

Była degradacja, jest awans do pałacu

Zgodnie z wolą marszałka Stawiarskiego nową szefową Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ma zostać pochodząca z Kraśnika Bożena Ćwiek.

Jeszcze wiosną tego roku była dyrektorką marszałkowskiego departamentu kontroli. Ale w maju została zdegradowana na kierownika Oddziału Edukacji w Departamencie Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, a szefem jednostki nadrzędnej została Elżbieta Katarzyna Kędzierska.

Pierwsza z lewej Bożena Ćwiek. Ostatni w rzędzie Jarosław Stawiarski (fot. rpo.lubelskie.pl)

To był zaskakujący ruch, ale wyjaśnił się niedługo później. Zgodnie z naszymi, nieoficjalnymi informacjami Ćwiek straciła dyrektorskie stanowisko po tym, jak na spotkaniu ze Stawiarskim głośno zaproponowała, aby zarząd województwa przedłużył angaż Wojciechowi Rodkowi na stanowisku dyrektora Filharmonii Lubelskiej. Marszałek miał jednak inne plany. >>>O tym, co się dzieje w Filharmonii Lubelskiej szeroki pisaliśmy wczoraj<<<

Biblioteka wojewódzka

Jeśli chodzi o Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, to nawet – w listopadzie 2022 – został ogłoszony konkurs na stanowisko dyrektora. Wystartował w nim obecny dyrektor Tadeusz Sławecki i kilka innych osób. W kwietniu br. zarząd województwa unieważnił postępowanie i zdecydował, że nowego dyrektora wybierze bez konkursu.

Zgodnie z wolą marszałka ma to być Andrzej Rolla – do niedawna starosta kraśnicki z PiS. W sierpniu Rolla podał się do dymisji (w samorządzie zastąpił go Paweł Kudrel).

Andrzej Rolla ma być nowym dyrektorem WBP w Lublinie (Fot. Andrzej Rolla/ Facebook)

Pragnę podziękować wszystkim, których przez ten czas spotkałem na swojej drodze, piastując tę funkcję. W powiecie mieszkają wspaniali ludzie, pracowici, którym na sercu leży dobro ziemi kraśnickiej. To było dla mnie największe wyróżnienie w karierze zawodowej, móc reprezentować tak wielki powiat. Starałem się to czynić z największą starannością – tak Rolla pożegnał się we wpisie internetowym przypominając, że starostą był 4,5 roku. Przez cały ten czas współpracował nie tylko z marszałkiem, ale też z jego synem Michałem Stawiarskim, który przez ostatnie lata wykazuje się nadzwyczajną aktywnością lokalnego społecznika. Niewykluczone, że jego nazwisko zobaczymy na listach PiS w nadchodzących wyborach.

Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka na pytanie o to, czemu zdecydowano się na tryb pozakonkursowy, nie odpowiada. Za to informuje: – Ustawa o samorządzie województwa w art. 41 ust. 2 pkt 6 stanowi, że do zadań zarządu województwa należy kierowanie, koordynowanie i kontrolowanie działalności wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym zatrudnianie i zwalnianie kierowników wojewódzkich samorządowych jednostek organizacyjnych. Tym samym, Zarząd Województwa Lubelskiego jest uprawniony do wyboru trybu zatrudnienia dyrektora samorządowej instytucji kultury, przy uwzględnieniu wymagań wynikających z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.

Na zdjęciu: Bożena Ćwiek – marszałek województwa chce, aby została dyrektorką Muzeum Zamoyskich w Kozłówce (fot. Urząd Marszałkowski w Lublinie)

2 odpowiedzi na “Kolejny desant z Kraśnika. Będą nowi dyrektorzy muzeum w Kozłówce i wojewódzkiej biblioteki”

  1. On pisze:

    Oj tam, ok tam – Stawiarski po prostu dzieli się województwem z Mazurek. Sami specjaliści trafiają na wysokie stanowiska w jednostkach zależnych UMWL. Pisaliście już o „królu urzędników”, była siostra Kopciuszka w funduszu ochrony środowiska, a wcześniej przyjaciółka Szweda, idą wybory – normalna rzecz, że upycha się swoich ludzi na stanowiskach, jeszcze zdążą z pensji wesprzeć tego czy tamtego kandydata groszem.

  2. Alicja pisze:

    Już niedługo trzeba będzie podziękować Jarkowi za jego trafne decyzje osobowe i desant ziomków z LKR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

20.03.2025

Znana reporterka Hanna Krall honorową obywatelką Lublina. Radni PiS nie głosowali

W Lublinie spędziła dzieciństwo, a w późniejszej twórczości wielokrotnie nawiązywała…

3 minuty czytania

19.03.2025

„Potrafił dotknąć tego, co niewyrażalne”. Nie żyje Leszek Mądzik

Twórca Sceny Plastycznej KUL, mistrz teatru bez słów i Honorowy…

6 minut czytania

11.03.2025

Dyrektorów jest trzech, w każdym z nich partyjna krew. Dlatego marszałek musi zrobić konkursy

Jedna kieruje Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, drugi Muzeum Zamoyskich…

6 minut czytania

07.03.2025

Teatr zapowiada „Ostatnią podróż Andersena”. Czy będzie też podróż na Felin?

– To był facet, który przeszedł bardzo dużo w swoim…

12 minut czytania

04.03.2025

Personalne roszady w WOK i skansenie. Urzędnicy meblują, pracownicy płaczą

Ona zajmowała dyrektorskie stanowiska w Muzeum Wsi Lubelskiej, on kierował…

6 minut czytania

04.03.2025

Bitwa o kulturę: miała być radość z koncertu, jest skandal i rozczarowanie. „To zwykłe oszustwo”

„Nie mamy pańskiego biletu i co pan nam zrobi?” –…

7 minut czytania

28.02.2025

Chrobry przejdzie przez całe miasto, a tematu sceny dla Teatru Andersena oficjalnie nie ma

O pomyśle na duże widowisko z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława…

4 minuty czytania

26.02.2025

Teatr Andersena zbiera podpisy pod apelem do marszałka. „Ten Felin nas przeraża”

Teatr Andersena, któremu grozi wyprowadzka z centrum miasta na peryferie,…