Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  02.05.2024 09:50

Żużel, piłka nożna i ręczna porzucone. Kłopoty chemicznego giganta

Udostępnij

Grupa Azoty Puławy po kolei rezygnuje ze sponsorowania sportu. Pieniędzy nie otrzyma żużlowy Motor Lublin, piłkarze i szczypiorniści z Wisły Puławy. To samo może stać się ze skoczkami narciarskimi.

Klub Sportowy Wisła Puławy informuje, że Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypowiedziała umowę sponsoringową zawartą z Klubem ze skutkiem na dzień 30 czerwca 2024 roku” – podał właśnie klub z Puław i dodaje, że liczy na znalezienie wyjścia z tej sytuacji. Ma nadzieję, że przetrwa bez strategicznego sponsora i kiedy nadejdą lepsze czasy, Grupa Azoty Puławy wróci do sportu z pieniędzmi.

Decyzja chemicznego giganta dotyczy nie tylko piłkarskiej Wisły, ale też szczypiornistów z Azotów – Puławy. I to nie wszystko, bo jak pisaliśmy, Azoty wycofały się ze sponsoringu żużlowego Motoru Lublin. I to także nie jest komplet złych wiadomości. Sponsora stracili też piłkarze ręczni z Padwy Zamość.

Grupa Azoty, której częścią jest spółka z Puław, może także wycofać się ze wspierania polskiej drużyny skoczków narciarskich i z indywidualnego sponsoringu Piota Żyły.

Wszystko przez pieniądze

Zakłady Azotowe „Puławy” tak jak ich grupa, a także koncern, do którego należą jest w fatalnej sytuacji finansowej. – Nasza firma stanęła przed bezprecedensową sytuacją, w której za rok 2023 zanotowała stratę netto na poziomie prawie 622 mln zł. Straty te były generowane już od drugiej połowy 2022 roku – wyjaśnia w komunikacie prasowym pełniący obowiązki prezesa Grupy Azoty S.A. Hubert Kamola. I dodaje, że będzie starał się znaleźć „porzuconym” klubom innych sponsorów. Jednak teraz zadaniem Kamoli jest „uzdrowienie” biznesu, aby za jakiś czas nadal wspierać sport.

Dziwi w tej sytuacji brak adekwatnej reakcji poprzedniego Zarządu. Niewytłumaczalne jest dla mnie, że na działania społeczno-sponsoringowe w 2023 wydano prawie 15 mln złotych i były one często adresowane daleko poza Puławy i powiat puławski, pomimo tylu wyzwań w naszym regionie. Dziś jesteśmy zmuszeni wstrzymać naszą działalność sponsoringową, wierząc głęboko, że tak szybko jak to będzie możliwe, powrócimy do współpracy z puławskimi klubami sportowymi – to kolejne słowa Kamoli.

Bardzo trudny rok

Zgodnie z przedstawionym właśnie raportem za 2023 rok Grupa Kapitałowa Puławy znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Jak tłumaczy firma, wynika to zarówno z czynników zewnętrznych jak i wewnętrznych. Już w 2022 r. coś zaczęło się puść. Jednak poprzednie władze nie wprowadziły kompleksowego programu naprawczego. To sprawiło, że koszty produkcji utrzymywały się na wysokim poziomie a wpływ na to miała np. cena gazu. Do tego trzeba dodać ogólną sytuację na rynkach i wysoką inflację.

Martwić może stopień wykorzystania instalacji produkcyjnych spółki: wstrzymana od ponad roku produkcja kaprolaktamu, niewielki stopień wykorzystania mocy produkcyjnych melaminy i niższe r/r poziomy produkcji nawozów azotowych oraz amoniaku. Negatywnie należy ocenić przeciągające się w czasie projekty inwestycyjne oraz brak odpowiedniej refleksji nad wpływem energetyki opartej na węglu na konkurencyjność działalności produkcyjnej w perspektywie wymogów transformacji energetycznej przemysłu chemicznego w Europie. Niezwykle istotne będzie uruchomienie nowej instalacji kwasu azotowego, która to inwestycja realizowana jest już 7 lat – to znowu Kamola i jego ocena sytuacji.

Na zdjęciu: Piłkarska Wisła Puławy właśnie straciła strategicznego sponsora. Dotyczy to także piłkarzy ręcznych z Puław i Zamościa a także żużlowców z Motoru Lublin (Fot. Wisła Puławy Facebook)

6 odpowiedzi na “Żużel, piłka nożna i ręczna porzucone. Kłopoty chemicznego giganta”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Czy rajdowcy czarnego cyrku reklamowali na koszulkach nawozy sztuczne?
    Czy może macki bandy dewelo-żużlowo-narciarskiej sięgają nawet największych publicznych spółek?
    PS. Coś mi się wydaje, że wkrótce gmina Dziadogród pod wodzą Mecenasa sP0rtu z Jakubowic podniesie nakłady na „promocję miasta”, którą jakoby to zapewnia śmierdzący dioksynami i dewelo-geszeftami cyrk.

  2. . pisze:

    Niestety w lubelskich gazetach tego nie usłyszycie.
    Na facebookowym profilu Ruchu Miejskiego jest pokazana wycinka w samym centrum Lublina, kolejna już po ulicy Zielonej w samym centrum, Bernardyńska 5, a także inny rejon miasta, Związkowa 14 na Czechowie pod bloki.
    Rżną w innych rejonach miasta, wykorzystując to że każdy jest skupiony na tym aby ocalić jak najwięcej drzew na Samsonowicza i Diamentowej. Przykre, ale prawdziwe.

  3. . pisze:

    Betonoza Lublina to już jest temat do Uwagi i mediów ogólnopolskch. W większości niszczą, by zaspokoić potrzeby deweloperom. Nie wspomnę o cenzurze usuwania niewygodnych komentarzy na profilach miasta, serio wystarczy żeby padło słowo patodeweloperka i już komentarz po kilku minutach jest zablokowany. Niech ten reżim w końcu upadnie.

  4. . pisze:

    Przepraszam, nie Bernardyńska 5, tylko 12.

  5. kronikidewelorozwoju pisze:

    „Niech ten reżim w końcu upadnie.”
    Jak pokazały ostatnie wyniki, reżim ma się całkiem dobrze.
    Czas pogodzić się z tym, że rozxuj to coś, co Podbiło serca Dziadogrodzian. Mentalność niewolnika została skutecznie zaimplementowana i nie będzie łatwo tego zmienić.

  6. . pisze:

    W Holandii masz i parkingi i zieleń, wystarczy półgodzinna wycieczka w Street View by się przekonać. U nas rosfuj wygląda w następujący sposób: najpierw wytną drzew 100, zrobią parkingowych miejsc 200, nowych nasadzeń 30, w tym 20 się nie przyjmie i uschną. A jak powiesz inaczej, nazwą ciebie ekoterrorystą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minut czytania

02.12.2024

Gazownicy wytypowali blisko 800 drzew do wycinki. Bo ich zdaniem rosną zbyt blisko rur

Już nie 711 a 786 drzew chce wyciąć w całym…

5 minut czytania

28.11.2024

Będzie „muzeum”, ale zamek w Janowcu wina nie wyprodukuje

Najpierw miało być muzeum z produkcją wina, potem samorządowa instytucja…

17 minut czytania

26.11.2024

Karolina Rozwód o rozstaniu z PISF: „Postanowiłam stanąć naprzeciwko czołgu. Bez siniaków i ran się nie obędzie”

– Pani minister kultury najwyraźniej nie chodzi o to, aby…

9 minut czytania

17.11.2024

„Kamienica Palikota” zmienia właściciela. Antyki jadą w świat, a komornicy nie odpuszczają

Nawet jeśli sąd wypuści Janusza Palikota z aresztu, to w…

4 minuty czytania

10.11.2024

Dotacja może przepaść, a dyrektorka zamku w Janowcu stracić stanowisko

7 mln zł rządowej dotacji wisi na włosku. Pieniądze na…

6 minut czytania

05.11.2024

PO postawiła warunki prezydentowi Zamościa. Chciała 50 proc. stanowisk, więc Zwolak dogadał się z PiS

Platforma Obywatelska zaproponowała prezydentowi Zamościa umowę koalicyjną, a w niej…

3 minuty czytania

30.10.2024

Na celowniku nielegalne składowiska odpadów

Likwidacja nielegalnych składowisk odpadów to główny cel powołanego przez wojewodę…

10 minut czytania

20.10.2024

Wyniki finansowe instytucji kultury. Ta z największą dotacją jest na największym minusie

Pięć na minusie, dwanaście na plusie. Tak wygląda sytuacja finansowa…