Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  25.11.2016

Do Lublina zjadą „psy stróżujące” z całego województwa

Udostępnij

To dzięki nim dowiadujemy się o nadużyciach władzy i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. Są jak pies pilnujący gospodarstwa, gdy inni śpią. I dlatego od lat w krajach Europy zachodniej nazywa się ich „Watchdogami”. W najbliższy weekend w Lublinie spotkają się osoby, które na co dzień zajmują się kontrolą obywatelską.

O efektach ich pracy często donoszą lokalne media, ale o nich samych zazwyczaj słychać niewiele. Ich praca to gromadzenie setek dokumentów, ich analiza i wyciąganie wniosków. Gdy lokalni włodarze nie chcą się dzielić z mieszkańcami informacjami, skarżą ich do sądów. Sami często padają ofiarą ataków ze strony organów władzy, które traktują ich jak swoich wrogów. Pomówienia, zastraszanie czy pozwy sądowe to dla nich codzienność. Najczęściej działają samotnie i mimo tego, że robią tak pożyteczne rzeczy, rzadko mogą liczyć na czyjąś pomoc.

Dobrym przykładem takiej działalności jest lubelska Fundacja Wolności, która od początku swojej działalności ujawniła wiele niejasności i nadużyć – ostatnio udało nam się nagłośnić sprawę wyjazdu ponad stu osobowej delegacji lubelskich oficjeli do Izraela – mówi Krzysztof Jakubowski prezes tej organizacji – Poprosiliśmy o kilka dokumentów i zapytaliśmy o koszty i korzyści z tego wyjazdu. Później sprawą zainteresowało się CBA i już złożyli zawiadomienie do prokuratury. Organizatorzy wyjazdu podejrzewani są o niegospodarność.

Taka działalność ma też swoje konsekwencje. Po nagłośnieniu sprawy na forach dyskusyjnych pojawiły się nieprzychylne komentarze, a jeden z organizatorów wyjazdu zapowiedział pozew przeciwko Fundacji o naruszenie jego dóbr osobistych. Jakubowski nie obawia się jednak sprawy sądowej – Spróbujemy wykorzystać sytuację do nagłośnienia tego co robimy. Będziemy chcieli pokazać, dlaczego takie działania jak nasze są pożyteczne dla wszystkich. Zawsze bardzo skrupulatnie badamy wszystkie dokumenty i nigdy nie stawiamy bezpodstawnych zarzutów. Wiemy, że nasz najmniejszy błąd zostanie od razu wykorzystany.

To wszystko sprawia, że bycie „strażnikiem” wymaga dużej wiedzy i kompetencji. Dlatego osoby działające na terenie województwa lubelskiego postanowiły się spotkać i porozmawiać o tym co robią. W najbliższy weekend od 26 do 27 listopada odbędzie się I Zjazd Watchdogów Lubelszczyzny. Wezmą w nim udział między innymi osoby z Lublina, Zamościa, Lubartowa, Krasnegostawu, Łukowa i Radzynia Podlaskiego. Spotkanie ma służyć wymianie doświadczeń i nabyciu nowych umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i dostępu do informacji publicznej. Specjalnym gościem będzie Katarzyna Batko-Tołuć z ogólnopolskiej Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, która zrzesza aktywistów z całej Polski.

(MSt)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

11 minuty czytania

16.05.2024

Palikot chce wrócić do Czarciej Łapy. Chociaż wciąż nie rozliczył się za poprzedni najem

To jeden z najdroższych lokali w mieście, ale Janusz Palikot…

3 minuty czytania

16.05.2024

„Nie powiedział wprost: molestowałem”. Czy nauczyciel faktycznie się przyznał?

Na początku kwietnia wojewoda Krzysztof Komorski i kurator oświaty Tomasz…

8 minuty czytania

11.05.2024

Jak zmieniono studium w gminie Niemce. Kto miał mieć las, a będzie mógł zostać deweloperem

Na spotkanie o projekcie nowego studium gminy Niemce do miejscowej…

5 minuty czytania

08.05.2024

„Osiedle inwalidów”. Deweloper namalował kilkadziesiąt niebieskich kopert

Osiedle nazywa się „Nowy standard” i rzeczywiście można tu mówić…

7 minuty czytania

07.05.2024

„Plac manewrowy” czy dojazd do budowy? Wielka wycinka na Samsonowicza a plany dewelopera

Czy ogromny dąb zostanie wycięty, bo na plac budowy nowego…

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

22.04.2024

Beton pod sam blok – wielka rzeź drzew na Samsonowicza i Diamentowej. „To żart?”

Dęby, klony, lipy, jabłonki, bzy… Te rosnące tu od lat…