Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.10.2017

Czy w przedszkolach jest miejsce dla wszystkich dzieci?

Udostępnij

Miasto zapewniło miejsca w przedszkolach publicznych wszystkim chętnym do rozpoczęcia edukacji dzieciom w wieku przedszkolnym. Rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez Miasto Lublin odbyła się w II turach – mówi Beata Krzyżanowska, Rzecznik Prasowy Prezydenta. Jednak nie wszyscy rodzice są zadowoleni z przebiegu rekrutacji.

Dla wszystkich dzieci znalazło się miejsce w przedszkolu

W tegorocznej rekrutacji w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych na terenie Lublina były miejsca do przyjęcia 3394 dzieci. W I turze przyjęto 2319 dzieci a w II turze kolejne 291 dzieci.

Zgodnie z art. 31 pkt 10 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59) wskazano pisemnie rodzicom dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola po II turze rekrutacji inne przedszkole (lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej, inną formę wychowania przedszkolnego lub przedszkole niepubliczne). Listy takie zostały wysłane do rodziców na początku sierpnia.

Kwestia wolnych miejsc, które zostały po I oraz II turze rekrutacji i liczba dzieci nieprzyjętych wynika z faktu, iż rodzice wybierali te placówki do których było znacznie więcej kandydatów niż wolnych miejsc. Natomiast na terenie miasta są placówki, w których przedszkola dysponują wolnymi miejscami i między innymi do tych placówek zostały skierowane dzieci nieprzyjęte do wskazanych przedszkoli – wyjaśnia Krzyżanowska.

Dyrektor przedszkola dzieli dzieci na grupy

Wychowaniem przedszkolnym objęte są dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Dzieci, które w poprzednich latach dostały się do przedszkola, mają zapewnione miejsce. Rekrutacja w zdecydowanej większości dotyczy więc dzieci trzy- i czteroletnich.

Dyrektor organizując pracę przedszkola tworzy grupy, łącząc dzieci w zbliżonym wieku. Oznacza to, że w jednej grupie nie muszą być tylko dzieci z tego samego rocznika. Np. w jednej grupie może być dziecko urodzone w grudniu 2013 oraz w styczniu 2014. Grupy jednorodne częściej zdarzają się w dużych przedszkolach.

Jak informuje Wydział Oświaty Urzędu Miasta Lublin, dyrektor przedszkola na podstawie karty zgłoszeniowej ocenia, do jakiej grupy przydzielić dane dziecko. Dyrektorzy tak organizują grupy, aby było jak najkorzystniej dla dzieci – zapewniają pracownicy wydziału.

Pod koniec sierpnia rodzice podpisują umowy i wówczas dowiadują się w jakiej grupie jest ich dziecko. W tym czasie w przedszkolach odbywają się też zajęcia integracyjne. Rodzice w każdej chwili mają prawo o zapytać o to, w jakiej grupie znajdzie się ich dziecko.

„Miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka” to była jedna z obietnic przedwyborczych Krzysztofa Żuka. Można przyznać, że została zrealizowana. Jednak nie wszyscy rodzice są zadowoleni z przebiegu procesu rekrutacji do przedszkoli.

Jak to możliwe, że trzylatek trafił do grupy pięciolatków?

Skontaktował się z nami Pan Michał (imię zmienione), którego syn urodzony w listopadzie 2013 roku został przez deyrektora przedszkola zakwalifikowany do grupy dzieci urodzonych w roku 2012 (pięcioletnich). Dziecko miałoby trafić do grupy dzieci średnio 18 miesięcy starszych. Zdaniem Pana Michała jest to niezgodne ze statutem przedszkola, którego przepisy mówią, że „podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku” (wyboldować zbliżony wiek jak w piśmie) oraz ustanawiają inny czas czas zajęć programowych dla dzieci 3-4 letnich, a inny dla 5-6 letnich.

Skarga do Rady Miasta zwiększy transparetność procesu rekrutacji?

Rodzic złożył skargę do radnych Komisji Oświaty Rady Miasta Lublin, w której wnioskuje o zwiększenie transparentności procesu rekrutacji dzieci oraz dzielenia przyjętych dzieci na grupy. Obecny Regulamin Rekrutacji, w punkcie II.2 stanowi, że „dyrektor przedszkola określa liczbę wolnych miejsc w poszczególnych grupach” – wyżej wspomniany rodzic wnioskuje więc „o publikowanie tej informacji wraz z ogłoszeniem rekrutacji do przedszkoli. Regulamin oraz harmonogram rekrutacji powinny definiować czas jaki ma dyrekcja danego przedszkola na rozdzielenie dzieci do poszczególnych oddziałów oraz na poinformowanie o tych decyzjach rodziców nowoprzyjętych dzieci. O wszelkich zmianach w sposobie rozdzielenia dzieci wynikających np. z potrzeb powstałych na skutek rekrutacji uzupełniającej (np. w ramach tejże rekrutacji zostanie przyjęte dziecko z końca danego rocznika) rodzice powinni być informowani w trybie natychmiastowym, by mieć szansę odpowiednio (wedle ich uznania) zareagować.

Czekamy na interwencję radnych. Będziemy śledzić dalszy ciąg tej sprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.04.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza – miasto obiecuje ocalić „70 proc. drzew” z 236 wytypowanych do wycinki

Głos mieszkańców osiedla oburzonych planowaną skalą wycinek dotarł do urzędników…

4 minuty czytania

24.04.2024

Spór zbiorowy w MOPR. Obiecano im 300 zł, dostali 58 zł

300 zł dodatkowo do pensji – takie zapewnienie padło podczas…

8 minuty czytania

22.04.2024

Beton pod sam blok – wielka rzeź drzew na Samsonowicza i Diamentowej. „To żart?”

Dęby, klony, lipy, jabłonki, bzy… Te rosnące tu od lat…

5 minuty czytania

21.04.2024

Wszystkie długi lubelskich szpitali. Bo wyższe pensje i miliony na odsetki

Szpital przy al. Kraśnickiej zanotował najwyższą stratę finansową. Jest też…

6 minuty czytania

19.04.2024

Żużlowy Motor Lublin traci poważnego sponsora. Bo chemiczny gigant ma olbrzymie długi

Na progu nowego sezonu do lubelskiego klubu przyszła fatalna wiadomość.…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

5 minuty czytania

06.04.2024

Wielka rozbiórka i wielka zmiana przy Kunickiego i Wolskiej. Był pałacyk, będą mieszkania [WIDEO]

Opuszczone budynki po Protektorze padają pod kolejnymi razami ciężkiego sprzętu…