Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  15.09.2023

Jutro do Lublina przyjeżdża Trzaskowski, a już dziś zawisł na zabytkowej kamienicy. Bez pozwolenia

Udostępnij

Na rogu placu Łokietka i ulicy Królewskiej zawisły dwa banery wyborcze. Na jednym jest posłanka Marta Wcisło, na drugim Rafał Trzaskowski. Kamienica, na której wiszą reklamy, jest pod szczególną opieką konserwatorską.

Gdyby mogli, swoje banery zawiesiliby wszędzie. Ale politycy nie mogą się w kampanii wyborczej reklamować bez kompletnie żadnych zasad. Nie mogą na przykład „rozwieszać się” na kamienicach w centrum Lublina. To teren pod ścisłą ochroną konserwatorską. Na każde takie działanie politycy muszą mieć zgodę.

I nie zawsze o tym pamiętają. Tak było w 2015 roku, kiedy ogromna reklama Joanny Muchy (wtedy jeszcze Platforma Obywatelska) zawisła na kamienicy na lubelskim deptaku. Budynek znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej i jest także wpisany indywidualnie do rejestru zabytków. Dopiero nagłośnienie sprawy przez media sprawiło, że płachta zniknęła.

Ale nie tylko kampania skłania polityków do szpecenia kamienic. W 2022 roku zrobił tak Jan Kanthak (poseł klubu PiS) wywieszając baner na budynku przy Krakowskim Przedmieściu 19. Parlamentarzysta tak oznaczył swoje biuro poselskie.

Nie było pozwolenia na powieszenie tego szyldu – mówił wprost Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. I Kanthak zniknął z frontu kamienicy.

Teraz mamy kolejną odsłonę takich działań.

Trzaskowski jedzie

Marta Wcisło, posłanka KO będąca „jedynką” do Sejmu w okręgu lubelskim, w piątek ochoczo zapraszała na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim. Chodziła po deptaku, wręczając ulotki i uśmiechając się do przechodniów. Trzaskowski ma przyjechać do Lublina w sobotę 16 września. O godzinie 11 spotka się z mieszkańcami na pl. Łokietka przed ratuszem. Będzie to spotkanie wyborcze, choć sam prezydent Warszawy nie kandyduje do Sejmu lub Senatu. Ale wspiera KO i jest kampanijną podporą Donalda Tuska.

Na spotkanie zapraszają także banery. W piątek zawisły na rogu pl. Łokietka i ul. Królewskiej. Na fasadzie kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 2. Banery są dwa. Na jednym jest Trzaskowski. Na drugim Wcisło.

Widziałem zdjęcia. Znajoma mi wysłała – mówi nam Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków. Ten sam, który interweniował w przypadku Muchy kilka lat temu. Teraz jednak tłumaczy, że niewiele może zrobić. – Deptak, pas drogowy jest pod naszym nadzorem, ale ta kamienica nie. „Została” u Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – tłumaczy i dodaje, że reklama w takim miejscu wygląda koszmarnie i nie wierzy, że ktoś się zgodził na baner.

LWKZ jest Dariusz Kopciowski – ten, który interweniował z przypadku posła Kanthaka. W piątek nie mógł nam pomóc, bo kończy urlop. – Proszę się przypomnieć w poniedziałek, ale nie sądzę, żeby ktoś wydał pozwolenie na zawieszenie baneru w tym miejscu – mówi nam.

Powiedzieli, że może

Marta Wcisło tłumaczy, że z ofertą zawieszenia reklam wyszedł sam właściciel kamienicy. Spotkał polityczkę na deptaku, kiedy rozdawała ulotki. Marta Wcisło poleciła wyjąć z samochodu przygotowane reklamy i je zawiesić przy użyciu zwyżki.

Mam zgodę właściciela budynku. Tłumaczył, że pozwolenie konserwatora nie jest konieczne, bo nie korzysta on z żadnych ulg konserwatorskich. Gdybym wiedziała, że takie zgody są potrzebne, to bym o nie wystąpiła – mówi posłanka i dodaje, że banery znikną w poniedziałek. – Nic nie było wiercone. Banery zostały zawieszone na znajdujących się w ścianie uchwytach – wyjaśnia.

A to zabytek

W swoim leksykonie Brama Grodzka Teatr NN podaje, że kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 2 jest budynkiem mieszkalnym wpisanym do rejestru zabytków.

Pierwotna kamienica została prawdopodobnie wybudowana w II połowie XV wieku. Na przełomie XVI i XVII wieku mieścił się w niej zbór kalwiński. W latach 1611, 1614, 1616, 1620 i 1627 była niszczona podczas zamieszek religijnych w mieście. Około 1627 roku została zakupiona przez karmelitów bosych. W XVIII wieku budynek zwano „kapliczką”. Kamienica była własnością Stopińskich do 1798 roku, a później Chreptowiczów. Przypuszczalnie w 1803 roku uległa zniszczeniu w pożarze. Odbudowano ją i połączono w jedną całość z kamienicą zakupioną od Kowalskich w 1805 roku. Od 1810 roku znajdowała się w rękach Bojarskich. W 1829 roku na publicznej licytacji zakupił kamienicę dr Antoni Wasilkowski, po czym ją odsprzedał, gdyż od 1835 roku należała już do Sztumpfów. Po 1850 roku zostało nadbudowane drugie piętro. Kolejnymi właścicielami budynku byli: od 1875 roku Józef Strachociński, od 1878 roku Ludwik Lipiński, od 1882 roku Grabowscy, a od 1912 roku Kuropatwowie. Z okazji dziesięciolecia PRL-u została odrestaurowana, przeprowadzono również kapitalny remont parteru, przystosowując go do potrzeb handlowych. Pod koniec lat 70. przeniesiono klatkę schodową od strony placu Łokietka oraz wykonano szeroką witrynę sklepową dla punktu jubilerskiego”.

Na zdjęciu: Reklama Marty Wcisło i zaproszenie na spotkanie z Rafałem Trzaskowskim (fot. Krzysztof Jakubowski)

2 odpowiedzi na “Jutro do Lublina przyjeżdża Trzaskowski, a już dziś zawisł na zabytkowej kamienicy. Bez pozwolenia”

  1. Piotr pisze:

    DUPIARZ W AKCJI. BĘDZIE OPOWIADAŁ O SWOICH PODBOJACH EROTYCZNYCH

  2. kronikidewelorozwoju pisze:

    @Piotr – ale o P0dbojach kandydata to chyba dopiero podczas nieformalnego sP0tkania z członkami dziadogrodzkiej dewelo-bandy w hotelu tebewałowym, gdzie takie oP0wieści są częścią przyjętego w gronie dewelo-burackim sawłar-wiwru.
    PS. Recepta na sukces w pasożytowaniu jako politykier(ka) na podstawie kejsu Jagny Dewelotargowiczanki (i nie tylK0): 1) wrodzona bezczelność 2) narcyzm z elementami socjopatii 3) zdolność do bezwstydnego trzepania jęzorem na dowolny temat mimo nieposiadania żadnej wiedzy i wbrew jakiejkolwiek logice.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…