Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  12.10.2023

Gminy dowiozą na wybory. Sprawdź rozkład jazdy w swojej miejscowości

Udostępnij

Wybory 2023. Sprawdziliśmy, jak mieszkańcy powiatu lubelskiego dotrą na wybory. Gminy muszą zapewnić transport do lokali wyborczych wszędzie tam gdzie nie funkcjonuje transport zbiorowy lub do przystanku jest dalej niż półtora kilometra.

Dotychczas bezpłatny transport do lokalu wyborczego przysługiwał osobom z niepełnosprawnościami i tym, w wieku powyżej 60 lat. Zamiar chęci skorzystania z tego prawa należało zgłosić w urzędzie do 2 października. Najnowsza nowelizacja Kodeksu wyborczego nakazuje gminom zapewnić dodatkowy transport także tam, gdzie w dniu wyborów nie funkcjonuje publiczny transport zbiorowy lub najbliższy przystanek oddalony jest więcej niż 1,5 km.

Wybory 2023. Transport na głosowanie

W samym Lublinie komunikacja miejska pozostaje bez zmian – obowiązuje rozkład niedzielny, przejazd jest odpłatny (choć Warszawa, Białystok czy Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia do lokali wyborczych dowożą za darmo).

W powiecie lubelskim jest 16 gmin: dwie miejsko-wiejskie i 14 wiejskich. Mają wybór: zorganizować autobusy lub zapewnić taksówki. Kto za to zapłaci? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, że to zadanie zlecone gminie przez administrację rządową, a środki ma zapewnić wojewoda.

Nie we wszystkich gminach ogłoszenie o darmowym transporcie na głosowanie jest wyraźnie widoczne, wiele publikuje je w Biuletynach Informacji Publicznej. Jednak jest czym się pochwalić, tak bogatej siatki połączeń nie ma na co dzień. Poniżej publikujemy rozkłady jazdy.

Bełżyce

Na terenie miasta nie będzie kursowała komunikacja wyborcza. Wyborcy dowiezieni zostaną jedynie z okolicznych wsi, takich jak Zosin, Podole czy Chmielnik i jego kolonia. Kursy wykonywane są przed i po południu. Autobus podjeżdża pod lokal, a następnie czeka, by zabrać wyborców do domu.

Belzyce

Bychawa

Mieszkańcy Bychawy i okolic mogą skorzystać z 13 połączeń.

bychawa

Borzechów

Gmina Borzechów informuje o siedmiu liniach, które zostaną uruchomione na dzień głosowania 15 października.

Borzechow

Garbów

Do lokali wyborczych dowiezieni zostaną mieszkańcy obwodów: Garbów, Bogucin, Przybysławie, Piotrowice Wielkie czy Borków. Mapy przejazdu autobusu znajdziemy w BIP-ie Gminy Garbów. Nie są jeszcze ustalone godziny przejazdu z Janowa i Karolina.

garbow

Głusk

Gmina Głusk przygotowała trzy trasy, po których kursować będą autobusy w dzień wyborów. Są to Kalinówka-Kazimierzówka, Majdan Mętowski-Wilczopole oraz Nowiny-Kliny. Link do mapy z trasami przejazdu można znaleźć tutaj.

glusk

Jabłonna

Wyborcy z gminy Jabłonna mają oni do dyspozycji łącznie 7 linii, między innymi na terenie Czerniejowa czy w samej Jabłonnie. Tam linia wystartuje przy Biedronce i w ciągu 38 minut dojedzie do Zespołu Szkól w Jabłonnie Drugiej.

jablonna

Jastków

Autobusy zajadą na przystanki w Ożarowie czy Mosznej Kolonii.

jastkow

Konopnica

Pierwszy kurs do lokalu wyborczego wyjedzie w gminie Konopnica o 7:00 z ronda w Sporniaku. Do szkoły w Motyczu dotrze po trzech minutach, a następnie zrobi kurs po Motyczu, gdzie zbierze pozostałych wyborców i na miejscu będzie po 30 minutach.

konopnica

Krzczonów

krzczonow

Niedrzwica Duża

niedrzwica

Niemce

W Gminie Niemce oprócz dedykowanych linii do poszczególnych lokali wyborczych, autobusy zobaczymy na codziennych trasach linii 44 i 24, Jakubowice Konińskie-Kawka oraz Elizówka-Nasutów-Elizówka.

niemce

Strzyżewice

strzyzewice

Wojciechów

Wybory parlamentarne i referendum w gminie Wojciechów obsłuży sześć linii autobusowych. I tak mieszkańcy Stasina oraz Palikijów dojadą do szkoły w Palikijach, a Maszek i Miłocina do szkoły w Maszkach.

wojciechow

Wólka

Gmina Wólka komunikację na swoim terenie uruchamia razem z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie. Pojazd wykona cztery kursy na części trasy linii nr 22 (na odcinku Pliszczyn-szkoła-Bystrzyca-szkoła) i linii nr 52 (na odcinku Wólka-masarnia-Świdnik Duży-Leśniczówka). Na wyświetlaczu zamiast numeru pojawi się napis „WYBORY”.

wolka

Wysokie

Komunikacja wyborcza odjedzie z Biskupia, Giełczwi Pierwszej, Wysokiego czy Nowego Dworu. Tu kursów mamy po trzy każdej linii (z wyjątkiem tej z Antoniówki i Biskupia): rano, w południe i wieczorem.

wysokie

Zakrzew

Autobusy odjeżdżać będą m.in. z Bożej Woli czy samego Zakrzewu. Jak zaznacza wójt w obwieszczeniu, możliwe jest przyspieszenie bądź opóźnienie kursów o kilka minut.

zakrzew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…