4 minuty czytania • 21.09.2023 15:47
Wybory 2023. Lublin niebieską wyspą w morzu czerwieni. Prognoza wyniku wyborów do Senatu
Udostępnij
Zgodnie z najnowszą analizą pakt senacki wygra wybory do izby wyższej. Jednak wschodnie regiony mają postawić na kandydatów PiS. Z drobnymi wyjątkami.
Wybory 2023 odbędą się 15 października. Wtedy wybierzemy nowy Sejm i Senat. Kandydaci walczą o głosy. Nie ma dnia bez konferencji prasowej, bez kandydatów spotykających się z wyborcami na targach a polski krajobraz usiany jest billboardami i banerami promującymi tych, którzy chcą dostać się do parlamentu.
>>>Okręg wyborczy numer 6 – kandydaci do Sejmu<<<
>>>Okręg wyborczy numer 7 – kandydaci do Sejmu<<<
>>>Województwo lubelskie – kandydaci do Senatu<<<
Bitwa o Senat
Think Tank OGB Pro właśnie przedstawił prognozę wyników wyborów od Senatu. Prace nad nią zaczęły się od przeanalizowania wyników głosowania do Sejmu i Senatu. – Do tej prognozy przeanalizowaliśmy obwód po obwodzie z wyborów 2019, dzięki czemu wiemy, jak wyborcy partii głosowali na różnych kandydatów do Senatu – tłumaczą autorzy analizy i dodają, że kandydatom zostały przypisane konkretne kategorie ze względu na reprezentowane partie i komitety.
– Po zgromadzeniu danych ze 100 okręgów wyborczych z 2019 roku zbudowaliśmy model, który umożliwił prognozę, jak wyborcy poszczególnych partii zagłosują w wyborach do Senatu w danym układzie kandydatów – czytamy w opracowaniu.
Pakt dobrym wyjściem
Prognoza wskazuje, że powołanie do życia Paktu Senackiego było dla partii opozycyjnych korzystne. Ta strategia polega na tym, że KO, PSL, Nowa Lewica i Polska 2050 w każdym z okręgów wystawiają po jednym, wspólnym kandydacie do Senatu. W ten sposób chcą wygrać z kandydatami PiS. Choć są wyłomy w tej strategii, bo w okręgu zamojskim pakt senacki wystawia Marka Lipca, ale samodzielnie startuje też Arkadiusz Bratkowski z PSL.
– Prognoza do Senatu to przewaga sił Paktu Senackiego, który zgromadziłby 53 mandatów (o 2 więcej niż w wyborach z 2019 r.). Tym samym w rękach PiS znalazłoby się 46 foteli senatorskich. Jeszcze tylko Bezpartyjni Samorządowcy wprowadziliby do Senatu 1 swojego przedstawiciela – ocenia OGB Pro.
Wschód i południe czerwone, zachód i północ niebieskie
Jak spojrzeć na przedstawioną mapę z wynikami, widać, że generalnie zachód Polski i jej centralna część ma zamiar głosować na kandydatów paktu senackiego.
Na wchodzie ma być inaczej – te regiony mają postawić na kandydatów PiS. I wśród nich jest województwo lubelskie, podzielone na sześć okręgów wyborczych.

Zgodnie z tymi przewidywaniami wybory do Senatu PiS ma wygrać w pięciu lubelskich okręgach. Wszystkie są zaznaczone na mapie na czerwono.
Oznacza to, że (zgodnie z analizą) największe szanse na miejsce w Senacie mają:
OKW 14 – Stanisław Gogacz (64 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Polityk, prawnik, samorządowiec. Senator w latach 1997-2001 i potem nieprzerwanie od 2007.
OKW 15 – Grzegorz Czelej (59 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Jest senatorem nieprzerwanie od 2007 roku. „Pomysłodawca i inicjator” – jak sam o sobie mówił – prac nad polskim lekiem na COVID-19. Lek okazał się niewypałem, ale już sama jego zapowiedź gwałtownie wywindowała ceny akcji lubelskiej spółki Biomed.
OKW 17 – Grzegorz Bierecki (60 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Założyciel systemu SKOK-ów (prezes SKOK w latach 1992-2012), senator od 2011 r. W maju warszawski sąd nałożył na niego 3 tys. zł kary po tym jak po raz siódmy nie przyszedł na rozprawę dotyczącą zamachu na wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka (zamach zlecił SKOK Wołomin). Senator jest w tej sprawie świadkiem.
OKW 18 – Kamila Grzywaczewska (43 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Dyrektor lubelskiego KOWR. Członkini Narodowej Rady Rozwoju. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli owiec.
OKW 19 – Jerzy Chróścikowski (70 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Od 2006 do 2016 roku był Przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W latach 1990-1998 był radnym gminy Zamość. Był senatorem w latach 1997-2001 i nieprzerwanie od 2005.
Jest jednak w Lubelskiem niebieska wyspa. To Lublin. Symulacja wskazuje, że w tym okręgu ma wygrać kandydat paktu senackiego.
To prawnik Jerzy Trela, który o głosy konkuruje z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką (PiS), radnym miejskim Marcinem Nowakiem (własny komitet), Mieczysławem Konarskim (Ruch Naprawy Polski) i Mirosławem Piotrowskim (Konfederacja).
Jeżeli ten plan się sprawdzi, to Trela zastąpi w Senacie polityka Polski 2050, Jacka Burego. W poprzednich wyborach sensacyjnie wygrał z kandydatem PiS Krzysztofem Michałkiewiczem. Teraz jednak Bury nie kandyduje. Tłumaczy to sprawami osobistymi – polityk rozwodzi się z żoną.
Na zdjęciu: Jacek Trela (PS) i Lech Sprawka (PiS) (Fot. Jacek Trela Facebook/LUW)
zupełnie nietrafiona analiza. Wygra Sprawka i tyle będą warte analizy ,,think” thanków
Fumfel Dewelo-ubogacacza niech sobie uprawia drzemki czy to w ławach senatu, czy w ciepłych kapciach przed kominkiem. W Upadłogrodzie stanowisko wojewody powinno być obsadzone przez osobę, która ma chęci i energię do ustawienia dewelo-bandy do pionu, a nie służyć jako przechowalnia przed-emerytalna dla wysłużonych kadr.
TYLKO MARCIN NOWAK! Przemawia za nim wiele lat pracy w samorządzie, postawa w sprawie Górek Czechowskich. Sprawka nie sprawdził sie totalnie w parlamencie, jego żonka tolerowała mobbing w szkole na Felinie, co skończyło sie samobójstwem nauczyciela. Trela – śmiech na sali. Kto go w Lublinie zna?
Idę w zakład ze w Lublinie rywalizacja rozstrzygnie się pomiędzy Lechem Sprawką a Marcinrm Niwakirm. Dpadochroniarz wypadnie bllaaadddoooo
Tak czy owak wygra Nowak.