Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  21.09.2023

Wybory 2023. Lublin niebieską wyspą w morzu czerwieni. Prognoza wyniku wyborów do Senatu

Udostępnij

Zgodnie z najnowszą analizą pakt senacki wygra wybory do izby wyższej. Jednak wschodnie regiony mają postawić na kandydatów PiS. Z drobnymi wyjątkami.

Wybory 2023 odbędą się 15 października. Wtedy wybierzemy nowy Sejm i Senat. Kandydaci walczą o głosy. Nie ma dnia bez konferencji prasowej, bez kandydatów spotykających się z wyborcami na targach a polski krajobraz usiany jest billboardami i banerami promującymi tych, którzy chcą dostać się do parlamentu.

>>>Okręg wyborczy numer 6 – kandydaci do Sejmu<<<

>>>Okręg wyborczy numer 7 – kandydaci do Sejmu<<<

>>>Województwo lubelskie – kandydaci do Senatu<<<

Bitwa o Senat

Think Tank OGB Pro właśnie przedstawił prognozę wyników wyborów od Senatu. Prace nad nią zaczęły się od przeanalizowania wyników głosowania do Sejmu i Senatu. – Do tej prognozy przeanalizowaliśmy obwód po obwodzie z wyborów 2019, dzięki czemu wiemy, jak wyborcy partii głosowali na różnych kandydatów do Senatu – tłumaczą autorzy analizy i dodają, że kandydatom zostały przypisane konkretne kategorie ze względu na reprezentowane partie i komitety.

Po zgromadzeniu danych ze 100 okręgów wyborczych z 2019 roku zbudowaliśmy model, który umożliwił prognozę, jak wyborcy poszczególnych partii zagłosują w wyborach do Senatu w danym układzie kandydatów – czytamy w opracowaniu.

Pakt dobrym wyjściem

Prognoza wskazuje, że powołanie do życia Paktu Senackiego było dla partii opozycyjnych korzystne. Ta strategia polega na tym, że KO, PSL, Nowa Lewica i Polska 2050 w każdym z okręgów wystawiają po jednym, wspólnym kandydacie do Senatu. W ten sposób chcą wygrać z kandydatami PiS. Choć są wyłomy w tej strategii, bo w okręgu zamojskim pakt senacki wystawia Marka Lipca, ale samodzielnie startuje też Arkadiusz Bratkowski z PSL.

Prognoza do Senatu to przewaga sił Paktu Senackiego, który zgromadziłby 53 mandatów (o 2 więcej niż w wyborach z 2019 r.). Tym samym w rękach PiS znalazłoby się 46 foteli senatorskich. Jeszcze tylko Bezpartyjni Samorządowcy wprowadziliby do Senatu 1 swojego przedstawiciela – ocenia OGB Pro.

Wschód i południe czerwone, zachód i północ niebieskie

Jak spojrzeć na przedstawioną mapę z wynikami, widać, że generalnie zachód Polski i jej centralna część ma zamiar głosować na kandydatów paktu senackiego.

Na wchodzie ma być inaczej – te regiony mają postawić na kandydatów PiS. I wśród nich jest województwo lubelskie, podzielone na sześć okręgów wyborczych.

Prognoza wyników wyborów do Senatu (OGB Pro)

Zgodnie z tymi przewidywaniami wybory do Senatu PiS ma wygrać w pięciu lubelskich okręgach. Wszystkie są zaznaczone na mapie na czerwono.

Oznacza to, że (zgodnie z analizą) największe szanse na miejsce w Senacie mają:

OKW 14 – Stanisław Gogacz (64 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Polityk, prawnik, samorządowiec. Senator w latach 1997-2001 i potem nieprzerwanie od 2007.

OKW 15 – Grzegorz Czelej (59 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Jest senatorem nieprzerwanie od 2007 roku. „Pomysłodawca i inicjator” – jak sam o sobie mówił – prac nad polskim lekiem na COVID-19. Lek okazał się niewypałem, ale już sama jego zapowiedź gwałtownie wywindowała ceny akcji lubelskiej spółki Biomed.

OKW 17 – Grzegorz Bierecki (60 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Założyciel systemu SKOK-ów (prezes SKOK w latach 1992-2012), senator od 2011 r. W maju warszawski sąd nałożył na niego 3 tys. zł kary po tym jak po raz siódmy nie przyszedł na rozprawę dotyczącą zamachu na wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka (zamach zlecił SKOK Wołomin). Senator jest w tej sprawie świadkiem.

OKW 18 – Kamila Grzywaczewska (43 lata) – Prawo i Sprawiedliwość. Dyrektor lubelskiego KOWR. Członkini Narodowej Rady Rozwoju. Prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne, które specjalizuje się w hodowli owiec.

OKW 19 – Jerzy Chróścikowski (70 lat) – Prawo i Sprawiedliwość. Od 2006 do 2016 roku był Przewodniczącym NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”. W latach 1990-1998 był radnym gminy Zamość. Był senatorem w latach 1997-2001 i nieprzerwanie od 2005.

Jest jednak w Lubelskiem niebieska wyspa. To Lublin. Symulacja wskazuje, że w tym okręgu ma wygrać kandydat paktu senackiego.

To prawnik Jerzy Trela, który o głosy konkuruje z wojewodą lubelskim Lechem Sprawką (PiS), radnym miejskim Marcinem Nowakiem (własny komitet), Mieczysławem Konarskim (Ruch Naprawy Polski) i Mirosławem Piotrowskim (Konfederacja).

Jeżeli ten plan się sprawdzi, to Trela zastąpi w Senacie polityka Polski 2050, Jacka Burego. W poprzednich wyborach sensacyjnie wygrał z kandydatem PiS Krzysztofem Michałkiewiczem. Teraz jednak Bury nie kandyduje. Tłumaczy to sprawami osobistymi – polityk rozwodzi się z żoną.

Na zdjęciu: Jacek Trela (PS) i Lech Sprawka (PiS) (Fot. Jacek Trela Facebook/LUW)

5 odpowiedzi na “Wybory 2023. Lublin niebieską wyspą w morzu czerwieni. Prognoza wyniku wyborów do Senatu”

 1. xD pisze:

  zupełnie nietrafiona analiza. Wygra Sprawka i tyle będą warte analizy ,,think” thanków

 2. kronikidewelorozwoju pisze:

  Fumfel Dewelo-ubogacacza niech sobie uprawia drzemki czy to w ławach senatu, czy w ciepłych kapciach przed kominkiem. W Upadłogrodzie stanowisko wojewody powinno być obsadzone przez osobę, która ma chęci i energię do ustawienia dewelo-bandy do pionu, a nie służyć jako przechowalnia przed-emerytalna dla wysłużonych kadr.

 3. martunia pisze:

  TYLKO MARCIN NOWAK! Przemawia za nim wiele lat pracy w samorządzie, postawa w sprawie Górek Czechowskich. Sprawka nie sprawdził sie totalnie w parlamencie, jego żonka tolerowała mobbing w szkole na Felinie, co skończyło sie samobójstwem nauczyciela. Trela – śmiech na sali. Kto go w Lublinie zna?

 4. Zenek pisze:

  Idę w zakład ze w Lublinie rywalizacja rozstrzygnie się pomiędzy Lechem Sprawką a Marcinrm Niwakirm. Dpadochroniarz wypadnie bllaaadddoooo

 5. Nie ma już Tuska pisze:

  Tak czy owak wygra Nowak.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…