Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  31.08.2023

W sobotę w Lublinie Marsz Równości. Wcześniej ulicami przejdą pielgrzymi i wojsko

Udostępnij

2 września ulicami Lublina najpierw przejdą pielgrzymi, potem żołnierze aż w końcu ruszy kolorowy tłum w Marszu Równości.

Ta kobieta renesansu opowie Wam swoje najgorsze żarty nie tylko po polsku, ale także w języku ukraińskim! – tak organizatorzy V Marszu Równości w Lublinie zapowiadają Alę Urwał. To ona poprowadzi sobotni pochód ulicami miasta.

Alicja Sienkiewicz, jedna z organizatorek lubelskiego marszu mówi nam, że jak dotąd problemów nie ma żadnych. – Wszystko przebiega sprawnie. Jesteśmy po spotkaniach z policją, nie ma żadnych kłopotów. Jesteśmy gotowe – zapowiada.

Ale w poprzednich latach bywało różnie. W 2019 roku marszu zakazał prezydent Lublina Krzysztof Żuk (Platforma Obywatelska). Tłumaczył się wówczas zasadami bezpieczeństwa. Uczestnicy kolorowego pochodu byli też atakowani przez prawicowców.

To nie jest tak, że w pełni zabezpieczone zgromadzenie przez policję jest możliwe. Dowodem tego jest to, co obserwowaliśmy w roku ubiegłym: byli ranni, byli hospitalizowani, były szkody w mieniu – przekonywał Żuk, a marsz „wypuścił na ulice” dopiero sąd. Dwie instancje orzekły, że wolność do zgromadzeń nie jest wolnością nieograniczoną, ale ograniczenia tej wolności powinny być jednak wyjątkowe. Jeżeli występuje jakieś zagrożenie, to na państwie ciąży obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa.

Jak będzie w tym roku? Jak na razie do urzędu miasta, na ten sam dzień – 2 września – zostały zgłoszone dwa zgromadzenia. Pierwsze to Marsz Równości, drugie ma trwać godzinę (od godz. 13 do 14) i odbywać przy napisie „I love Lublin” na pl. Litewskim. Nie ma pewności, czy to inicjatywa przeciwników marszu.

Europejska Stolica Równości

W tym roku uczestnicy marszu idą pod hasłem „Europejska Stolica Równości” i jest to czytelne nawiązanie do Europejskiej Stolicy Młodzieży. Taki tytuł w tym roku nosi Lublin i wiele wydarzeń organizowanych jest właśnie pod tym sloganem.

Faktycznie hasło marszu nawiązuje do tytułu ESM, bo chcemy żeby kiedyś Lublin stał się Europejską Stolicą Równości – mówi nam Alicja Sienkiewicz. I dodaje, że wziąć udział w imprezie może każdy. Także politycy i samorządowcy. – Nigdy jednak nikogo formalnie nie zapraszamy – tłumaczy.

Marsz Równości w Lublinie – trasa

Sobotni marsz ruszy o godz. 13 sprzed Centrum Spotkania Kultur. Następnie jego uczestnicy przejdą ulicami: Lipową, Prezydenta G. Narutowicza, ul. Głęboka, ul. J. Sowińskiego, ul. J. Poniatowskiego, ul. ks. J. Popiełuszki aż dotrą na plac pod Galerią Labirynt.

Urząd Miasta informuje, że w godz. 13-16 kierowcy natkną się na utrudnienia. I to spore, bo zgodnie z tymi informacjami w marszu ma wziąć udział tysiąc osób. To także wymusza na Zarządzie Transportu Miejskiego wprowadzenie objazdów niektórych linii komunikacyjnych. Zamknięte dla ruchu będą czasowo części Al. Racławickich, ul. Lipowej, ul. Narutowicza, ul. Głębokiej, ul. Sowińskiego i ul. Poniatowskiego.

W czasie trwania objazdów i tuż po ich zakończeniu komunikacja miejska może kursować z opóźnieniami. W czasie trwania objazdów część tablic SIP może być wyłączonych lub pokazywać błędne trasy przejazdów. Błędne mogą być również wskazania tablic kierunkowych w pojazdach – uczula Monika Fisz, rzeczniczka ZTM. – Na wybranych przystankach będą przebywać pracownicy ZTM udzielający informacji o bieżącej sytuacji i trasach objazdowych.

Pielgrzymi i wojsko

Trzeba dodać, że wcześniej także będą utrudnienia, ale z innych powodów. W godz. 6-7.30 ulicami Lublina przejdą (wyruszając z różnych parafii)  piesze pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Z kolei w godzinach 11.30-11.55 będą maszerować żołnierze obchodzący Święto 18 Dywizji Zmechanizowanej. Kompanie honorowe wyjdą z Archikatedry Lubelskiej na pl. Zamkowy ulicami: Królewską, Lubartowską i al. Tysiąclecia.

Przewidywana liczba uczestników to ok. 500 osób. Pl. Zamkowy zostanie już zamknięty od czwartku (31 sierpnia) od godzin wieczornych – ostrzega lubelski Ratusz.

Na zdjęciu: To będzie już piąty Marsz Równości w Lublinie (fot. Marsz Równości Lublin Facebook)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

26.02.2024

Geograf pokieruje kuratorium oświaty. Na początek zmierzy się z molestowaniem w szkole

Zamierza rozhulać skostniałe Kuratorium Oświaty. Tomasz Szabłowski, nauczyciel geografii i…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

3 minuty czytania

21.02.2024

Ugoda wyszła z Hecy. Koniec sporu o zwolnienie Pietrasiewicza z Centrum Kultury

Trwająca ponad rok batalia sądowa dotycząca zwolnienia z pracy pomiędzy…

4 minuty czytania

21.02.2024

Budowa wielkiego garażu na zboczu wąwozu jeszcze może zostać zatrzymana. Zależy to od wojewody

Służby wojewody sprawdzają wydane przez prezydenta Lublina pozwolenie na budowę…

5 minuty czytania

15.02.2024

Zaczyna się czyszczenie Podzamcza z targowisk. „Bangladesz” ma zniknąć pierwszy

Kupcy z targowiska z tekstyliami przy ul. Ruskiej o sprawie…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

4 minuty czytania

07.02.2024

Psy, koty i wieloosobowe sale. Ukraińcy nie chcą się przeprowadzać

Porażką urzędników zakończyła się próba przeniesienia ukraińskich uchodźców do nowych…

3 minuty czytania

02.02.2024

Najdrożej w Lublinie? 190 zł opłaty dodatkowej za parkowanie

Zgodnie z zapowiedziami Galeria Gala wprowadziła płatne parkowanie. Cztery pierwsze…