Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  29.09.2023

Tak się robi karierę w PiS. Jest już radnym i dyrektorem, teraz dostał radę nadzorczą

Udostępnij

Pełnomocnik wyborczy PiS na okręg Lublin Piotr Breś został członkiem rady nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. To kolejna intratna posada miejskiego radnego w państwowej spółce. Jego już wysokie zarobki znów pójdą w górę.

Piotr Breś to szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Lublin. Radnym jest od dwóch kadencji. Początkowo niezbyt aktywnym – gdy w 2020 Fundacja Wolności (wydawca Jawnego Lublina) przebadała aktywność lubelskich radnych, Breś znalazł się na niechlubnej ostatniej pozycji. Z czasem to się zmieniło.

Dziś jest jednym z bardziej wyrazistych radnych opozycji, który nie boi się krytykować prezydenta Krzysztofa Żuka – na posiedzeniach rady i na konferencjach prasowych. Za mocne słowa m.in. o „kolesiostwie” odpowiada dziś nawet przed sądem. O naruszenie dóbr osobistych pozwał go Piotr Kowalczyk, były szef Rady Miasta Lublin, obecnie deweloper i właściciel sieci bilbordów, prywatnie dobry znajomy prezydenta Żuka.

Aktywność radnego Bresia zauważył i docenił za to sam prezes PiS Jarosław Kaczyński, który mianował go pełnomocnikiem okręgowym partii na Lublin. To spory awans w partyjnych strukturach – w dużym stopniu to właśnie od lokalnego pełnomocnika zależy kształt list wyborczych w wyborach parlamentarnych (jesień 2023) i samorządowych (wiosna 2024). Breś zastąpił w tej funkcji Krzysztofa Michałkiewicza, wieloletniego szefa lubelskich struktur PiS.

43-letni radny robi karierę nie tylko w strukturach partyjnych. Coraz lepiej idzie mu też na gruncie zawodowym. Przez kilkanaście lat działał w branży gastronomicznej. Ze swoim biznesowym wspólnikiem Marcinem Kowalewskim prowadził studenckie bary „Dziekanka”, „Paragraf” i „Kazik”. Ze spółki Event Studio wycofał się jednak w połowie 2021 r. Mniej więcej w tym samym czasie został dyrektorem lubelskiego oddziału Totalizatora Sportowego, państwowego monopolisty w grach losowych. Jak wynika z jego oświadczenia majątkowego na tym stanowisku zarabia rocznie 275 tys. zł, czyli niecałe 23 tys. zł miesięcznie. Jako radny dostaje też 4200 zł miesięcznie. A w radzie nadzorczej Bogdanki może dostać, według naszych wyliczeń, kolejne 6-7 tys. miesięcznie.

Od października Piotr Breś będzie też zasiadać w radzie nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka. Został powołany na trzyletnią kadencję. Walne zgromadzenie wspólników spółki, które zebrało się w środę, do RN powołało też Kamila Szafrańskiego. Szafrański ma 32 lata, zasiada w radach nadzorczych kilku państwowych przedsiębiorstw, jak PGNiG Termika Energetyka Rozproszona czy Gas Storage Polska (spółka-córka Orlenu).

W ostatnim czasie z rady nadzorczej Lubelskiego Węgla Bogdanka odeszły dwie osoby. Na początku sierpnia z członkostwa w RN zrezygnował Marcin Jakubaszek, a dwa dni później Bożena Knipfelberg. – Przyczyna rezygnacji nie została wskazana – napisała spółka w komunikacie. Zarząd spółki ich rezygnacji również nie chciał komentować.

Od początku roku fotel prezesa lubelskiej kopalni zajmuje 32-letni Kasjan Wyligała, który za rządów PiS robi błyskawiczną karierę w państwowych spółkach. Prezes i wiceprezes – Dariusz Dumkiewicz – hojnie wpierają partię rządzącą. Wyligała na kampanię wyborczą PiS w 2019 roku wpłacił 43 tys. zł. W styczniu br. 25 tys. zł darowizny wpłacił na partię Dumkiewicz.

Na zdjęciu: Piotr Breś oprócz stanowiska dyrektorskiego w Totalizatorze Sportowym będzie miał także posadę w radzie nadzorczej Bogdanki

fot. archiwum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

18.04.2024

„Butny i arogancki” Andrzej Wnuk kontra „lewak i antykatolik” Rafał Zwolak. Kto zostanie prezydentem Zamościa

Przed drugą turą wyborów prezydenckich w Zamościu górę biorą emocje.…

5 minuty czytania

17.04.2024

W PO szok. Prezydent Lublina popiera ultraprawicowego kandydata na wójta

W podlubelskiej gminie Garbów w drugiej turze wyborów zmierzą się…

6 minuty czytania

17.04.2024

Ostra walka o fotel burmistrza w Lubartowie. Mówi się o „trzech kandydatach”

Do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych przechodzi dwóch kandydatów…

7 minuty czytania

16.04.2024

Świdnik: Pierwsze takie wybory w historii. Jemu jest dobrze, ona chce zmian

On – namaszczony przez burmistrza Waldemara Jaksona, który rządził w…

3 minuty czytania

12.04.2024

Ważny polityk PiS traci posadę w Bogdance. A członkowie zarządu zarobili po milionie

Piotr Breś, wciąż jeszcze szef klubu PiS w Radzie Miasta…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…