Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  13.01.2023

„Tłuste koty” wpłacają darowizny na PiS. Ogromna kwota zaledwie w tydzień. Chodzi o wybory?

Udostępnij

Osoby będące w zarządach lubelskich spółek skarbu państwa w nowym roku wpłacają darowizny na PiS. Czy partia rządząca w ten sposób już zbiera pieniądze na tegoroczną kampanię wyborczą?

Fundacja Wolności co roku analizuje sprawozdania partii politycznych, aby przedstawić listę najbardziej hojnych politycznych darczyńców. Zazwyczaj najwięcej wpłat na konta partii jest w roku wyborczym (np. w roku poprzednich wyborów samorządowych w – „Polityczni darczyńcy 2018„).

W pierwszym tygodniu stycznia zaledwie osiem osób wpłaciło w sumie 300 tys. zł darowizny na PiS. Wśród nich są też osoby z województwa lubelskiego.

Pół roku temu premia dla wiceprezesa, dziś darowizna dla partii

Jacek Janiszek z Puław to dobrze zarabiający członek Prawa i Sprawiedliwości. Od stycznia 2017 roku do maja 2020 był prezesem Grupy Azoty Puławy SA. Obecnie jest wiceprezesem tej spółki oraz członkiem rady nadzorczej Remzap – spółki powiązanej z Azotami. W zeszłym roku otrzymał 500 tys. zł premii na dwa miesiące przed decyzją Grupy Azoty Puławy o wstrzymaniu produkcji nawozów. O czym informowała wrześniu ub. roku posłanka Marta Wcisło (Koalicja Obywatelska):

Jacek Janiszek, Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty Puławy (fot. Grupa Azoty)

3 stycznia br. Jacek Janiszek wpłacił 25 tys. zł darowizny na PiS.

Tomasz Hryniewicz, Wiceprezes Zarządu Grupa Azoty S.A., Prezes Zarządu Grupa Azoty Puławy (fot. Grupa Azoty)

W maju 2020 na stanowisku prezesa Grupy Azoty Puławy Janiszka zmienił Tomasz Hryniewicz. On także na początku tego miesiąca przekazał darowiznę – 40 tys. zł.

Dariusz Dumkiewicz, Zastępca Prezesa Zarządu ds. Handlu i Inwestycji
(fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.)

5 stycznia br. 25 tys. zł darowizny na partię wpłacił Dariusz Dumkiewicz. Od 2018 roku jest zastępcą prezesa w LW Bogdanka SA. Ten wydatek jednak bardzo nie uszczupli portfela wiceprezesa. Z informacji zawartych w sprawozdaniu finansowym spółki wynika, że jego roczne zarobki za 2021 wyniosły 756 tys. zł.

Prezesi państwowych spółek wpłacają darowizny na PiS

W pierwszym tygodniu stycznia wpłaty darowizny na PiS dokonali również: Adam Burak (członek zarządu Orlen) 45 tys. zł, Patryk Demski (wiceprezes Tauron) 45 tys. zł, Lechosław Rojewski (wiceprezes PGE) 30 tys. zł, Paweł Majewski (prezes Enea) 45 tys. zł oraz Piotr Zborowski (wiceprezes Pekao) 50 tys. zł.

Wszystkich tegorocznych darczyńców partii rządzącej łączy praca w zarządach spółek Skarbu Państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *