Wesprzyj Kontakt

5 minuty czytania  •  06.12.2023

Straty lubelskich szpitali. Na liczniku już blisko 117 mln złotych

Udostępnij

Tylko do końca września placówki ochrony zdrowia podlegające samorządowi województwa zanotowały stratę w wysokości 116 mln 961 tys. 292 złotych. Największą ma szpital specjalistyczny przy al. Kraśnickiej. Niedawno został nagrodzony za wzorowe zarządzanie.

Dane finansowe szpitali za pierwszych dziewięć miesięcy tego roku przedstawia sam Urząd Marszałkowski w odpowiedzi na interpelację radnego PSL, Marka Kosa.

Z dokumentu wynika, że do końca września cztery szpitale, z kilkunastu placówek, odnotowały łącznie blisko 117 mln złotych straty.

Cztery szpitale pod kreską

Największą ma Specjalistyczny Szpital Wojewódzki przy al. Kraśnickiej w Lublinie. Jest 83 098 901 zł na minusie. Podpisany pod dokumentem marszałek Jarosław Stawiarski (PiS) dodaje, że ta placówka ma też 20 314 628,90 zł nadwykonań.

Na minusie jest także Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie – 4 269 866 zł i 4 051 146,29 zł za nadwykonania.

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej – minus 16 649 201 zł i 4 927 220,99 za nadwykonania. Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie – 12 943 324 zł i 3 433 517,78 zł za nadwykonania.

Jeżeli wymienić te placówki, które są w najlepszej kondycji, to jest to Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. Bilans 6 358 267 zł na plus.

Ma być lepiej

Piotr Matej, dyrektor placówki przy ul. Kraśnickiej nie chce wróżyć, z jaką stratą jego szpital zakończy ten rok, ale na pewno będzie mniejsza niż dziś podawana. – Ostateczny bilans poznamy 28 lutego 2024, bo to termin do którego trzeba przedstawić sprawozdanie. Nie wiem, czy będzie to strata w wysokości 50 czy 60 mln zł, ale znacznie mniejsza niż teraz – mówi nam dyrektor i wylicza, że już na wstępie od tych 83 mln zł trzeba odjąć ponad 20 wskazywane przez urzędników marszałka.

To nie tylko nadwykonania, ale też należności wynikające z połączenia szpitala specjalistycznego ze szpitalem im. Jana Bożego (kwiecień 2022) oraz zamknięcia kontraktu NFZ tej drugiej placówki. Tłumacząc wprost: to są pieniądze, które największy szpital ma zapewnione, ale NFZ jeszcze ich nie wypłacił.

Strata będzie mniejsza, ale jednocześnie koszty cały czas rosną – dodaje dyrektor i wskazuje na nierentowne oddziały.

Co z tym planem?

Jest jednak dokument z maja tego roku, w którym dyrekcja szpitala prognozowała w tym roku stratę na poziomie ok, 15,8 mln zł. W 2024 ma to być – zgodnie z tym dokumentem – minus 5,8 mln zł, a w 2025 roku szpital ma być na plusie niemal 7 mln złotych.

Podtrzymuje te założenia. Pełen efekt połączenia szpitali (z Janem Bożym – red.) pod kątem finansowym osiągniemy w 2025 roku – mówi nam dyrektor Matej i dodaje, że tu trzeba uważać jednak na nieprzewidziane zdarzenia. W ostatnich latach to była pandemia i wojna w Ukrainie oraz szalejąca inflacja.

Obecnie etap połączenia organizacyjnego już mamy za sobą – dodaje Matej. A to oznacza, że nie będzie już musiał np. wypłacać pieniędzy zwalnianym czy odchodzącym pracownikom. Po połączeniu placówek po prostu było ich za dużo.

Lider zarządzania

Szpitale samorządu wojewódzkiego wśród liderów zarządzania w Polsce” – pochwalił się lubelski Urząd Marszałkowski i pod koniec listopada wystosował informację prasową, w której podaje, że w rankingu „Liderzy Zarządzania – najlepiej zarządzane szpitale publiczne” zostały umieszczone trzy placówki z regionu.

To Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (10. miejsce w kategorii kontrakt z NFZ powyżej 200 mln zł), Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Radecznicy (najlepszy w kategorii kontrakt z NFZ od 20 do 99 mln zł) i Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łęcznej (2. miejsce w zestawieniu: kontrakt z NFZ od 100 do 199 mln zł).

Dwa pierwsze podlegają samorządowi województwa. Szpital w Łęcznej jest powiatowy.

Zarządzanie publicznymi szpitalami w dzisiejszych czasach to bardzo trudna i wymagająca dużych kompetencji praca. Jako samorząd wojewódzki staramy się wspierać naszą kadrę menedżerską zarówno jeśli chodzi o rosnące nakłady na inwestycje, jak i promowanie dobrych praktyk w szpitalach. Wszystko to służy jednemu celowi – aby nasze placówki służby zdrowia zapewniały jakość świadczeń medycznych na wysokim poziomie – cieszy się cytowany w komunikacie urzędu lubelski marszałek Jarosław Stawiarski (PiS).

Ranking sporządziła firma BFF Banking Group. To międzynarodowa spółka, która „wspiera płynność finansową” czyli udziela kredytów szpitalom. Taki ranking przedstawiła już po raz 8. „Ocenie zostały poddane wskaźniki takie jak: rentowność sprzedaży, dynamika kontaktu z NFZ, płynność szybka, dynamika aktywów” – podaje firma informując o wynikach i wyjaśnia, że metodologia zestawienia „została opracowana przez czołowych ekspertów sektora medycznego, zaangażowanych w projekt poprzez uczestnictwo w Radzie Programowej”.

Zadaliśmy BFF Banking Group kilka pytań. Chcieliśmy np. poznać regulamin rankingu i dowiedzieć się, czy nagrodzony szpital z Lublina jest klientem firmy. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi, ale dyrektor Piotr Matej przyznaje, że jego szpital jest klientem firmy pożyczkowej, od której otrzymał nagrodę. Takim klientem jest też szpital w Łęcznej.

Rok 2022 zakończył ze stratą w wysokości ponad 47,8 mln zł. Dyrektorowi Piotrowi Matejowi marszałek przyznał nagrodę roczną w wysokości 76 tys. zł. Jedną z przesłanek do nagrodzenia dyrektora, zgodnie z regulaminem, jest „wykazanie się przez dyrektora samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej szczególnymi osiągnięciami w zakresie kierowania zakładem, mającymi wpływ na pozycję i prestiż zakładu”.

Neurochirurgia

Od nowego roku w szpitalu będzie działał nowy oddział neurochirurgii. – Zdążymy uruchomieniem. Przetargi na dostawę sprzętu za 14 mln zł są już mocno zaawansowane, mamy już wskazane miejsce na oddział i przygotowujemy sale operacyjne. Co najważniejsze, mamy przygotowany zespół specjalistów – wylicza dyrektor Matej.
Oddział zostanie uruchomiony w momencie podpisania kontraktu z NFZ na jego finansowanie. Rozmowy w tej sprawie trwają.
W województwie lubelskim są trzy szpitale z oddziałami neurochirurgicznym. Według Narodowego Funduszu Zdrowia w marcu 2023 roku czas oczekiwania na przyjęcie w Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Lublinie wynosił 30 dni, w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu 49 dni, a w Samodzielnym Państwowym Szpitalu Klinicznym PSK4 aż 218 dni.

Na zdjęciu: Przyznanie nagród w rankingu najlepiej zarządzanych szpitali. Pierwszy z prawej Piotr Matej – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie (FOT. lubelskie.pl)

Jedna odpowiedź do “Straty lubelskich szpitali. Na liczniku już blisko 117 mln złotych”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    „Reforma” Buzka – protoplasty Wilka z Kaszub – poprzez „urynkowienie” służby zdrowia wykreowała pojęcie zadłużenia placówek, które w dowolnym momencie może być wykorzystane do wygaszania tych usług pod pretekstem „braku pieniędzy”, nawet jeśli jest kadra i sprzęt gotowe do realizacji zadań. I właśnie takiego wygaszania sP0dziewałbym się wraz z P0wrotem sorosowców do władzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

05.06.2024

Państwowe in vitro już działa. W Lubelskiem są trzy kliniki

Pary, które chcą skorzystać z państwowego wsparcia przy leczeniu niepłodności,…

4 minuty czytania

24.05.2024

Apteki zostaną specjalnie oznakowane. Tam gdzie będzie sprzedawana tabletka „dzień po”

Umowy na sprzedaż awaryjnej antykoncepcji od 15. roku życia podpisało…

5 minuty czytania

15.05.2024

Konkurs na dyrektora COZL. Politycy PiS wybiorą następcę prof. Elżbiety Starosławskiej

W komisji konkursowej, która wybierze nowego szefa Centrum Onkologii Ziemi…

2 minuty czytania

09.05.2024

„Weź sobie cztery dechy i idź się połóż na cmentarz”. Lekarze ujawniają, za co karzą kolegów

Naczelna Izba Lekarska zaczęła upubliczniać decyzje samorządowego sądu. Rejestr spraw…

5 minuty czytania

21.04.2024

Wszystkie długi lubelskich szpitali. Bo wyższe pensje i miliony na odsetki

Szpital przy al. Kraśnickiej zanotował najwyższą stratę finansową. Jest też…

3 minuty czytania

11.03.2024

Jeden dyrektor na dwa szpitale. Piotr Matej tymczasowo pokieruje COZL

Do czasu przeprowadzenia konkursu Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al.…

3 minuty czytania

08.03.2024

Ze szpitala do szpitala – znamy następcę profesor Elżbiety Starosławskiej

Piotr Matej ma być tymczasowym dyrektorem Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej…

7 minuty czytania

05.03.2024

Nie żyje Elżbieta Starosławska. Mówili o niej „caryca” i „królowa onkologii”

Zawsze była blisko władzy, niezależnie od tego kto rządził. Jej…