var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Kolejna cześć rankingu najbardziej wpływowych osób w Lublinie. Następna cześć – odesłanie znajduje się na końcu artykułu.
Miejsce 4. Piotr Kowalczyk (45 lat)
Mimo że pięć lat temu odszedł z życia politycznego to wciąż funkcjonuje w obiegu publicznym. Ale raczej nie z tej strony, z której chciałby się widzieć. Główny bohaterów akcji CBA tzw. Zanagate przekonuje, że w tej sprawie powinien być nie oskarżonym, a ofiarą zemsty PiS. Bo to właśnie tę partię porzucił w 2012 r., by wraz z ośmioma radnymi, założyć Wspólny Lublin i przejść na stronę „początkującego” wówczas prezydenta Krzysztofa Żuka z PO. Manewr się powiódł, a Kowalczyk nie tylko stał się najbliższym współpracownikiem i strategiem prezydenta, ale także wieloletnim przewodniczącym Rady Miasta.
Wraz z prezydentem rósł w siłę, a jego ludzie rządzili wydziałami w Ratuszu, czy miejskimi spółkami, jak chociażby Grzegorz Siemiński, którego rozmowa z Kowalczykiem o posadzie prezesa w komunalnej firmie miała zostać zarejestrowana przez CBA. Te trzy litery zresztą będą prześladować Kowalczyka jeszcze wiele lat później. Rozwód z Ratuszem miał być okazją do samorozwoju naukowego, a tak naprawdę – jak się wkrótce okazało – był dobrze przygotowaną trampoliną do kariery w świecie biznesu: deweloperki (kilka spółek ze stajni Helvetia) i mediów (spółka Medialny24, czyli portal, lifestylowy periodyk i bilbordy w całym mieście).
Trzeba przyznać, że byłemu przewodniczącemu w biznesach deweloperskich idzie świetnie – buduje prestiżowo i w dobrych lokalizacjach. Pieniędzmi potrafi się też dzielić, jak chociażby w 2019 roku, gdy sam wpłacił na komitet wyborczy Krzysztofa Żuka 20 tys. zł, a 30 tys. przekazała na ten cel jego obecna żona Monika Drozd. Do dziś zresztą o swoich stosunkach z prezydentem mówi: „Znamy się i lubimy”. Ale też zastrzega, że ta bliska znajomość wcale nie przekłada siş traktowanie go w Ratuszu. O „wuzetki” musi się starać jak inni deweloperzy.
Jeden z bardziej znaczących polskich duchownych. Arcybiskup lubelski, członek Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski, członek watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.
Głową lubelskiego Kościoła abp Budzik został w 2011. Zastąpił zmarłego abp. Józefa Życińskiego. W porównaniu ze swoim poprzednikiem metropolita lubelski nie udziela się w mediach, nie komentuje aktualnych wydarzeń społecznych i politycznych. Trudno ocenić, którą z frakcji w polskim Kościele reprezentuje. Można jednak sądzić, że w pełni zgadza się z oficjalnymi stanowiskami KEP.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz