Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  17.03.2023

Wuzetki Radziszewskiego i Kaczyńskiego. Uwaga, nie jest to artykuł o ciastkach

Udostępnij

Decyzje o warunkach zabudowy niezbędne do postawienia pomników Kaczyńskiego i (ponownie) Radziszewskiego zostały wydane przez urzędników miejskich. Prezydent będzie miał o 10 cm wyższe upamiętnienie.

Jak obalano i stawiano pomniki

Po kolei. Marszałek Jarosław Stawiarski wystąpił z inicjatywą budowy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Początkowo rozważano lokalizację na placu Kaczyńskiego, ale ostatecznie, znaleziono bardziej prestiżową lokalizację na placu Teatralnym, przed Centrum Spotkania Kultur. Rada Miasta Lublina przychyliła się do prośby marszałka i wyraziła zgodę na umiejscowienie tam pomnika. Przypomnę: radni tłumaczyli się, że to jest inwestycja ponad podziałami partyjnymi, i ma związek z pieniędzmi, które Stawiarski obiecał Lublinowi.

Następnie do akcji wkroczył rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Mirosław Kalinowski. Chcąc przypodobać się nominatom partyjnym, którzy dysponują pieniędzmi czy to na inwestycje (urząd marszałkowski), czy wprost na funkcjonowanie placówek edukacyjnych (minister edukacji), rektor usunął pomnik Idziego Radziszewskiego. Stał on niecałe 5 lat, a usunąć się musiał, gdyż lokalizacja w odległości niecałych 20 metrów od Kaczyńskiego mogłaby obniżać prestiż pierwszego rektora KUL. Cytat z pisma rektora: „został zdemontowany w celu przeniesienia go w bardziej wyeksponowane i godne miejsce”.

Do szczegółów odniósł się w felietonie Kogo poproszą o poświęcenie pomnika mój redakcyjny kolega Zbigniew Kopeć.

Po interwencji arcybiskupa Stanisława Budzika Radziszewski ma wrócić na swoje miejsce, szczególnie że wspólne oświadczenie na temat jego powrotu wydali prezydent miasta, rektor KUL i właśnie metropolita lubelski.

Oświadczenie ws. lokalizacji pomnika założyciela KUL

Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL.

Prezydent Miasta Lublin
Dr Krzysztof Żuk

Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL
Abp Stanisław Budzik

Rektor KUL
Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski

Lublin, 15 XII 2022 r.

Radziszewski w cieniu Kaczyńskiego

W związku z tym, że dla tego miejsca w Lublinie do dziś nie powstał miejski plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne stało się wystąpienie o decyzję o warunki zabudowy, czyli w skrócie wuzetkę. O wuzetkę dla pomnika Kaczyńskiego wystąpiła Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin, znana w Lublinie ze zorganizowania wśród spółek skarbu państwa zrzutki na Maszt 100-lecia Niepodległości. Maszt stoi na rondzie Dmowskiego, obok Zamku, a na stronie fundacji czytamy: „W budowę masztu nie będą zaangażowane żadne środki publiczne”. Właściciele Orlenu, Bogdanki, PGE i Azotów, czyli Polacy, mogą mieć inne rozumienie pojęcia „środki publiczne”. Zrzutka Spółek Skarbu Państwa na maszt wyniosła ponad 600 tysięcy złotych.

Fundacja rokrocznie organizuje biegową triadę, czyli Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”, Milę Pamięci Ofiar Komunizmu oraz Lubelską Milę Niepodległości, o czym napisze niedługo moja redakcyjna koleżanka Małgorzata Saba.

Projektowane upamiętnienie zmarłego tragicznie prezydenta ma mieć prawie 12 metrów szerokości i 4,10 metra wysokości. Zajmie również pas drogowy od Alei Racławickich na blisko 5,6 metra.

10 cm różnicy

Wydana została również wuzetka na postawienie pomnika Radziszewskiego na jego pierwotnym miejscu. Wystąpił o nią do Urzędu Miasta Katolicki Uniwersytet Lubelski. Nie ma na razie mowy o rewitalizacji skweru Życińskiego, na środku którego ma stanąć pomnik, a w tegorocznym budżecie Lublina nie ma zapisanych środków na ten cel.

Urząd odmówił Fundacji Wolności udostępnienia dwóch dokumentacji na rewitalizację tego skweru. Pierwszą wykonała firma Biuro Projektowe ARCONEL za 29 tys. zł w 2019 roku, drugą, dotyczącą zieleni, Bogusz Studio Architektura Krajobrazu za 8,7 tys. zł w 2020 roku.

Co ciekawe, w warunkach zabudowy określono, że maksymalna wysokość obiektu od poziomu terenu to 4 metry. Czyli Idzi będzie o całe 10 centymetrów niższy od Lecha.

Wuzetka na pomnik Lecha Kaczyńskiego:

Decyzja-z-zalacznikami_pomnik-Prezydenta-L.-Kaczynskiego_PL-LD-I.6730.189.2022

Wuzetka na pomnik Idziego Radziszewskiego:

Decyzja-z-zalacznikami_pomnik-ks.-Radziszewskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

09.07.2024

Swoim urzędnikom na „do widzenia”. Jak po wyborach wójtowie wypłacali nagrody

Nie tylko wójt gminy Niedrzwica Duża odchodząc z urzędu wypłacił…

8 minuty czytania

05.07.2024

Ludzie mówią o starych drzewach, urzędnicy o parkingach i nowych nasadzeniach. Miasto postawi na swoim?

– Chcecie tu wyciąć 5 czy 6 dużych drzew pod…

6 minuty czytania

03.07.2024

Szalet w Trybunale Koronnym zamiast zasikanych bram. Miasto głuche na prośby mieszkańców

Bramy i podwórza kamienic, a także mniej uczęszczane staromiejskie uliczki…

5 minuty czytania

02.07.2024

Wycinki na ul. Samsonowicza. Po protestach Ratusz obiecywał ocalić więcej drzew, ale zmienił zdanie

Nie 70 proc. – jak zapowiadał Urząd Miasta Lublin w…

4 minuty czytania

01.07.2024

Czekali i nic nie dostali. Rządowego dodatku nie będzie mieć co piąty pracownik MOPR

1000 zł brutto dodatku motywacyjnego od dzisiaj (1 lipca) będą…

4 minuty czytania

25.06.2024

Coś więcej niż grządka. Miasto szuka chętnych na ogrody społeczne

Urząd Miasta Lublin nadal czeka na zgłoszenia osób zainteresowanych założeniem…

6 minuty czytania

03.06.2024

Kandydat do tytułu ESK odwołuje duże muzyczne festiwale. „Problemy finansowe”

W obszarze kultury Lublin wyraźnie patrzy w jednym kierunku –…

4 minuty czytania

28.05.2024

Po kilkanaście tysięcy na pożegnanie. Wójt przegrywa wybory i wypłaca nagrody

Ryszard Golec (PiS) wydał na nagrody dla urzędników prawie 300…