var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Decyzje o warunkach zabudowy niezbędne do postawienia pomników Kaczyńskiego i (ponownie) Radziszewskiego zostały wydane przez urzędników miejskich. Prezydent będzie miał o 10 cm wyższe upamiętnienie.
Jak obalano i stawiano pomniki
Po kolei. Marszałek Jarosław Stawiarski wystąpił z inicjatywą budowy pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lublinie. Początkowo rozważano lokalizację na placu Kaczyńskiego, ale ostatecznie, znaleziono bardziej prestiżową lokalizację na placu Teatralnym, przed Centrum Spotkania Kultur. Rada Miasta Lublina przychyliła się do prośby marszałka i wyraziła zgodę na umiejscowienie tam pomnika. Przypomnę: radni tłumaczyli się, że to jest inwestycja ponad podziałami partyjnymi, i ma związek z pieniędzmi, które Stawiarski obiecał Lublinowi.
Następnie do akcji wkroczył rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Mirosław Kalinowski. Chcąc przypodobać się nominatom partyjnym, którzy dysponują pieniędzmi czy to na inwestycje (urząd marszałkowski), czy wprost na funkcjonowanie placówek edukacyjnych (minister edukacji), rektor usunął pomnik Idziego Radziszewskiego. Stał on niecałe 5 lat, a usunąć się musiał, gdyż lokalizacja w odległości niecałych 20 metrów od Kaczyńskiego mogłaby obniżać prestiż pierwszego rektora KUL. Cytat z pisma rektora: „został zdemontowany w celu przeniesienia go w bardziej wyeksponowane i godne miejsce”.
Po interwencji arcybiskupa Stanisława Budzika Radziszewski ma wrócić na swoje miejsce, szczególnie że wspólne oświadczenie na temat jego powrotu wydali prezydent miasta, rektor KUL i właśnie metropolita lubelski.
Oświadczenie ws. lokalizacji pomnika założyciela KUL
Pomnik Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zostanie ponownie usytuowany na Skwerze Abpa J. Życińskiego. Miasto Lublin zobowiązuje się do rewitalizacji Skweru przy udziale KUL.
Prezydent Miasta Lublin Dr Krzysztof Żuk
Metropolita Lubelski, Wielki Kanclerz KUL Abp Stanisław Budzik
Rektor KUL Ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski
Lublin, 15 XII 2022 r.
Radziszewski w cieniu Kaczyńskiego
W związku z tym, że dla tego miejsca w Lublinie do dziś nie powstał miejski plan zagospodarowania przestrzennego, konieczne stało się wystąpienie o decyzję o warunki zabudowy, czyli w skrócie wuzetkę. O wuzetkę dla pomnika Kaczyńskiego wystąpiła Fundacja Ruchu Solidarności Rodzin, znana w Lublinie ze zorganizowania wśród spółek skarbu państwa zrzutki na Maszt 100-lecia Niepodległości. Maszt stoi na rondzie Dmowskiego, obok Zamku, a na stronie fundacji czytamy: „W budowę masztu nie będą zaangażowane żadne środki publiczne”. Właściciele Orlenu, Bogdanki, PGE i Azotów, czyli Polacy, mogą mieć inne rozumienie pojęcia „środki publiczne”. Zrzutka Spółek Skarbu Państwa na maszt wyniosła ponad 600 tysięcy złotych.
Fundacja rokrocznie organizuje biegową triadę, czyli Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”, Milę Pamięci Ofiar Komunizmu oraz Lubelską Milę Niepodległości, o czym napisze niedługo moja redakcyjna koleżanka Małgorzata Saba.
Projektowane upamiętnienie zmarłego tragicznie prezydenta ma mieć prawie 12 metrów szerokości i 4,10 metra wysokości. Zajmie również pas drogowy od Alei Racławickich na blisko 5,6 metra.
10 cm różnicy
Wydana została również wuzetka na postawienie pomnika Radziszewskiego na jego pierwotnym miejscu. Wystąpił o nią do Urzędu Miasta Katolicki Uniwersytet Lubelski. Nie ma na razie mowy o rewitalizacji skweru Życińskiego, na środku którego ma stanąć pomnik, a w tegorocznym budżecie Lublina nie ma zapisanych środków na ten cel.
Urząd odmówił Fundacji Wolności udostępnienia dwóch dokumentacji na rewitalizację tego skweru. Pierwszą wykonała firma Biuro Projektowe ARCONEL za 29 tys. zł w 2019 roku, drugą, dotyczącą zieleni, Bogusz Studio Architektura Krajobrazu za 8,7 tys. zł w 2020 roku.
Co ciekawe, w warunkach zabudowy określono, że maksymalna wysokość obiektu od poziomu terenu to 4 metry. Czyli Idzi będzie o całe 10 centymetrów niższy od Lecha.
var pdfemb_trans = {"worker_src":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/pdf.worker.min.js","cmap_url":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/cmaps\/","objectL10n":{"loading":"Loading...","page":"Page","zoom":"Zoom","prev":"Previous page","next":"Next page","zoomin":"Zoom In","secure":"Secure","zoomout":"Zoom Out","download":"Download PDF","fullscreen":"Full Screen","domainerror":"Error: URL to the PDF file must be on exactly the same domain as the current web page.","clickhereinfo":"Click here for more info","widthheightinvalid":"PDF page width or height are invalid","viewinfullscreen":"View in Full Screen"}};
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz