Wesprzyj Kontakt

7 minuty czytania  •  03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Udostępnij

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne od przyszłego roku ma zarządzać całą Strefą Płatnego Parkowania. Spółka bez przetargu ma otrzymać kontrakt wart blisko 40 mln zł.

Umowy z obecnymi operatorami, na poszczególne sektory strefy obowiązują do 10 lutego przyszłego roku. Ratusz opublikował właśnie ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy z MPK na zarządzanie całością strefy w trybie z wolnej ręki, czyli z ominięciem klasycznej procedury przetargowej. Kontrakt ma opiewać na 39 mln 899 tys. 966 zł.

Zakres zamówienia obejmuje m.in. prowadzenie biura Strefy i systemu jej monitorowania oraz regularnych kontroli dotyczących uiszczania opłat za parkowanie przez co najmniej 16 kontrolerów. Ich liczba może być mniejsza bo planowane jest wprowadzenie kontroli z wykorzystaniem systemu skanowania tablic rejestracyjnych.

Lubelska Strefa Płatnego Parkowania podzielona jest na cztery podstrefy. Obecnie trzema z nich zarządza spółka City Parking Group z Grudziądza. Czwartą obsługuje MPK Lublin, które za zarządzanie swoją podstrefą inkasuje 39% wpływów z opłat za parkowanie. Konkurencja za zarządzanie 3 podstrefami pobiera niecałe 30%.

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/miejska-spolka-przejmuje-obsluge-platnego-parkowania-w-lublinie-kontrakt-za-prawie-40-milionow,n,1000332855.html

Napis “I LOVE LUBLIN” na pl. Litewskim w renowacji

Zdemontowany został napis „I LOVE LUBLIN” znajdujący się przy Placu Litewskim. Nie oznacza to jednak całkowitego pożegnania z tym elementem śródmiejskiej dekoracji, przejdzie on renowację. Już na początku grudnia turyści i mieszkańcy znów będą mogli robić sobie na jej tle selfie, zdjęcia rodzinne lub grupowe.

Zamiast geometrycznego serca, pojawi się choinka. Po świętach Bożego Narodzenia kanciaste serce wróci na swoje miejsce.

Dekoracje na deptaku też przejdą renowację. W jej zakres wejdzie m.in. czyszczenie, lakierowanie oraz wymiana komponentów iluminacji. Odświeżone zostaną latarniane i deptakowe dekoracje, w tym ramka fotograficzna, anioły w wersji 3D, altana i prezent „z przejściem”, pojawi się najwyższy element – 13-metrowa sztuczna choinka imitująca świerk.

Zwycięzcą przetargu na renowację świątecznych dekoracji oraz napisu została firma Multidekor z Piastowa koło Warszawy. Za całość prac firma zażyczyła sobie 364,2 tys. zł, mieszcząc się tym samym w limicie wydatków, jaki na ten cel zarezerwował Ratusz – a było to nieco ponad 433 tys. zł.

Lublin w ścisłym gronie kandydatów do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury

Lublin znalazł się w finale starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. O ten tytuł walczą jeszcze Katowice, Bielsko-Biała oraz Kołobrzeg. Na wyniki trzeba poczekać do drugiej połowy przyszłego roku.

Złożone wnioski aplikacyjne były oceniane przez panel niezależnych ekspertów z instytucji unijnych i polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

-Aplikację napisali ludzie, którzy tworzą lubelską kulturę od lat. To się w przypadku innych miast nie zdarzyło. To było 120 godzin konsultacji z różnymi osobami, zorganizowaliśmy 20 spotkań. Mieliśmy kontakt z organizacjami pozarządowymi, padło bardzo dużo różnych pomysłów – powiedziała dr Marta Ryczkowska, krytyk sztuki.

Lublin po raz drugi bierze udział w walce o tytuł ESK. Byliśmy w ścisłej piątce miast starających się o tytuł w 2016 r. Ostatecznie, przegraliśmy z Wrocławiem.

źródło: https://kurierlubelski.pl/lublin-europejska-stolica-kultury-szanse-sa-duze-wszystko-okaze-sie-za-kilkanascie-miesiecy/ar/c13-18029177

1 i 2 listopada zebrano 90 tysięcy złotych na renowację zabytkowych nagrobków na ul. Lipowej

W środę (1 listopada) udało się zebrać 70 tys. zł. na renowację zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Lipowej, jednym z najstarszych w kraju. Następnego dnia do puszek trafiło 20 tys. zł.

Możemy tylko podziękować mieszkańcom Lublina i gościom, którzy przyjechali z innych miast oraz wszystkim wolontariuszom. Wynik jest bardzo obiecujący. Nie wiem, jak to się skończy, ale mam nadzieję, że przebijemy granicę 100 tys. zł – powiedziała w czwartek Agata Koss-Dybała z Radia Lublin, które współorganizuje kwestę ze Społecznym Komitetem Odnowy Zabytków Lublina.

W środę i czwartek kwestowali m.in. wokalista Krzysztof Cugowski, były żużlowiec Marek Kępa, posłowie Joanna Mucha, Marta Wcisło, Magdalena Filipek-Sobczak i Jacek Czerniak, senator Jacek Trela czy wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Powstanie tego jednego z najcenniejszych cmentarzy w Polsce datowane jest na rok 1794. Ma on wielonarodowy i wielowyznaniowy charakter, można na nim zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej. Na lubelskiej nekropolii spoczywają ludzie zasłużeni dla miasta czy kraju – m.in. ks. Piotr Ściegienny – zesłaniec i działacz chłopski. Cmentarz był również miejscem pochówku żołnierzy armii austro-węgierskiej z I wojny światowej; bojowników poległych w walkach z bolszewikami, a także żołnierzy AK i uczestników walk w 1939. Część północna cmentarza to pochówki ewangelickie – spoczywają tam prochy m.in. zasłużonej dla Lublina rodziny Vetterów. W tej samej części znajduje się także cmentarz prawosławny z cerkwią pw. Świętych Niewiast Niosących Wonności.

Źródła :

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarze_przy_ul._Lipowej_w_Lublinie

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-dzis-ostatni-dzien-kwesty-na-cmentarzu-przy-ul-lipowej-padnie-rekord,n,1000332934.html

Zmiany w lubelskim PiS-ie

Marszałek województwa Jarosław Stawiarski nie jest już szefem PiS w okręgu kraśnickim. Ryszard Madziar, na stałe mieszkający w okolicy Warszawy, bliski współpracownik Jacka Sasina, został zdymisjonowany w okręgu chełmskim.

Dotychczas szefami PiS byli : w Lublinie (okręg nr 16 – Lublin) – radny miejski Piotr Breś, w okręgu – nr 14 (powiaty: lubartowski, łukowski, opolski, puławski i rycki) – poseł Sławomir Skwarek, w okręgu nr 15 (powiaty: janowski, kraśnicki, lubelski, Łęczyński, świdnicki) marszałek województwa Jarosław Stawiarski. Z kolei w okręgu nr 17 (powiaty: bialski, parczewski, radzyński, miasto Biała Podlaska) poseł Dariusz Stefaniuk. Na czele okręgu nr 17 (powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, miasto Chełm) – stał Ryszard Madziar, szef gabinetu politycznego ministra Jacka Sasina, a szefem okręgu nr 19 (powiaty: biłgorajski, hrubieszowski, tomaszowski, zamojski, miasto Zamość) jest poseł Tomasz Zieliński.

Według ustaleń Kuriera Lubelskiego Stawiarskiego ma zastąpić Przemysław Czarnek, a Madziara Kamila Grzywaczewska, której nie udało się wygrać wyborów do Senatu. W Chełmie przegrała z Józefem Zającem o 4 tys. głosów.

Rozmówcy z PiS liczą na zmianę w Lublinie, gdzie obecnie szefuje Piotr Breś. Podczas kampanii brakowało spotkań z nieprzekonanymi mieszkańcami. Nie było kandydatów rozdających na deptaku ulotki. – Czy ktoś widział tu naszych kandydatów na ulicach rozmawiających z ludźmi? – pada pytanie.

Przemysław Czarnek w Radiu Lublin powiedział, że korekt wymaga sposób zarządzania partią w poszczególnych regionach, żeby „mieć szansę na utrzymanie władzy chociażby w sejmiku województwa lubelskiego”.

Źródła: : https://wiadomosci.wp.pl/rewolucyjne-zmiany-w-pis-czarnek-ostrzega-6956299279723040a

Aresztowany Włodzimierz Karpiński może objąć mandat europosła

Przebywający w areszcie Włodzimierz Karpiński może niedługo objąć mandat europosła po Krzysztofie Hetmanie, który w ostatnich wyborach do Sejmu zdobył mandat z listy Trzeciej Drogi.

Zgodnie z przepisami w chwili objęcia mandatu w polskim parlamencie, traci się mandat w parlamencie europejskim. Kolejna na liście, która mogłaby przyjąć ten mandat, jest posłanka Joanna Mucha, ale zadeklarowała już, że wybiera Wiejską. Następny w kolejce powinien być Riad Haidar, który zmarł w maju tego roku. Kolejną osobą do mandatu po Hetmanie jest właśnie Karpiński, który w eurowyborach w 2019 roku zajął czwarte miejsce, zdobywając 3501 głosów.

-Nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby Włodzimierz Karpiński objął mandat europosła – mówi adwokat Jakub Pelc z kancelarii Urban-Stec-Pelc z Lublina. – Nie jest skazany, ma pełnię praw publicznych, więc jedyną rzeczą, jaką musi zrobić, jest złożenie (podpisanie) właściwych dokumentów dotyczących przyjęcia mandatu. Nie ma konieczności składania żadnej przysięgi.

Jak zaznacza mecenas Pelc, w celu objęcia mandatu najpierw marszałek Sejmu powinien zawiadomić Parlament Europejski o skutecznym wyborze Hetmana i Muchy , a następnie Karpiński otrzyma do wypełnienia deklarację, że nie ma przesłanek stojących na przeszkodzie do objęcia mandatu.

Z chwilą objęcia mandatu i stwierdzenia wyboru na posła europarlamentu Karpiński będzie chroniony immunitetem. Prokurator może jednak wystąpić do Parlamentu Europejskiego w trybie pilnym z wnioskiem o uchylenie tego immunitetu, ale procedura ta może nie zakończyć się przed końcem kadencji obecnego PE.

Tylko ośmiu kandydatów do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie

Tylko ośmiu mężczyzn zgłosiło się w tym roku do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. W całym kraju liczba nowo przyjętych do seminariów liczy około dwieście osób.

Utrzymuje się tendencja spadkowa, co jest odbiciem wyraźnego trendu w młodym pokoleniu, dla którego sprawy religijne odgrywają mniejsze znaczenie – poinformował Katolicką Agencję Informacyjną ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów.

W naszym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie kształci się obecnie 40 alumnów, czyli studentów. Dodatkowo pod naszym dachem uczy się także 5 alumnów obrządku greckokatolickiego – informuje lubelskie seminarium.

Przygotowanie do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku 280 mężczyzn. To o niemal 50 mniejniż rok temu. Najwięcej w Krakowie (14 osób), Rzeszowie (13) i w Warszawie oraz Tarnowie (12).

Źródło: Powołań coraz mniej. Ksiądz w parafii może pojawiać się tylko gościnnie – Gazeta Jawny Lublin

Covid na jednym z oddziałów SPSK4

Oddział Pneumonologii, Onkologii i Alergologii szpitala przy ul. Jaczewskiego wstrzymał przyjęcia pacjentów. 7 przebywających tam osób zaraziło się koronawirusem.

Szpital podejrzewa, że zakażenie mogło nastąpić już w trakcie hospitalizacji. Z uwagi na wystąpienie ogniska zakażenia, wstrzymano przyjęcia do tej części placówki, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Większość pacjentów, którzy zachorowali w zeszłym tygodniu ma już ujemny test. W tej chwili mamy dwóch pacjentów z dodatnim wynikiem. Utrzymywanie się objawów nie jest jednoznaczne z dodatnim wynikiem. Często obserwujemy, że wynik testu jest ujemny, więc nie stwierdzamy u pacjenta przeciwciał przeciw wirusowi Covid-19, czyli pacjent nie zaraża, ale objawy mogą utrzymywać się długo, nawet kilka tygodni – zaznacza dr hab. n. med. Barbara Mackiewicz

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/covid-na-jednym-z-oddzialow-spsk4,n,1000332824.html

Przegląd przygotowali: Michał Mularczyk, Arkadiusz Plewik, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury”

  1. Żarówa pisze:

    No i wreszcie nie mam się czego czepić. Krótkie podsumowania najistotniejszych dla Lublina tematów w ubiegłym tygodniu. I tak trzymać.
    Następna sprawa, ale to już raczej dla redaktora a nie dla dziennikarzy. Spróbowałbym wyróżnić graficznie tytuły poszczególnych materiałów. Samo wyboldowanie tu niewiele daje. Choćby jakaś ramka – choć grafik wymyśli ze dwadzieścia lepszych rozwiązań,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…