Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  28.10.2023

Nic nie stoi na przeszkodzie, by Włodzimierz Karpiński został europosłem. Mandat może objąć zza krat

Udostępnij

Formalnie do 24 listopada były minister skarbu państwa powinien siedzieć w areszcie śledczym w Katowicach. Ale może się też tak zdarzyć, że już wcześniej Włodzimierz Karpiński obejmie mandat europosła i dzięki immunitetowi wyjdzie na wolność.

Pochodzący z Puław 61-letni Karpiński to były wpływowy polityk Platformy Obywatelskiej. Piszemy „były”, bo zgodnie z prawe zostając w 2021 roku sekretarzem miasta stołecznego Warszawy musiał zrezygnować z członkostwa w partii. Ale w świadomości społecznej, ale też w niektórych mediach, nadal jest wprost wiązany z tą formacją.

Były minister w rękach CBA

Od lutego tego roku Karpiński przebywa w areszcie śledczym. Trafił tam jako sekretarz miasta stołecznego Warszawy, którym został w 2021 roku (później odwołano go z tej funkcji) w związku ze śledztwem w sprawie przyjęcia łapówek i powoływania się na wpływy przy realizacji przetargów dla firm zajmujących się wywozem i utylizacją nieczystości z Warszawy. Bo wcześniej, przez dwa lata, od 2019 roku, Karpiński był prezesem stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.

Karpińskiego (od początku śledztwa zgadzał się na podawanie nazwiska), zatrzymali funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Agenci przeszukali siedem związanych z nim nieruchomości zlokalizowanych na terenie trzech województw. Kilka tygodni wcześniej w tej samej sprawie zatrzymano też Rafała Baniaka, byłego wiceministra Skarbu Państwa i prezesa Pracodawców RP oraz trzech przedsiębiorców. Zarzuty śledczych dotyczą kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 mln zł w zamian za łapówkę w wysokości 4 mln 990 tys. zł.

Baniak został zwolniony z aresztu za kaucją w wysokości 1 mln zł, a Karpiński, zgodnie z ostatnią decyzją sądu, pozostanie w nim do 24 listopada. Ten środek zapobiegawczy był już wobec Karpińskiego kilkukrotnie przedłużany. Ostatnio pojawiła się dla niego szansa na wyjście za poręczeniem majątkowym w wysokości 750 tys. zł, ale prokuratura zaskarżyła to do sądu i były lubelski poseł nie ma możliwości wpłacenia kaucji. Tym samym Karpiński jest jedyną z podejrzanych osób w śledztwie prowadzonym przez śląski wydział Prokuratury Krajowej, która jest wciąż aresztowana. On sam od początku utrzymuje, że jest niewinny.

Entliczek-pentliczek co zrobi Karpiński

Teraz przed nim otwiera się zupełnie niestandardowa szansa wyjścia na wolność i powrót do życia publicznego i politycznego. Jak pisaliśmy, w ostatnich wyborach do Sejmu mandat z listy Trzeciej Drogi zdobył Krzysztof Hetman (PSL), eurodeputowany. A zgodnie z przepisami w chwili objęcia mandatu w polskim parlamencie, traci się mandat w parlamencie europejskim. Kolejna na liście, która mogłaby przyjąć ten mandat, jest posłanka Joanna Mucha, ale ona już zadeklarowała w Jawnym Lublinie, że wybiera Wiejską. Następny w kolejce powinien być Riad Haidar, ale on zmarł w maju tego roku. I kolejną osobą do mandatu po Hetmanie jest właśnie Karpiński, który w eurowyborach w 2019 roku zdobył 3501 głosów.

Nie ma żadnych przeszkód prawnych, żeby Włodzimierz Karpiński objął mandat europosła – mówi adwokat Jakub Pelc z kancelarii Urban-Stec-Pelc z Lublina. – Nie jest skazany, ma pełnię praw publicznych, więc jedyną rzeczą, jaką musi zrobić, jest złożenie (podpisanie) właściwych dokumentów dotyczących 
przyjęciu mandatu. Nie ma konieczności składania żadnej przysięgi.

Jak zaznacza mecenas Pelc, w celu objęcia mandatu najpierw marszałek Sejmu powinien zawiadomić Parlament Europejski o skutecznym wyborze posła, a następnie po otrzymaniu tej informacji posłowi przesyła się do wypełnienia deklarację, w której ten deklaruje na piśmie, że nie ma przesłanek stojących na przeszkodzie do objęcia mandatu.

i z chwilą objęcia mandatu i stwierdzenia wyboru na posła Europarlamentu Karpiński będzie chroniony immunitetem, więc powinien wyjść z aresztu, a prowadzone wobec niego postępowanie karne zawieszone. – Prokurator może jednak wystąpić do Parlamentu Europejskiego w trybie pilnym z wnioskiem o uchylenie tego immunitetu, ale procedura ta może nie zakończyć się przed końcem kadencji obecnego PE – zaznacza mecenas Jakub Pelc (na zdjęciu poniżej).

Nie rozpalajmy nadziei

A co zrobi sam Karpiński, czy przyjmie mandat? Zapytaliśmy o to jego obrońcę, prof. Michała Królikowskiego. – Jest to zbyt ważna decyzja – w kontekście politycznym i prywatnym – by deklarować już teraz ewentualne objęcie mandatu, gdy nie ma pewności, że ta opcja będzie występować. W momencie gdy człowiek niewinny, a ja nie widziałem żadnych dowodów potwierdzających winę Włodzimierza Karpińskiego, tak długo walczy przed sądem i dostaje szansę na wyjście z aresztu, to może to niepotrzebnie rozpalić nadzieje i trudno będzie je później gasić – komentuje prof. Królikowski.

A dni temu w wypowiedzi dla Rzeczpospolitej zastrzegł, że decyzja o ewentualnym objęciu mandatu będzie wyłącznym wyborem Karpińskiego.

Na zdjęciu: Włodzimierz Karpiński, były członek PO, jest jednym z zatrzymanych w aferze dotyczącej przyjęcia w sumie prawie 5 mln zł łapówek

fot. FB/Włodzimierz Karpiński

Jedna odpowiedź do “Nic nie stoi na przeszkodzie, by Włodzimierz Karpiński został europosłem. Mandat może objąć zza krat”

  1. Piotr pisze:

    slaczego nie? 7500 Euro miesięcznie piechotą nie chodzi…i tak chuj z tą Polską Wschodnią

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

12.04.2024

Ważny polityk PiS traci posadę w Bogdance. A członkowie zarządu zarobili po milionie

Piotr Breś, wciąż jeszcze szef klubu PiS w Radzie Miasta…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…

2 minuty czytania

08.04.2024

Wyniki wyborów. Mieli łatwiej, bo nie mieli rywali. Gminy, w których kandydat był tylko jeden

W kilkunastu gminach w województwie lubelskim o fotel wójta czy…

< 1 minuty czytania

08.04.2024

Wyniki Wyborów Kazimierz Dolny. Zmiany burmistrza nie będzie

Artur Pomianowski zostaje na stanowisku. Wygrał w pierwszej turze wybory…