Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  31.03.2023

Przegląd tygodnia 25-31.03.2023. Kiedy most na Żeglarskiej? Radni bronią Jana Pawła II

Udostępnij

W ciągu miesiąca ma być gotowy most przy ul. Żeglarskiej

Do końca kwietnia ma być oddany most przy ul. Żeglarskiej. Pierwotny termin zakończenia jego budowy minął w listopadzie ubiegłego roku.

Most pomyślnie przeszedł próby obciążeniowe. Polegały one na tym, że przejechały po nim samochody ciężarowe o łącznej masie blisko 200 ton.

Przebudowa odcinka ul. Żeglarskiej wraz z mostem na rzece Bystrzycy obejmuje dojazd do węzła przesiadkowego przy ul. Żeglarskiej o długości drogi ok. 0,52 km, w tym m.in. budowę nowego mostu, ścieżki rowerowej, chodnika, zatoki autobusowej, kanalizacji deszczowej. Łączny koszt inwestycji oscyluje w granicach 37 mln zł, z czego 31 mln zostało absorbowane ze środków unijnych.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/most-czeka-na-odbiory,n,1000322335.html

https://lublin.eu/lublin/skrot-subserwisu-strona-glowna/most-w-ciagu-ul-zeglarskiej-po-probach-obciazeniowych,356,2133,1.html

Pracownicy MOPR domagają się 300-złotowych podwyżek

Pracownicy Miejskiego Ośrodku Pomocy Rodzinie domagają się od miasta podwyżek płac w wysokości 300 złotych. Pracownicy instytucji pojawili się w ratuszu z transparentami i domagali się rozmów z prezydentem Krzysztofem Żukiem.

Na czwartkowej sesji Rady Miasta, 29 marca, pojawił się w ratuszu pracownicy MOPR z transparentami zawierającymi takie hasła jak: „Trudna i odpowiedzialna praca, a głodowa płaca”, czy „Dla wszystkich podwyżki, dla MOPR-u ogryzki”. Protestujący domagają się podwyżek płac o minimum 300 zł brutto.

Walczymy o minimum 300 zł brutto z wyrównaniem od stycznia, ale też o godne traktowanie. Do sektora pomocy społecznej wrzuca się coraz więcej zadań, natomiast jest on traktowany jako worek bez dna, bo nie idzie za tym docenienie finansowe – mówi Grzegorz Orłowski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Pomocy Społecznej w Lublinie.

Manifestanci przynieśli krzesło prezydentowi Krzysztofowi Żukowi, aby usiadł i omówił z nimi postulaty. Ostatecznie do spotkania z prezydentem nie doszło, a do manifestantów wyszedł sekretarz miasta Andrzej Wojewódzki.

W rozmowie z dziennikarzami sekretarz przypomniał, że na mocy dotychczasowych ustaleń pensje pracowników MOPR-u wzrosły średnio o 700 zł, przez jedną podwyżkę w 2021 roku i dwie w roku 2022. Według jego zapewnień kolejny wzrost wynagrodzeń będzie możliwy po znalezieniu pieniędzy na ten cel.

W tym roku mamy zmniejszony budżet o ok. 300 mln zł z tytułu podatku dochodowego. Zabiegamy o to, żeby ta pula została zwiększona. Jeśli te środki się znajdą, zostaną one przeznaczone również na wynagrodzenia, w tym dla pracowników MOPR. Ale musimy pamiętać, że w tym przypadku mówimy o wynagrodzeniach wszystkich pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych gminy – informuje Wojewódzki.

Odpowiedź nie usatysfakcjonowała manifestantów, zapowiedzieli już, że dalej będą protestować aż władze miasta ich wysłuchają.

Usłyszeliśmy jedynie zapewnienie gotowości do rozmów, ale żadne konkrety nie padły. Mamy spotkać się za jakiś czas i rozmawiać. My nie będziemy zaprzestawać w protestach. Chcemy zaznaczyć swoją obecność i pokazywać, że chcemy być należycie traktowani i godnie zarabiać, żebyśmy w tych trudnych czasach mogli z satysfakcją wykonywać swoją pracę – komentuje Orłowski.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-chca-300-zl-podwyzki-do-ratusza-przyniesli-krzeslo-dla-krzysztofa-zuka,n,1000322412.html

Stragany z ul. Bramowej – na ul. Jezuicką i Szambelańską

Znajdujące się na ulicy Bramowej (za Bramą Krakowską) drewniane stragany zostaną przeniesione na sąsiednie ulice Jezuicką i Szambelańską.

Drewniane budki to mobilne stragany, w którym kupić można m.in. pamiątki z Lublina, rękodzieło, lawendę. Stoisk na ulicy Bramowej znajduje się dziewięć. To właśnie zbyt duża liczba straganów była powodem ich przeniesienia od 1 kwietnia.

Zgodnie z Księgą Standardów, czyli dokumentem określającym kryteria zagospodarowania centrum Lublina, wskazano kilka miejsc handlowych na ulicy Bramowej. Jednakże zwiększająca się (za zgodą Zarządu Dróg i Mostów) liczba straganów utrudnia ruch, może przeszkadzać w dojeździe karetki bądź straży pożarnej.

Dlatego od 1 kwietnia drewniane budki znajdą się na ulicy Jezuickiej i Szambelańskiej, bocznych ulic Bramowej.

Wskazaliśmy nowe lokalizacje w niedużej odległości od ulicy Bramowej – potwierdza w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Łukasz Bilik, menadżer Śródmieścia i zaznacza: – Nie są to lokalizacje narzucone sprzedającym, ale propozycje wypracowane w toku rozmów. Miejsca zostały wskazane przez samych sprzedających.

Niewykluczone, że w przyszłości stoiska pojawić się mogą na ulicy Archidiakońskiej, ulicy Grodzkiej i na placu po Farze. Jednakże do tego potrzeba zgody wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/w-kwietniu-zmiany-na-starym-miescie-w-lublinie-znamy-szczegoly,n,1000322196.html

Rada Miasta przyjęła stanowisko w sprawie „obrony dobrego imienia Jana Pawła II”

Rada Miasta przyjęła stanowisko w obronie „dobrego imienia Jana Pawła II”. Projekt przygotowany głównie przez radnych PiS jest odpowiedzią na publikowane w mediach zarzuty wobec papieża dotyczące tuszowania pedofilii w Kościele.

Pod projektem uchwały oprócz wszystkich radnych PiS podpisali się także radni klubu Krzysztofa Żuka: Zbigniew Jurkowski i Jadwiga Mach, a także niezrzeszony Stanisław Brzozowski.

W głosowaniu 25 radnych było za przyjęciem uchwały, a przeciwko głosowało troje radnych: Dariusz Sadowski, Maja Zaborowska i Grzegorz Lubaś.

Na wniosek przewodniczącego klubu radnych Krzysztofa Żuka Bartosza Margula z tekstu projektu uchwały wykreślony został fragment: „Rada Miasta Lublin stanowczo potępia szkalowanie dobrego imienia największego z Polaków – papieża Jana Pawła II, realizowane poprzez haniebne ataki, mające zniszczyć autorytet i wypaczyć pamięć o nim, szczególnie w sercach ludzi młodych. To o nich Papież – Polak mówił «Wy jesteście nadzieją świata. Jesteście moją nadzieją»”.

„Papież Jan Paweł II, Syn Polskiej Ziemi – jak sam o sobie powiedział, jest osobą, która swoim słowem, życiem i działalnością wywarła wielki wpływ na losy Polski i świata. Już jako biskup krakowski zdecydowanie bronił prawdy i człowieka przed zagrożeniem ze strony władzy komunistycznej. Bronił polskiej kultury i tożsamości ukształtowanej w wielowiekowej tradycji chrześcijaństwa. Jako profesor KUL odkrywał przed studentami źródła prawdziwej godności człowieka – mężczyzny i kobiety. Jako Papież Jan Paweł II był niestrudzonym głosicielem pokoju, jedności pomiędzy ludźmi i sprawiedliwości społecznej” – czytamy w przyjętym stanowisku.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/03/lubelscy-radni-przyjeli-stanowisko-w-obronie-jana-pawla-ii/

Powstanie nowe liceum pod patronatem Uczelni Korczaka

Nowe liceum ogólnokształcące powstanie w Lublinie pod patronatem warszawskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka, jednej z najstarszych niepublicznych szkół w Polsce. Szkoła mieścić się będzie w dzielnicy Czuby przy ul. Radości.

Lubelskie liceum będzie jednym z czterech, które otworzy uczelnia na terenie całej Polski. Placówka będzie stawiać bardziej na praktykę i indywidualne zaangażowanie ucznia niż na teorię. Rekrutacja do szkoły rozpocznie się pierwszego kwietnia.

Szkoła przy ul. Radości będzie miała dwa profile: humanistyczno-artystyczny oraz przyrodniczo-ścisły. W obu profilach wspólnym mianownikiem będą języki obce oraz wiedza z zakresu technologii.

Mirosław Grewiński, rektor Uczelni Korczaka podkreśla, że szkoła stawiać będzie w głównej mierze na zajęcia oraz wiedzę praktyczną. W szkole nauczyciele nie będą wystawiali ocen na koniec semestru, zamiast tego uczniowie oceniani będą opisowo.

– W każdym z oddziałów uczyć się będzie 20 uczniów, którzy nie będą oceniani cyfrowo, a opisowo na koniec każdego semestru. Zależy nam, aby dzieci były oceniane indywidualnie – mówi Paweł Wiśniewski, dziekan Wydziału Nauk Humanistyczno-Społecznych Uczelni Korczaka.

Informacje o rekrutacji znaleźć można na: lublin.korczakowskieliceum.pl

Nowe lubelskie liceum jest częścią projektu przygotowanego na 30-lecie działalności Uczelni Korczaka. W ramach tego projektu otwarte zostaną cztery szkoły, znajdować się one mają w: Lublinie, Katowicach, Warszawie oraz Olsztynie.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nowe-liceum-w-lublinie-rekrutacja-startuje-1-kwietnia,n,1000322406.html

https://uczelniakorczaka.pl/jubileusz-30-lecia-w-olsztynie/

Zespół Przedszkolny nr 2 w nowym miejscu

27 marca uroczyście otwarto nowy lokal dla Zespołu Przedszkolnego nr 2. Na ulicy Farbiarskiej, na parterze budynku, w którym znajduje się VII Liceum Ogólnokształcące. Będą tam uczęszczać dzieci z przedszkoli znajdujących się wcześniej na ul. Bronowickiej i Dożynkowej.

Przedszkole w nowym miejscu czynne jest już od zakończenia ferii. Jednakże dopiero 27 marca odbyło się jego oficjalne otwarcie z symbolicznym przecięciem wstęgi, występem podopiecznych placówki i zwiedzaniem obiektu przez lubelskie władze.

Do nowego lokum przenieśli się uczniowie z Przedszkola nr 14 z ul. Bronowickiej oraz Przedszkola nr 26 z ul. Dożynkowej, którzy wcześniej uczęszczali do placówki na Rynku Starego Miasta.

W nowej placówce powstało 9 sal dla dzieci (o powierzchni od 44 mkw. do 74 mkw.), 10 toalet, 7 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Zadbano także o przystosowanie terenu zielonego przy przedszkolu przez utworzenie chodników, miejsc parkingowych. Dla dzieci zbudowano plac zabaw z huśtawkami, karuzelami i bujakami. Wiosną posiana zostanie trawa i zasadzone zostaną pnącza.

Praca budowlane kosztowały 6 milionów złotych, a zakup mebli, pomocy dydaktycznych i zabawek 200 tysięcy złotych.

Źródło: https://lublin.eu/mieszkancy/aktualnosci/od-dzis-zespol-przedszkolny-nr-2-oficjalnie-w-nowej-lokalizacji,757,1082,1.html


Przegląd przygotowali: Małgorzata Saba, Kamil Syta, Franciszek Żurek, Arkadiusz Plewik, Maksymilian Łuszcz

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 25-31.03.2023. Kiedy most na Żeglarskiej? Radni bronią Jana Pawła II”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    37 mln za przeprawę nad ciekiem wodnym szerokości 5 m – żeby Szastacz Jakubowicki miał dobre tło do foto-opa podczas przecinania wstegi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…