Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  23.06.2023

Przegląd tygodnia 17-23.06.2023. Prezydent z absolutorium. Wiceprzewodniczący RM składa apelację

Udostępnij

Prezydent Żuk uzyskał absolutorium i wotum zaufania

Rada Miasta udzieliła prezydentowi Krzysztofowi Żukowi wotum zaufania i absolutorium. Za udzieleniem wotum zaufania opowiedziało się 19 radnych (klub prezydencki), przy 11 głosach przeciwko (PiS) i jedynym głosem wstrzymującym się (niezrzeszony Stanisław Brzozowski). Za udzieleniem absolutorium głosowali radni z klubu Żuka, przeciwko był klub PiS, a Stanisław Brzozowski ponownie wstrzymał się od głosu.

W debacie prezydent Żuk podkreślił, że miasto jest w trudnej sytuacji finansowej z powodu zmian dotyczących podatku PIT. – Ubytki z tytułu udziału we wpływach z PIT na koniec 2022 roku to 300 mln zł, a na koniec 2023 r. dojdzie do tego jeszcze 150 mln zł. To stawia nas w trudnej sytuacji na tle innych miast. Będzie to rzutowało na wydatki bieżące i inwestycyjne – powiedział Żuk.

Przewodniczący klubu PiS, Piotr Gawryszczak, apelował o głosowanie przeciwko udzielenia absolutorium prezydentowi. – Jaki jest stan Lublina to widzimy. Z raportu można by wywnioskować, że wszystko jest dobrze, a tak nie jest – przekonywał.

Na sesji dyskutowano też nad „Raportem o stanie miasta”. W tym roku w debacie uczestniczyło 15 lublinian.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/krzysztof-zuk-z-absolutorium-i-wotum-zaufania-przy-okazji-uslyszal-jednak-sporo-gorzkich-slow/ar/c1-17657585

https://lublin.naszemiasto.pl/radni-rozliczaja-prezydenta-miasta-z-dzialan-w-2021-r/ar/c3-8881167

Lubelski radny Stanisław Brzozowski członkiem Konfederacji

Konfederacja ma swojego reprezentanta w lubelskiej Radzie Miasta. Z prawicową formacją związał się były członek Prawa i Sprawiedliwości, a ostatnio niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski.

Stanisław Brzozowski od ponad dwóch lat pozostawał bez przynależności partyjnej. W lutym 2021 roku został wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości, do którego należał od 2010 roku i z list którego dwukrotnie zostawał radnym. Powodem usunięcia go były jego krytyczne wypowiedzi pod adresem rządu PiS, dotyczące głównie działań związanych z pandemią.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wyrzucili-go-z-pis-lubelski-radny-znalazl-nowa-partie,n,1000326164.html

Kieroński złożył apelację od wyroku uznającego go kłamcą lustracyjnym

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Kieroński złożył apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego który uznał, że jego oświadczenie lustracyjne jest niezgodne z prawdą. Kieroński podkreśla, że nie współpracował z SB i nie podpisywał żadnego zobowiązania do współpracy.

Sąd Okręgowy w Lublinie, badający oświadczenie lustracyjne radnego, ustalił na podstawie archiwaliów IPN i zeznań świadka, że w 1980 roku Stanisław Kieroński, jako dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury miał wiedzieć o podsłuchu założonym przez Służbę Bezpieczeństwa w pomieszczeniach klasztoru Jezuitów oraz współpracował w jego ukrywaniu.

Służby Prowadziły wtedy akcję inwigilacji o kryptonimie „Arka”. Kieroński miał w tym uczestniczyć.

Mieliśmy do czynienia z kategorią współpracy kontaktu operacyjnego. Chodziło o to, aby utrzymać w tajemnicy fakt poprowadzenia kabla po zewnętrznej stronie budynku i zapewnić tajność funkcjonowania wzmacniacza, który zainstalowany był w budynku szkolnego domu kultury. W okresie współpracy umożliwiał przegląd, rejestrację pomieszczeń, informował o planowanych remontach, nowo zatrudnionych osobach, programie zajęć domu kultury. Wprowadzał również grupy instalacyjne – techników Wydziału „T” – mówił podczas wydawania orzeczenia sędzia Jarosław Kowalski.

Za tę współpracę – według sądu – Kieroński miał otrzymać m.in. dwa kryształowe wazony i pokojową antenę telewizyjną.

Kieroński uważa że orzeczenie sądu jest nieobiektywne.

Nigdy nie podpisałem żadnego zobowiązania do współpracy ze służbami bezpieczeństwa. Na nikogo nie donosiłem i to jest oczywiste. Nie otrzymałem żadnego prezentu, o którym był łaskawy napisać pan prokurator z IPN. Niczego nie pokwitowałem. O tym, że jest podsłuch w młodzieżowym domu kultury dowiedziałem się dopiero w IPN-ie po 43 latach – uważa wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Teraz sprawą zajmie się Sąd Apelacyjny w Lublinie. Jeśli utrzyma w mocy wyrok Sądu Okręgowego, to radny straci mandat, nie będzie mógł też przez najbliższe cztery lata startować w wyborach i pełnić funkcji publicznych.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nie-donosilem-radny-zlozyl-apelacje-od-decyzji-sadu-w-sprawie-klamstwa-lustracyjnego,n,1000326037.html

https://radio.lublin.pl/2023/06/wiceprzewodniczacy-rady-miasta-lublin-wniosl-apelacje-nie-zgadza-sie-z-wyrokiem-ws-wspolpracy-z-sb/

Od 24 czerwca wakacje w komunikacji miejskiej. Duże zmiany

W sobotę, 24 czerwca, wejdzie w życie nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej związany z rozpoczynającymi się wakacjami. Pojazdy na głównych liniach będą kursowały rzadziej, w dni robocze w godzinach szczytu co 25 minut. W soboty mniej będzie kursów w godzinach wieczornych, bez zmian natomiast funkcjonować będzie komunikacja miejska w nocy.

Korekty w rozkładach wraz z zakończeniem roku szkolnego to już tradycja. – Wzorem lat ubiegłych, uwzględnione zostało dostosowanie podaży do zmniejszonego, na okres wakacji, popytu na komunikację miejską – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Lublinie, „główne linie komunikacyjne takie jak: 2, 3, 6, 13, 14, 15, 17, 18, 26, 29, 31, 32, 34, 39, 40, 57, 74, 150, 151, 153, 155, 156, 158, 159, 160 będą kursowały w dzień powszedni w godzinach szczytu co 25 minut”.

Zmniejszenie liczby kursów w dzień powszedni nastąpi również na liniach nr 1, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 16, 20, 21, 25, 32, 38, 42, 44, 45, 73 i 154. Zawieszeniu ulega linia nr 912.

W sezonie letnim więcej będzie kursów nad Zalew Zemborzycki.

Źródła:

https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/regiony/lublin/newsamp-duze-zmiany-w-funkcjonowaniu-komunikacji-miejskiej-w-lublini,nId,6855050

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mniej-kursow-na-tygodniu-i-jeszcze-mniej-w-weekendy-wakacyjne-ciecia-w-rozkladach-komunikacji-miejskiej,n,1000326242.html

Będą utrudnienia na ulicy Kunickiego

Dwa tygodnie potrwają utrudnienia – zamknięcie połowy jezdni – na odcinku ul. Kunickiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1. Zmiana organizacji ruchu jest związana z pracami przy przebudowie sieci ciepłowniczej w tej części miasta.

Zmiany w ruchu nastąpią od poniedziałku (26 czerwca), wtedy nastąpi zamknięcie połowy jezdni na wysokości Szkoły Podstawowej nr 1, w stronę ul. Zemborzyckiej.

Druga połowa jezdni będzie podzielona na dwa kierunki. W miejscu prac zostanie też wyłączony z ruchu chodnik, a piesi skierowani na ciąg przy posesji Kunickiego 89 – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Taka sytuacja na tej ulicy będzie trwała przez tydzień. Następnie od 3 lipca zaczną obowiązywać kolejne zmiany. Wtedy zostanie zamknięta dla ruchu druga połowa jezdni ul. Kunickiego w kierunku ul. Dywizjonu 303.

Prace mają zakończyć się 9 lipca.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-szykuja-sie-utrudnienia-na-ul-kunickiego,n,1000326216.html

45 lubelska piesza pielgrzymka na Jasną Górą – ruszyły zapisy

Drogowskazy Nowego Człowieka” – pod takim hasłem 3 sierpnia ruszy lubelska pielgrzymka na Jasną Górą. Pątnicy wyruszą po mszy w Archikatedrze Lubelskiej.

Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się możliwość zapisów na pielgrzymkę, a także jej opłacenie on-line na stronie https://pielgrzymka.lublin.pl/. Będzie to możliwe do 26 lipca. Nadal istnieje możliwość zapisów w parafiach, a 27 lipca uruchomiony zostanie punkt zapisów przed Archikatedrą, który działać będzie aż do wyjścia pielgrzymki.

Dodatkowo nowością jest także zapisanie się na pielgrzymkę w formule „Ile możesz”. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla osób, które nie są w stanie przejść całych 320 km.

Codziennie z Lublina do pielgrzymki będzie kursował autokar, który rano będzie przywoził osoby zapisane, a wieczorem odwoził pątników do Lublina na plac Zamkowy – informuje dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Tegoroczne hasło „Drogowskazy Nowego Człowieka” nawiązuje do 50-lecia Ruchu Światło Życie. Tymi drogowskazami są: Jezus Chrystus, Niepokalana, Duch Święty, Kościół, Słowo Boże, Modlitwa, Liturgia, Świadectwo, Nowa Kultura i Agape czyli piękna miłość.

To 10 drogowskazów, które mają nas doprowadzić przede wszystkim do świętości, ale z drugiej strony żebyśmy byli zaangażowani społecznie i nasza obecność na pielgrzymce też temu ma służyć – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie.

Pielgrzymka wyruszy 3 sierpnia po mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 8:30. Po mszy pątnicy jeszcze tego samego dnia dojdą do Bełżyc, skąd podzieleni na dwie grupy skierują się na Święty Krzyż.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/z-lublina-na-jasna-gore-rozpoczely-sie-zapisy-na-pielgrzymke,n,1000326065.html

https://pielgrzymka.lublin.pl/

Aleksandra Mirosław ze srebrnym medalem we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Europejskich

Zawodniczka KW Kotłownia Lublin Aleksandra Mirosław zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. W finale zawodów rozgrywanych w Tarnowie przegrała z inną reprezentantką Polski Natalią Kałucką.

Rekordzistka świata z Lublina uzyskała czas 6,63 sek. Kałucka była szybsza o 6 setnych sekundy i ustanowiła rekord życiowy.

Najważniejszą imprezą dla Aleksandry Mirosław będą sierpniowe mistrzostwa świata w Bernie, gdzie będzie można wywalczyć kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/radio.lublin.pl/2023/06/igrzyska-europejskie-aleksandra-miroslaw-ze-srebrem/amp/

Lekarze z Lublina wykorzystali diamentową końcówkę cewnika przy operacji serca

Innowacyjną metodę wykorzystującą diament zastosowali lubelscy lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 4 przy operacji serca.

Jak informuje szpital, przyczyni się to do lepszej pomocy pacjentom kardiologicznym, szczególnie w starszym wieku, z uporczywymi zaburzeniami rytmu serca.

Dzięki bardzo wysokiej przewodności cieplnej diamentowej końcówki elektrody, odczyty temperatury są znacznie dokładniejsze, a dawkowanie mocy jest bardzo precyzyjne. Ponadto system ma wysoką rozdzielczość mapowania. Krótszy czas zabiegu oznacza mniejsze ryzyko komplikacji i większy profil bezpieczeństwa – tłumaczy dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/06/w-lublinie-operuja-serce-diamentem-zdjecia/


Przegląd przygotowali: Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik, Kamil Syta, Klaudia Wolińska, Dawid Zapora

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 17-23.06.2023. Prezydent z absolutorium. Wiceprzewodniczący RM składa apelację”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ci, którzy dają zielone światło Rujnowaczowi Koziego Grodu, tym samym stają się wsPÓłodP0wiedzialnymi za wszelkie nadchodzące akty plądrowania tego nieszczęsnego miasta przez dewelo-bandę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…

8 minuty czytania

09.02.2024

Kolejna zmiana kandydata PiS na prezydenta Lublina. Przegląd tygodnia

W Lublinie może powstać nowa spółdzielnia mieszkaniowa. Jest oficjalny kandydat…

9 minuty czytania

02.02.2024

Zmiana kandydata w PiS i były policjant u wojewody. Przegląd tygodnia

Na Dworzec Lublin wjeżdżają kolejni przewoźnicy, wojewoda kompletuje kadry, a…

10 minuty czytania

26.01.2024

Najpierw niebieska plandeka, potem czarna folia. Jutro odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Przegląd tygodnia

Na placu Teatralnym w Lublinie została już postawiona rzeźba przedstawiająca…

9 minuty czytania

19.01.2024

Przegląd tygodnia. Statutowy absurd roku w lubelskiej szkole?

Pisarz Maciej Wroński kandydatem na prezydenta Lublina Marcin Wroński, autor…

9 minuty czytania

12.01.2024

Otwarcie dworca, konkurent dla Żuka i dziki. Przegląd tygodnia

Dworzec Lublin wreszcie otwarty. Jarosław Stawiarski ma być kandydatem PiS…

7 minuty czytania

05.01.2024

Podwyżka opłat, wymiana kuratora oświaty i padła karuzela. Przegląd tygodnia

Mieszkańcy Lublina więcej zapłacą za wodę i ścieki. Teresa Misiuk…

8 minuty czytania

29.12.2023

TVP3 Lublin nie ma w telewizorach, a bank obniża cenę za kamienicę. Przegląd tygodnia

Wojewoda awansuje urzędnika, którego pozbył się PiS. Pasażerów w autobusach…