Wesprzyj Kontakt

6 minuty czytania  •  23.06.2023

Przegląd tygodnia 17-23.06.2023. Prezydent z absolutorium. Wiceprzewodniczący RM składa apelację

Udostępnij

Prezydent Żuk uzyskał absolutorium i wotum zaufania

Rada Miasta udzieliła prezydentowi Krzysztofowi Żukowi wotum zaufania i absolutorium. Za udzieleniem wotum zaufania opowiedziało się 19 radnych (klub prezydencki), przy 11 głosach przeciwko (PiS) i jedynym głosem wstrzymującym się (niezrzeszony Stanisław Brzozowski). Za udzieleniem absolutorium głosowali radni z klubu Żuka, przeciwko był klub PiS, a Stanisław Brzozowski ponownie wstrzymał się od głosu.

W debacie prezydent Żuk podkreślił, że miasto jest w trudnej sytuacji finansowej z powodu zmian dotyczących podatku PIT. – Ubytki z tytułu udziału we wpływach z PIT na koniec 2022 roku to 300 mln zł, a na koniec 2023 r. dojdzie do tego jeszcze 150 mln zł. To stawia nas w trudnej sytuacji na tle innych miast. Będzie to rzutowało na wydatki bieżące i inwestycyjne – powiedział Żuk.

Przewodniczący klubu PiS, Piotr Gawryszczak, apelował o głosowanie przeciwko udzielenia absolutorium prezydentowi. – Jaki jest stan Lublina to widzimy. Z raportu można by wywnioskować, że wszystko jest dobrze, a tak nie jest – przekonywał.

Na sesji dyskutowano też nad „Raportem o stanie miasta”. W tym roku w debacie uczestniczyło 15 lublinian.

Źródła:

https://kurierlubelski.pl/krzysztof-zuk-z-absolutorium-i-wotum-zaufania-przy-okazji-uslyszal-jednak-sporo-gorzkich-slow/ar/c1-17657585

https://lublin.naszemiasto.pl/radni-rozliczaja-prezydenta-miasta-z-dzialan-w-2021-r/ar/c3-8881167

Lubelski radny Stanisław Brzozowski członkiem Konfederacji

Konfederacja ma swojego reprezentanta w lubelskiej Radzie Miasta. Z prawicową formacją związał się były członek Prawa i Sprawiedliwości, a ostatnio niezrzeszony radny Stanisław Brzozowski.

Stanisław Brzozowski od ponad dwóch lat pozostawał bez przynależności partyjnej. W lutym 2021 roku został wyrzucony z Prawa i Sprawiedliwości, do którego należał od 2010 roku i z list którego dwukrotnie zostawał radnym. Powodem usunięcia go były jego krytyczne wypowiedzi pod adresem rządu PiS, dotyczące głównie działań związanych z pandemią.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wyrzucili-go-z-pis-lubelski-radny-znalazl-nowa-partie,n,1000326164.html

Kieroński złożył apelację od wyroku uznającego go kłamcą lustracyjnym

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Stanisław Kieroński złożył apelację od orzeczenia Sądu Okręgowego który uznał, że jego oświadczenie lustracyjne jest niezgodne z prawdą. Kieroński podkreśla, że nie współpracował z SB i nie podpisywał żadnego zobowiązania do współpracy.

Sąd Okręgowy w Lublinie, badający oświadczenie lustracyjne radnego, ustalił na podstawie archiwaliów IPN i zeznań świadka, że w 1980 roku Stanisław Kieroński, jako dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury miał wiedzieć o podsłuchu założonym przez Służbę Bezpieczeństwa w pomieszczeniach klasztoru Jezuitów oraz współpracował w jego ukrywaniu.

Służby Prowadziły wtedy akcję inwigilacji o kryptonimie „Arka”. Kieroński miał w tym uczestniczyć.

Mieliśmy do czynienia z kategorią współpracy kontaktu operacyjnego. Chodziło o to, aby utrzymać w tajemnicy fakt poprowadzenia kabla po zewnętrznej stronie budynku i zapewnić tajność funkcjonowania wzmacniacza, który zainstalowany był w budynku szkolnego domu kultury. W okresie współpracy umożliwiał przegląd, rejestrację pomieszczeń, informował o planowanych remontach, nowo zatrudnionych osobach, programie zajęć domu kultury. Wprowadzał również grupy instalacyjne – techników Wydziału „T” – mówił podczas wydawania orzeczenia sędzia Jarosław Kowalski.

Za tę współpracę – według sądu – Kieroński miał otrzymać m.in. dwa kryształowe wazony i pokojową antenę telewizyjną.

Kieroński uważa że orzeczenie sądu jest nieobiektywne.

Nigdy nie podpisałem żadnego zobowiązania do współpracy ze służbami bezpieczeństwa. Na nikogo nie donosiłem i to jest oczywiste. Nie otrzymałem żadnego prezentu, o którym był łaskawy napisać pan prokurator z IPN. Niczego nie pokwitowałem. O tym, że jest podsłuch w młodzieżowym domu kultury dowiedziałem się dopiero w IPN-ie po 43 latach – uważa wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Teraz sprawą zajmie się Sąd Apelacyjny w Lublinie. Jeśli utrzyma w mocy wyrok Sądu Okręgowego, to radny straci mandat, nie będzie mógł też przez najbliższe cztery lata startować w wyborach i pełnić funkcji publicznych.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/nie-donosilem-radny-zlozyl-apelacje-od-decyzji-sadu-w-sprawie-klamstwa-lustracyjnego,n,1000326037.html

https://radio.lublin.pl/2023/06/wiceprzewodniczacy-rady-miasta-lublin-wniosl-apelacje-nie-zgadza-sie-z-wyrokiem-ws-wspolpracy-z-sb/

Od 24 czerwca wakacje w komunikacji miejskiej. Duże zmiany

W sobotę, 24 czerwca, wejdzie w życie nowy rozkład jazdy komunikacji miejskiej związany z rozpoczynającymi się wakacjami. Pojazdy na głównych liniach będą kursowały rzadziej, w dni robocze w godzinach szczytu co 25 minut. W soboty mniej będzie kursów w godzinach wieczornych, bez zmian natomiast funkcjonować będzie komunikacja miejska w nocy.

Korekty w rozkładach wraz z zakończeniem roku szkolnego to już tradycja. – Wzorem lat ubiegłych, uwzględnione zostało dostosowanie podaży do zmniejszonego, na okres wakacji, popytu na komunikację miejską – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Jak informuje Zarząd Transportu Publicznego w Lublinie, „główne linie komunikacyjne takie jak: 2, 3, 6, 13, 14, 15, 17, 18, 26, 29, 31, 32, 34, 39, 40, 57, 74, 150, 151, 153, 155, 156, 158, 159, 160 będą kursowały w dzień powszedni w godzinach szczytu co 25 minut”.

Zmniejszenie liczby kursów w dzień powszedni nastąpi również na liniach nr 1, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 16, 20, 21, 25, 32, 38, 42, 44, 45, 73 i 154. Zawieszeniu ulega linia nr 912.

W sezonie letnim więcej będzie kursów nad Zalew Zemborzycki.

Źródła:

https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/regiony/lublin/newsamp-duze-zmiany-w-funkcjonowaniu-komunikacji-miejskiej-w-lublini,nId,6855050

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/mniej-kursow-na-tygodniu-i-jeszcze-mniej-w-weekendy-wakacyjne-ciecia-w-rozkladach-komunikacji-miejskiej,n,1000326242.html

Będą utrudnienia na ulicy Kunickiego

Dwa tygodnie potrwają utrudnienia – zamknięcie połowy jezdni – na odcinku ul. Kunickiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1. Zmiana organizacji ruchu jest związana z pracami przy przebudowie sieci ciepłowniczej w tej części miasta.

Zmiany w ruchu nastąpią od poniedziałku (26 czerwca), wtedy nastąpi zamknięcie połowy jezdni na wysokości Szkoły Podstawowej nr 1, w stronę ul. Zemborzyckiej.

Druga połowa jezdni będzie podzielona na dwa kierunki. W miejscu prac zostanie też wyłączony z ruchu chodnik, a piesi skierowani na ciąg przy posesji Kunickiego 89 – informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Taka sytuacja na tej ulicy będzie trwała przez tydzień. Następnie od 3 lipca zaczną obowiązywać kolejne zmiany. Wtedy zostanie zamknięta dla ruchu druga połowa jezdni ul. Kunickiego w kierunku ul. Dywizjonu 303.

Prace mają zakończyć się 9 lipca.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-szykuja-sie-utrudnienia-na-ul-kunickiego,n,1000326216.html

45 lubelska piesza pielgrzymka na Jasną Górą – ruszyły zapisy

Drogowskazy Nowego Człowieka” – pod takim hasłem 3 sierpnia ruszy lubelska pielgrzymka na Jasną Górą. Pątnicy wyruszą po mszy w Archikatedrze Lubelskiej.

Po raz pierwszy w tym roku pojawiła się możliwość zapisów na pielgrzymkę, a także jej opłacenie on-line na stronie https://pielgrzymka.lublin.pl/. Będzie to możliwe do 26 lipca. Nadal istnieje możliwość zapisów w parafiach, a 27 lipca uruchomiony zostanie punkt zapisów przed Archikatedrą, który działać będzie aż do wyjścia pielgrzymki.

Dodatkowo nowością jest także zapisanie się na pielgrzymkę w formule „Ile możesz”. Rozwiązanie to jest przeznaczone dla osób, które nie są w stanie przejść całych 320 km.

Codziennie z Lublina do pielgrzymki będzie kursował autokar, który rano będzie przywoził osoby zapisane, a wieczorem odwoził pątników do Lublina na plac Zamkowy – informuje dyrektor pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.

Tegoroczne hasło „Drogowskazy Nowego Człowieka” nawiązuje do 50-lecia Ruchu Światło Życie. Tymi drogowskazami są: Jezus Chrystus, Niepokalana, Duch Święty, Kościół, Słowo Boże, Modlitwa, Liturgia, Świadectwo, Nowa Kultura i Agape czyli piękna miłość.

To 10 drogowskazów, które mają nas doprowadzić przede wszystkim do świętości, ale z drugiej strony żebyśmy byli zaangażowani społecznie i nasza obecność na pielgrzymce też temu ma służyć – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny Ruchu Światło Życie.

Pielgrzymka wyruszy 3 sierpnia po mszy świętej w Archikatedrze Lubelskiej o godzinie 8:30. Po mszy pątnicy jeszcze tego samego dnia dojdą do Bełżyc, skąd podzieleni na dwie grupy skierują się na Święty Krzyż.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/z-lublina-na-jasna-gore-rozpoczely-sie-zapisy-na-pielgrzymke,n,1000326065.html

https://pielgrzymka.lublin.pl/

Aleksandra Mirosław ze srebrnym medalem we wspinaczce sportowej na Igrzyskach Europejskich

Zawodniczka KW Kotłownia Lublin Aleksandra Mirosław zdobyła srebrny medal Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska we wspinaczce sportowej w konkurencji na czas. W finale zawodów rozgrywanych w Tarnowie przegrała z inną reprezentantką Polski Natalią Kałucką.

Rekordzistka świata z Lublina uzyskała czas 6,63 sek. Kałucka była szybsza o 6 setnych sekundy i ustanowiła rekord życiowy.

Najważniejszą imprezą dla Aleksandry Mirosław będą sierpniowe mistrzostwa świata w Bernie, gdzie będzie można wywalczyć kwalifikację na igrzyska olimpijskie w Paryżu.

Źródło: https://www.google.com/amp/s/radio.lublin.pl/2023/06/igrzyska-europejskie-aleksandra-miroslaw-ze-srebrem/amp/

Lekarze z Lublina wykorzystali diamentową końcówkę cewnika przy operacji serca

Innowacyjną metodę wykorzystującą diament zastosowali lubelscy lekarze ze Szpitala Klinicznego nr 4 przy operacji serca.

Jak informuje szpital, przyczyni się to do lepszej pomocy pacjentom kardiologicznym, szczególnie w starszym wieku, z uporczywymi zaburzeniami rytmu serca.

Dzięki bardzo wysokiej przewodności cieplnej diamentowej końcówki elektrody, odczyty temperatury są znacznie dokładniejsze, a dawkowanie mocy jest bardzo precyzyjne. Ponadto system ma wysoką rozdzielczość mapowania. Krótszy czas zabiegu oznacza mniejsze ryzyko komplikacji i większy profil bezpieczeństwa – tłumaczy dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/06/w-lublinie-operuja-serce-diamentem-zdjecia/


Przegląd przygotowali: Michał Mularczyk, Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik, Kamil Syta, Klaudia Wolińska, Dawid Zapora

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 17-23.06.2023. Prezydent z absolutorium. Wiceprzewodniczący RM składa apelację”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Ci, którzy dają zielone światło Rujnowaczowi Koziego Grodu, tym samym stają się wsPÓłodP0wiedzialnymi za wszelkie nadchodzące akty plądrowania tego nieszczęsnego miasta przez dewelo-bandę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

8 minuty czytania

17.05.2024

Proboszcz krytykuje posłankę, a artyści ożywiają Bystrzycę. Przegląd tygodnia 13-19.05.2024

Czym proboszczowi spod Janowa podpadła lubelska posłanka? Co zobaczyć można…

5 minuty czytania

10.05.2024

Nieoczekiwana zmiana w TVP, po staremu w województwie i radzie miasta. Przegląd tygodnia 6-12 maja 2024

Zmiana warty w lubelskiej telewizji, a po staremu w samorządach…

6 minuty czytania

03.05.2024

Rektor KUL zabiera głos ws. podpalenia synagogi i kontrowersyjne „jedynki” PiS-u. Przegląd tygodnia 29.04-05.05.2024

Prawo i Sprawiedliwość staje murem za Mariuszem Kamińskim. Rektor KUL…

4 minuty czytania

26.04.2024

Szczury na dworcu i listy KO do Europarlamentu. Przegląd tygodnia 22 – 28 kwietnia 2024

Gdzie panoszą się szczury? Kto otworzy listę do Europarlamentu? Najważniejsze…

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…