Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.08.2023 14:36

Podpisów trzeba dużo, a czasu jest mało. Komitety zbierają podpisy

Udostępnij

Zostały niespełna dwa tygodnie na dostarczenie do PKW podpisów na listach wyborczych. Komitety wyborcze zapewniają, że zbiórka idzie świetnie. Ale po cichu przyznają, że ludzie wcale tak chętnie sie nie podpisują.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 41 komitetów wyborczych (stan na 23 sierpnia). Czas na dostarczenie podpisaów poparcia upływa 28 sierpnia. Następny ważny termin w kampanii wyborczej to 6 września. To ostateczny termin zgłaszania list kandydatów do Sejmu i Senatu.

W każdym okręgu wyborczym do listy kandydatów do Sejmu należy dołączyć min. pięć tysięcy podpisów poparcia, a dla kandydata do Senatu – dwa tysiące. Z praktyki wynika jednak, że warto ich zebrać więcej, bo część zostanie odrzucona przez PKW (np. z powodu podania niepełnych danych, niezgodnego adresu lub złożenia podpisu przez osobę spoza okręgu wyborczego).

Kto może się podpisać się na listach wyborczych do sejmu?

Każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze, może dać swój podpis pod dowolną liczbą list wyborczych. To znaczy, że możemy wyrazić swoje poparcie dla kilku komitetów wyborczych. Na liście należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • adres wskazany w rejestrze wyborców,
  • numer pesel,
  • datę udzielenia poparcia
  • podpis

Nie mamy obowiązku głosować na dany komitet. Nasz podpis oznacza jedynie, że wyrażamy poparcie, aby dany komitet wziął udział w wyborach.

PiS: Mamy już kilka tysięcy

– Zbiórka idzie bardzo dobrze- zapewnia Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. – Zbieramy przy namiocie na Placu Litewskim oraz w dzielnicach. Mamy obecnie kilka tysięcy podpisów. Zaangażowani są wszyscy członkowie struktur i sympatycy. Planujemy zbierać do końca terminu i wtedy rejestrować listę zapowiada.

W środę popołudniu Koalicja Obywatelska postawiła namiot na Placu Litewskim. Czy ludzie chętnie podpisują się na liście? – Ci, którzy podchodzą są już zdecydowani, aby wyrazić swoje poparcie – mówią wolontariusze zbierający podpisy. Przyznają jednak, że nie mają list poparcia dla kandydata paktu senackiego z Lublina.

Pod siedzibą Poczty przy Pl. Litewskim swoje namioty rozstawiają zarówno KO, jak i PiS

W poprzednich latach liderem w liczbie zbieranych podpisów był miejski radny Klubu pzezydenta Krzysztofa Żuka Zbigniew Jurkowski (w tym roku po raz kolejny próbuje dostać się do parlamentu). – Nie zbieram na ilość. Zbieram i rozmawiam. Proszę o głos na moją osobę – mówi nam Jurkowski.

Nowa Lewica zapewnia, że zbiera podpisy pod kandydatami koalicji do Sejmu a także dla wszystkich kandydatów Paktu Senackiego do senatu. Planuje zebrać podpisy do przyszłego piątku. – Chcemy być policzeni, przygotowani do rejestracji w Okręgowej Komisji Wyborczej – zapowiada Piotr Zawrotniak, Sekretarz Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.

– Zbiórka w okresie wakacyjnym jest z racji sezonu urlopowego trudnym przedsięwzięciem. Dodatkowo bardzo krótki okres jaki został na to przewidziany sprawy nie ułatwia. Jednak podpisy spływają codziennie, wiele kart na podpisy rozesłaliśmy w teren i pracujemy na jak najlepszy wynik zbiórki – opowiada Rafał Mekler, kandydat Konfederacji.

Oficjalnie wszystkim zbiórka podpisów idzie świetnie. Jednak niemal wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że mieszkańcy są nieufni i niechętnie zostawiają swój podpis.

Do Senatu podpisów trzeba mniej

Kandydatom do Senatu wystarczy dwa tysiące podpisów, ale okręgi są mniejsze niż do Sejmu, więc potencjalnych wyborców jest mniej. O ile kandydaci partyjni mogą liczyć na pomoc struktur, o tyle osoby kandydujące z własnych komitetów, często muszą sobie radzić sami.

– Zbieranie podpisów nie jest prostą sprawą, tym bardziej jestem wdzięczny licznym samorządowcom, którzy włączyli się w akcję. W tydzień zarejestrowaliśmy komitet, jako jeden z pierwszych w kraju i widzę jak bardzo lublinianie chcą mieć swojego reprezentanta, który urodził się i całe życie zawodowe spędził w Lublinie – przekonuje miejski radny Marcin Nowak, kandydat do Senatu.

Na zdjęciu głównym: Stoisko Konfederadcji na deptaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minut czytania

31.08.2024

Fundusz swojaków. Radny Polski 2050 dostał dyrektorską posadę. To kolejny polityk koalicji w tej instytucji

Paweł Kurek, radny sejmiku województwa lubelskiego, z wykształcenia nauczyciel, to…

6 minut czytania

06.08.2024

PiS może stracić miliony z subwencji. „Będę mówił ludziom, żeby wpłacali 35 zł miesięcznie”

Lokalni działacze PiS obawiają się, że z centrali przyjdzie prośba-polecenie…

5 minut czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minut czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…