Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.08.2023

Podpisów trzeba dużo, a czasu jest mało. Komitety zbierają podpisy

Udostępnij

Zostały niespełna dwa tygodnie na dostarczenie do PKW podpisów na listach wyborczych. Komitety wyborcze zapewniają, że zbiórka idzie świetnie. Ale po cichu przyznają, że ludzie wcale tak chętnie sie nie podpisują.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała już 41 komitetów wyborczych (stan na 23 sierpnia). Czas na dostarczenie podpisaów poparcia upływa 28 sierpnia. Następny ważny termin w kampanii wyborczej to 6 września. To ostateczny termin zgłaszania list kandydatów do Sejmu i Senatu.

W każdym okręgu wyborczym do listy kandydatów do Sejmu należy dołączyć min. pięć tysięcy podpisów poparcia, a dla kandydata do Senatu – dwa tysiące. Z praktyki wynika jednak, że warto ich zebrać więcej, bo część zostanie odrzucona przez PKW (np. z powodu podania niepełnych danych, niezgodnego adresu lub złożenia podpisu przez osobę spoza okręgu wyborczego).

Kto może się podpisać się na listach wyborczych do sejmu?

Każdy obywatel Polski, który ukończył 18 lat i posiada czynne prawo wyborcze, może dać swój podpis pod dowolną liczbą list wyborczych. To znaczy, że możemy wyrazić swoje poparcie dla kilku komitetów wyborczych. Na liście należy podać:

  • imię i nazwisko,
  • adres wskazany w rejestrze wyborców,
  • numer pesel,
  • datę udzielenia poparcia
  • podpis

Nie mamy obowiązku głosować na dany komitet. Nasz podpis oznacza jedynie, że wyrażamy poparcie, aby dany komitet wziął udział w wyborach.

PiS: Mamy już kilka tysięcy

– Zbiórka idzie bardzo dobrze- zapewnia Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. – Zbieramy przy namiocie na Placu Litewskim oraz w dzielnicach. Mamy obecnie kilka tysięcy podpisów. Zaangażowani są wszyscy członkowie struktur i sympatycy. Planujemy zbierać do końca terminu i wtedy rejestrować listę zapowiada.

W środę popołudniu Koalicja Obywatelska postawiła namiot na Placu Litewskim. Czy ludzie chętnie podpisują się na liście? – Ci, którzy podchodzą są już zdecydowani, aby wyrazić swoje poparcie – mówią wolontariusze zbierający podpisy. Przyznają jednak, że nie mają list poparcia dla kandydata paktu senackiego z Lublina.

Pod siedzibą Poczty przy Pl. Litewskim swoje namioty rozstawiają zarówno KO, jak i PiS

W poprzednich latach liderem w liczbie zbieranych podpisów był miejski radny Klubu pzezydenta Krzysztofa Żuka Zbigniew Jurkowski (w tym roku po raz kolejny próbuje dostać się do parlamentu). – Nie zbieram na ilość. Zbieram i rozmawiam. Proszę o głos na moją osobę – mówi nam Jurkowski.

Nowa Lewica zapewnia, że zbiera podpisy pod kandydatami koalicji do Sejmu a także dla wszystkich kandydatów Paktu Senackiego do senatu. Planuje zebrać podpisy do przyszłego piątku. – Chcemy być policzeni, przygotowani do rejestracji w Okręgowej Komisji Wyborczej – zapowiada Piotr Zawrotniak, Sekretarz Rady Wojewódzkiej Nowej Lewicy.

– Zbiórka w okresie wakacyjnym jest z racji sezonu urlopowego trudnym przedsięwzięciem. Dodatkowo bardzo krótki okres jaki został na to przewidziany sprawy nie ułatwia. Jednak podpisy spływają codziennie, wiele kart na podpisy rozesłaliśmy w teren i pracujemy na jak najlepszy wynik zbiórki – opowiada Rafał Mekler, kandydat Konfederacji.

Oficjalnie wszystkim zbiórka podpisów idzie świetnie. Jednak niemal wszyscy, z którymi rozmawialiśmy, przyznają, że mieszkańcy są nieufni i niechętnie zostawiają swój podpis.

Do Senatu podpisów trzeba mniej

Kandydatom do Senatu wystarczy dwa tysiące podpisów, ale okręgi są mniejsze niż do Sejmu, więc potencjalnych wyborców jest mniej. O ile kandydaci partyjni mogą liczyć na pomoc struktur, o tyle osoby kandydujące z własnych komitetów, często muszą sobie radzić sami.

– Zbieranie podpisów nie jest prostą sprawą, tym bardziej jestem wdzięczny licznym samorządowcom, którzy włączyli się w akcję. W tydzień zarejestrowaliśmy komitet, jako jeden z pierwszych w kraju i widzę jak bardzo lublinianie chcą mieć swojego reprezentanta, który urodził się i całe życie zawodowe spędził w Lublinie – przekonuje miejski radny Marcin Nowak, kandydat do Senatu.

Na zdjęciu głównym: Stoisko Konfederadcji na deptaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

21.06.2024

ZANAGATE: Góralski akcent słowackiego biznesmena i spółka z USA

O dobrowolnym poddaniu się karze zdecydowało „wewnętrzne przekonanie o winie…

3 minuty czytania

19.06.2024

Czas rozliczeń. Prokuratura chce postawić zarzuty posłowi Romanowskiemu

Prokuratura podejrzewa byłego wiceministra sprawiedliwości o popełnienie 11 przestępstw. Marcin…

5 minuty czytania

18.06.2024

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Kadrowego. Marszałek robi miejsce dla działacza PiS. Tego od papieskich koncertów

Podległy marszałkowi Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Lublinie będzie miał…

5 minuty czytania

10.06.2024

Blond warkocz i megafon w torebce. Marta Wcisło jedzie do Brukseli (SYLWETKA)

Odmłodzona w Photoshopie Marta Wcisło (rocznik ’69) uśmiechała się z…

3 minuty czytania

10.06.2024

Dwójka nowych posłów. Kto idzie do Sejmu za Hetmana i Wcisło

Parlamentarzyści z województwa lubelskiego – Marta Wcisło i Krzysztof Hetman…

3 minuty czytania

10.06.2024

W Lublinie triumfuje Koalicja Obywatelska, Wcisło nie miała konkurencji (pełne dane PKW)

Zgoła odmienne są wyniki wyborów w Lublinie w porównaniu z…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. W lubelskim Kamiński lepszy od Wcisło, PiS mocniejsze od KO

Wybory do PE. Zgodnie ze wstępnymi danymi w województwie lubelskim…

< 1 minuty czytania

09.06.2024

Wyniki wyborów. Znamy nazwiska nowych europosłów z województwa lubelskiego

Wybory do PE. Zgodnie z przeliczeniem wyników sondażowych województwo lubelskie…