Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  21.07.2023

NIK krytycznie o płacach w miejskich spółkach. Bo szefowie zarabiali za dużo

Udostępnij

Wynagrodzenia prezesów i członków rad nadzorczych ośmiu spółek komunalnych wynosiły więcej, niż pozwalały na to przepisy – i to o prawie 800 tys. zł. Część byłych i obecnych szefów przedsiębiorstw już oddała „nadwyżkę”.

Lubelska delegatura NIK tym razem wzięła pod lupę sposób, w jaki miejskie spółki wynagradzały zarządy i członków RN. We wszystkich kontrolowanych podmiotach 100-procentowymi właścicielami są gminy, a funkcje właścicielskie pełnią burmistrzowie. Kontrolą objęto:

PGK Lubartów,

PGK Zamość,

PGK Biłgoraj,

PEGIMEK w Świdniku,

KPWiK w Kraśniku,

PGKiM w Łęcznej,

PUiIK w Łukowie,

ZGL w Zamościu

Urząd Miasta Lubartów.

Skontrolowane spółki wydatkowały 825,7 tys. zł z naruszeniem prawa, w tym – zgodnie z tematem kontroli – wypłaciły członkom swoich zarządów oraz rad nadzorczych wynagrodzenia w wysokości zawyżonej o łącznie 793 tys. zł – mówi Edward Szempruch, p.o. dyrektor Delegatury NIK w Lublinie. Tylko w dwóch spółkach – KWPiK w Kraśniku i PGK w Lubartowie – chodziło łącznie o ponad 0,5 mln zł zawyżonych wypłat.

NIK skierował jedno zawiadomienie do prokuratury. Chodzi o UM Lubartów, a mowa jest o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającym na nie zamieszczeniu w Biuletynie Informacji Publicznej uchwały w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządów i RN dwóch spółek komunalnych. NIK nie zdradza, kogo dotyczy zawiadomienie, zasłaniając się tajemnicą postępowania. Wiadomo jedynie, że chodzi o osobę publiczną.

Niektórzy już zwrócili

Kontrolą objęto lata 2018-2022. – Negatywnie oceniamy przestrzeganie przepisów o zasadach wynagradzania członków zarządów i rad nadzorczych – dodaje Rafał Padrak, zastępca dyrektora lubelskiej Delegatury NIK. W sześciu z ośmiu skontrolowanych spółek wystąpiły bardzo istotne nieprawidłowości w zakresie ustalania i wypłacania wynagrodzeń związane z zawyżeniem wynagrodzeń. Chodzi o to, że w 2017 roku zamrożono wymiar podstawy wynagrodzeń, a od niej naliczane są pensje szefów spółek i organów nadzoru. Tymczasem spółki nie przestrzegały tego limitu.

Na grafice powyżej: o ile zawyżono wynagrodzenia w sześciu z ośmiu skontrolowanych spółek

W efekcie ponad pół miliona złotych nienależnych wynagrodzeń trafiło do członków zarządów, a 279 tys. zł do rad nadzorczych. Jeszcze przed kontrolą NIK w dwóch spółkach wprowadzono odpowiednie poprawki w regulaminach wynagradzania, a w sześciu pozostałych – w trakcie lub po zakończeniu kontroli.

Działania NIK przyniosły już pierwsze efekty: w trakcie kontroli doszło do zwrotu zawyżonych wynagrodzeń lub zawarcia porozumień w tym zakresie z członkami rad nadzorczych na łączną kwotę 255 tys. zł, z czego 245 tys. zł tylko w jednej spółce: KPWiK w Kraśniku. W przypadku pozostałych kwot – jak zaznaczył dyr. Padrak – spółki podjęły już działania w celu odzyskania należności.

Kontrolerzy NIK ustalili, że dochodziło też do odwrotnych sytuacji, kiedy członkowie zarządów i rad nadzorczych mieli zaniżone wynagrodzenia. Chodzi o łączną sumę 288,3 tys. zł. Jak przyznaje NIK, daje to podstawę byłym już szefom przedsiębiorstw do dochodzenia swoich roszczeń.

Oprócz spółek NIK skontrolował też UM Lubartów. I tu było kilka zastrzeżeń. Izba negatywnie oceniła działalność burmistrza pod względem nadzoru nad kształtowaniem wynagrodzeń w PEC i PGK. Łączna kwota wypłaconych z naruszeniem zasad wynagrodzeń członkom zarządów i rad nadzorczych w obu lubartowskich spółkach wyniosła 417,4 tys. zł.

Na zdjęciu: dzisiejsza konferencja prasowa w Delegaturze NIK w Lublinie. Od lewej: Monika Zych, Edward Szempruch, Rafał Padrak i Katarzyna Typiak. Fot. Krzysztof Wiejak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

14.02.2024

Rusza rozbudowa ul. Wallenroda. Prace rozpoczną się od wycinki

Dziś ruszają prace przy rozbudowie ul. Wallenroda. Drogowcy zaczną od…

7 minuty czytania

09.02.2024

Centrum Nauki – tym razem na dworcu PKS. Ile razy słyszeliśmy takie obietnice?

Prezydent Lublina, pytany o przyszłość terenu po dworcu na Podzamczu,…

9 minuty czytania

06.02.2024

Stowarzyszenie jest nowe, ale „prezes tu mieszka”. Kto i dlaczego wygrał miejski konkurs

Stowarzyszenie powstaje we wrześniu 2023. Trzy miesiące później wygrywa konkurs…

6 minuty czytania

20.01.2024

Przebudowa ul. Samsonowicza czyli rzeź 236 drzew. Pod chodniki, ścieżki i parkingi

Miasto szuka firmy, która przebuduje 2,3 km ulicy Samsonowicza i…

5 minuty czytania

08.01.2024

Superszybki konkurs tylko dla swoich. „W tej sytuacji było to konieczne”

100 tysięcy na stole i tylko kilkanaście godzin za złożenie…

4 minuty czytania

30.12.2023

ESK 2029. Kto zainwestował ten przeszedł do finału konkursu

Budżety miast-finalistów na przygotowanie wstępnej aplikacji konkursowej wahały się od…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

7 minuty czytania

14.12.2023

To nie jest budżet marzeń prezydenta Żuka. Ale jego radni i tak go poparli

Radni po kilku godzinnej dyskusji uchwalili budżet na 2024 rok.…