Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  23.08.2023

Niebezpiecznie jak przed galą bezpieczeństwa: posłanka z pałką, organizatorzy z ochroniarzami

Udostępnij

Miało być miło, sympatycznie, podniośle, a było głośno, nerwowo i karczemnie. W takiej atmosferze rozpoczęła się dzisiaj gala plebiscytu „Lubelski Lider Bezpieczeństwa”. A poszło o ogromne pieniądze, jakie rząd wydał na kampanię „Bezpieczna kobieta”, której twarzami są działaczki PiS.

Jak to w operetce bywa (gala odbywała się w Teatrze Muzycznym, a właściwie już Operze Lubelskiej), awantura rozwijała się powoli, a na scenę wkraczali kolejni aktorzy. Jednak od samego początku w roli głównej mogliśmy zobaczyć posłankę Martę Wcisło z kilkunastoma przybocznymi „dziewczynami” z transparentami.

Pani Pawłowska, jest pani symbolem bezpiecznej Lubelszczyzny! – krzyczała przez megafon posłanka Wcisło do sejmowej rywalki Moniki Pawłowskiej (kiedyś Lewica, potrem Porozumienie Gowina, dzisiaj PiS). – Ile zapłaciła pani za te bilbordy? – wołała, gdy ta wchodziła na galę.

W ten sposób Wcisło nawiązała do opisanej przez Jawny Lublin sprawy pozyskania przez Stowarzyszenie Bezpieczna Lubelszczyzna potężnej dotacji z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (3 mln 380 tys. zł) na projekt „Bezpieczna kobieta”. Na jego ambasadorki wybrano dwie prominentne działaczki PiS: posłankę Monikę Pawłowską i radną wojewódzką i szefową KRUS w Lublinie Magdalenę Filipek Sobczak.

Bilbordy z dużymi fotografiami obu pań można wciąż zobaczyć w całym województwie. Obie ambasadorki już wkrótce znajdą się na listach wyborczych PiS na wysokich miejscach. Niewykluczone, że w pierwszej trójce w swoich okręgach. Za wielkie plakaty zapłacili podatnicy: zgodnie z projektem poszło na to, wraz z ulotkami i gazetami – 150 tys. zł. Za galę Lubelski Lider Bezpieczeństwa zresztą też, ale o tym piszemy w dalszej części artykułu.

Srebrniki, cyrk i małpa

Gdy laureaci szykowali się do odbierania gratulacji i dyplomów, przed wejściem do Teatru Muzycznego w najlepsze trwał konkurencyjny spektakl. – Kobiety powinny się bronić, ale przed PiS-em – zagrzewała do boju swoje koleżanki posłanka Wcisło. – Mamy dla pani prezent (to znów do posłanki Pawłowskiej). Mamy dla pani srebrniki, za które się pani sprzedała (PiS-owi – red.) – nie ustawała w krzyczeniu przez megafon posłanka PO. Przyniosła też gadżet: drewnianą pałę. – Taką pałką pałowano kobiety! – grzmiała, przypominając akcje policji przeciwko kobietom podczas protestów.

Aż w końcu do protestujących pań wyszedł rzecznik prasowy Stowarzyszenia Jędrzej Halerz (w przeszłości był dyrektorem biura poselskiego Pawłowskiej, na zdjęciu poniżej). Zaprosił do środka samą Wcisło, która – jak zaznaczył – dostała oficjalne zaproszenie na galę. Ta jednak chciała wejść, ale ze swoimi „dziewczynami” i transparentami, na co nie chciał z kolei zgodzić się Halerz.

Wejścia strzegli też ochroniarze z Grupy Ochrony Biznesu. Gdy boczne drzwi zostały zatrzaśnięte, protestujące ruszyły do głównego wejścia, gdzie za chwilę rozpętała się jeszcze większa awantura, w której Wcisło krzyczała przez megafon na Halerza, a Halerz próbował ją uspokoić, a potem przekrzyczeć. Aż w końcu wypalił: – Jest kampania wyborcza, ale pani się błaźni. Zachowuje się pani gorzej niż małpa w cyrku!

Gości przewidziano więcej niż miejsc na widowni

Po kilkuminutowym pokrzykiwaniu na siebie i stworzeniu zatoru przy wejściu, ostatecznie kobiety odpuściły szturm na główną salę. Ale nawet ich obecność na widowni nie podniosłaby znacząco frekwencji: wiele miejsc w Teatrze Muzycznym, który może pomieścić 333 osoby, świeciło pustkami. Nie dojechał m.in. zapowiadany wcześniej premier Mateusz Morawiecki (odczytano jego list). Lokalne władze reprezentowali m.in. wojewoda Lech Sprawka (PiS) i wicemarszałek Zbigniew Wojciechowski.

Sama gala „Lubelski Lider Bezpieczeństwa” również została sfinansowana z projektu „Bezpieczna kobieta”. Co ciekawe, w projekcie jest mowa o 500 osobach, co przy pojemności sali widowiskowej w Teatrze Muzycznym oznacza duży naddatek. Na przerwy kawowe i obiad dla właśnie takiej liczby gości Stowarzyszenie zaplanowało wydać z rządowych pieniędzy 50 tys. zł. Także materiały konferencyjne przewidziano dla pół tysiąca osób (koszt 25 tys. zł). Obsługa medialna wydarzenia to kolejne 35 tys. zł, wynajem sali – 25 tys. zł; scena, nagłośnienie, oświetlenie, obsługa techniczna – 20 tys. zł; występ artystyczny (Federacja Bardów) – 20 tys. zł; prowadzenie konferencji „Lubelski Lider Bezpieczeństwa” – 5 tys. zł. Koszt całej gali to 180 tys. zł.

Chcieliśmy się przyjrzeć gali (na zdjęciu poniżej, druga z lewej posłanka Pawłowska), posłuchać wystąpienia posłanki Pawłowskiej i poznać laureatów plebiscytu, by ich przedstawić naszym czytelnikom, ale prezes Stowarzyszenia Robert Persona w towarzystwie rzecznika Jędrzeja Halerza, mimo że zostaliśmy wpisani przez hostessę na listę gości, oznajmił nam, że nie możemy wejść na widownię. Tłumaczyli to brakiem akredytacji.

Na zdjęciu głównym: Posłanka Marta Wcisło w otoczeniu swoich „dziewczyn” po nieudanej próbie zdobycia gali Lubelski Lider Bezpieczeństwa Fot. Krzysztof Wiejak

5 odpowiedzi na “Niebezpiecznie jak przed galą bezpieczeństwa: posłanka z pałką, organizatorzy z ochroniarzami”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Akredytacja możliwa tylko w ramach pismakowania dla Nocnika Deweloperskiego, Koor*iera Orleonowego, albo od Szechterowni 😛
  PS. Ciekawe, dlaczego WarK0cz dostała ostatnio takiego parcia na odwalanie buraczanych happeningów? Dewelo-buraczki nie wystawią tym razem 1000 bilbordów, czy to P0 prostu realizacja naturalnych dla narcyzów potrzeb ekshibicji swojego P0kręconego ego?

 2. moze pisze:

  przykro patrzeć na Wcisło, teraz nagle przed wyborami wielka obrończyni wszytkiego. A to na meczu, w kopalni, przed filharmonią. Parcie do koryta

 3. moze pisze:

  ale cenzura

 4. Piotr pisze:

  wARKOCZ WCISŁO REPREZENTUJE BIEDĘ INTELEKTUALNĄ

 5. Piotr pisze:

  ZAPOMNIANO DODAĆ ŻE NA SCENIE DLA PISOWCÓW ŚPIEWAŁ OJCIEC ZŁOŻYCIEL PO W LUBLINIE JAN KONDRAK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.11.2023

Walka o ESK 2029. Po co? Jak? Co z tego nam wszystkim zostanie?

O przeszłości i przyszłości walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury…

8 minuty czytania

18.11.2023

Lublin i Europejska Stolica Kultury 2029. Co ma do nas przekonać komisję konkursową

Znamy już zawartość aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej…

10 minuty czytania

30.10.2023

Najpierw nowa dyrektor, teraz nowe muzeum. Marszałek ma plan na zamek i jego winnice

– Dobry duch muzeum – miał ją przedstawić marszałek Jarosław…

4 minuty czytania

13.10.2023

Fundacja działaczy PiS z Lublina w tydzień wydała milion. Na „kampanię referendalną”

Fundacja komendantów Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie w niecały tydzień…

2 minuty czytania

14.09.2023

Ile zarabia Aqua Lublin, a ile traci Arena Lublin? MOSiR milczy, ale minister każe odpowiedzieć

Minister Cyfryzacji staje po stronie Fundacji Wolności. Fundacja chciała poznać…

3 minuty czytania

11.09.2023

Fundacja Wolności kontra wojewoda. Runda druga w sprawie nowego stadionu

Fundacja Wolności ponownie pisze do wojewody w sprawie uchwał strategicznych…

5 minuty czytania

29.08.2023

Przewróciło się i leży. „To nie ma związku z budową pomnika”

W weekend na skwerze abp. Józefa Życińskiego podczas nocnej wichury…

3 minuty czytania

22.08.2023

Prawie 1 mld złotych za akcje kopalni „Bogdanka”. Państwo zapłaci z wykorzystaniem funduszu powołanego do innych celów

Państwo chce odkupić lubelską kopalnię „Bogdanka” od energetycznej grupy Enea…