Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  03.11.2023

Na celowniku byli pijani rowerzyści – wodni i lądowi

Udostępnij

Prawie 600 interwencji i ujawnienie ponad 150 wykroczeń, a także zatrzymanie kilku poszukiwanych osób – policjanci z posterunku nad Zalewem Zemborzyckim podsumowali sezon nad wodą.

Posterunek wodny nad Zalewem Zemborzyckim w Lublinie funkcjonuje w miesiącach letnich. W tym roku patrole ruszyły w majowy długi weekend. Zakończył się z ostatnim dniem września. Nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji, podsumował dla Jawnego Lublina sezon nad wodą.

Tradycyjnie już posterunek wodny mieścił się w Ośrodku Wypoczynkowym Marina, na zapleczu baru „Bosman” przy ul. Bryńskiego 1. Dyżury pełniło tu sześciu policjantów. Do swojej dyspozycji mieli łódkę, radiowóz, rowery oraz sprzęt ratowniczy.

Akcje ratownicze

Podczas codziennej służby mundurowi z patrolu wodnego dbali o bezpieczeństwo wypoczywających. Reagowali, gdy potrzebna była pomoc lub naruszane było prawo. Przeprowadzili: 8 akcji ratowniczych i uratowali życie czterem osobom. Wśród interwencji, w których brali udział wodniacy, warto wymienić:
– pomoc dwóm kajakarzom, którzy wpadli do wody. Obydwaj byli po alkoholu i za nieodpowiedzialne zachowanie zostali ukarani mandatami;
– pomoc dwóm żeglarzom, którym przewrócił się jacht żaglowy i nie mogli sami wrócić na brzeg. Policjanci postawili łódź i odholowali ją do brzegu.

Niestety pomimo swoich starań w 2023 roku w zalewie utonęły trzy osoby. Do wszystkich przypadków doszło w nocy.

567 interwencji, 160 wykroczeń

Zmorą nad wodą i na wodzie jest nadmierne picie alkoholu. Dlatego funkcjonariusze sprawdzali też trzeźwość zarówno pływających, jak i rowerzystów. Wylegitymowali 1700 osób i dzięki temu udało im się także zatrzymać 7 osób poszukiwanych i 3 sprawców przestępstw.

Policjanci sprawdzali również, czy wędkarze łowią zgodnie z prawem oraz zwalczali kłusownictwo. W tym zakresie współpracowali z Państwową Strażą Rybacką. Dodatkowo brali czynny udział w zabezpieczeniach wydarzeń sportowych odbywających się na zalewie.

Łącznie w trakcie sezonu policjanci-wodniacy ujawnili 160 wykroczeń.

Niezatapialni

Od 2022 roku nad Zalewem Zemborzyckim w sezonie można spotkać skuter wodny Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. Jego zakup, wraz z pickupem do jego przewozu, został sfinansowany ze środków Budżetu Obywatelskiego w ramach projektu „Niezatapialni”. Całość kosztowała ok. 350 tys. zł.

W 2023 r. skuter wodny został trzy razy wykorzystany w działaniach ratowniczych prowadzonych na Zalewie Zemborzyckim (14.06.2023 r., 13.07.2023 r., 30.07.2023 r.). Ponadto sprzęt 14 razy wykorzystano podczas ćwiczeń lub zajęć doskonalenia zawodowego – informuje st. kpt. Andrzej Szacoń z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Częściej wykorzystywano pickupa – ten został dysponowany do 31 zdarzeń, w tym 9 pożarów i 22 miejscowych zagrożeń.

Na ponowne otwarcie wodnego posterunku nad Zalewem Zemborzyckim trzeba poczekać do maja przyszłego roku

fot. Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły