Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  09.03.2022

Miał być kościół, będzie kapliczka

Udostępnij

Urząd Miasta nie przeprowadzi kontroli działki, sprzedanej z bonifikatą na cele sakralne. Miał tam powstać kościół. Teraz ma tam powstać budynek parafialny. Kontroli nie będzie, bo w planowanym budynku znajdzie się kaplica.

W 2014 roku urzędnicy sprzedali Archidiecezji Lubelskiej działkę przy ul. Dożynkowej. Archidiecezja otrzymała promocyjną cenę, gdyż działkę sprzedano z bonifikatą. Zgodnie z przepisami bonifikaty można udzielić w przypadku sprzedaży działki na cele sakralne. W przypadku wykorzystania działki niezgodnie z przeznaczeniem urzędnicy mogliby się starać o zwrot bonifikaty. Duchowni tłumaczyli, że przy ul. Dożynkowej powstanie kościół.

Plany jednak się zmieniły. Dziś na działce archidiecezji ma powstać budynek parafialny. Fundacja Wolności zwróciła się o kontrolę wykorzystania nieruchomości, ponieważ o zwrot bonifikaty można się starać tylko przez 10 lat od sprzedaży.

Urząd Miasta właśnie odpowiedział, że kontroli nie będzie, a działka jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem.

Zdaniem Artura Szymczyka, zastępcy prezydenta miasta Lublin, roszczenia w zakresie zwrotu bonifikaty powstaną, gdy:

  • Archidiecezja Lubelska sprzeda nieruchomość przed dniem 2026 rokiem,
  • Archidiecezja Lubelska nie zagospodaruje nieruchomości zgodnie z celem udzielonej bonifikaty,
  • Archidiecezja Lubelska nie wykorzysta nieruchomości na cel, na który została udzielona bonifikata.

Jak informują władze miasta, w październiku 2021 Archidiecezja Lubelska złożyła wniosek do Urzędu Miasta o udzielenie pozwolenia na budowę budynku parafialnego wielofunkcyjnego wraz z zagospodarowaniem terenu, infrastrukturą towarzyszącą i murami oporowymi. Projekt zakłada budynek, w którym znajdą się: kaplica, dom kultury, pomieszczenia opieki społecznej i socjalnej, lokal mieszkalny dla księdza, pokoje mieszkalne dla zakonnic oraz garaż wielostanowiskowy.

Zdaniem Szymczyka złożony wniosek o pozwolenie na budowę nie wskazuje na naruszenie przepisów. W całym kompleksie znalazła się kapliczka, która wpisuje się w cele sakralne.

2022.02.21-odp-kontrola-dzialki-przekazanej-archidiecezji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *