Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  11.12.2023

Lublin. Przedszkole na LSM do likwidacji. Działa tam od 1972 roku

Udostępnij

Miasto chce zamknąć przedszkole nr 49 w Lublinie. Dzieci mają mieć zapewnione miejsca w innych placówkach. Trzeba też znaleźć zatrudnienie dla nauczycieli i innych pracowników.

Z dniem 31 sierpnia 2024 roku zamierza się zlikwidować Przedszkole nr 49 w Lublinie z siedzibą przy ul. Pana Balcera 11 w Lublinie” – to najważniejsze zdanie z projektu uchwały, którym w czwartek (14 grudnia) będzie zajmowała się Rada Miasta.

To na razie uchwała intencyjna, która zostanie przedstawiona Lubelskiemu Kuratorowi Oświaty, a ten musi się zgodzić na likwidację. Można się jednak spodziewać, że w czwartek radni poprą pomysł miejskich urzędników, a następnie kurator zgodzi się na zamknięcie placówki.

Od 1972 roku

Dla wielu mieszkańców zmiana może być szokiem. Przedszkole istnieje od 1972 roku. Oferuje 75 miejsc dla dzieci w trzech oddziałach przedszkolnych. Zajmuje lokal wynajmowany przez miasto od Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

W przedszkolu numer 49 pracuje 10 nauczycieli, 7 pracowników niebędących nauczycielami. Wkrótce ich tu już nie będzie, ale Ratusz jednocześnie informuje, że kiedy przyjdzie do zamknięcia przedszkola, urzędnicy będą szukali zajęcia dla obecnych pracowników placówki.

Mają toczyć się rozmowy z dyrektorami innych jednostek oświatowych o możliwości zatrudnienia w nich pracowników pedagogicznych i niebędących nauczycielami.

Jednocześnie, deklarację dotyczącą zabezpieczenia miejsca dla pracownika na stanowisku pomocy administracyjnej w wymiarze 1 etatu złożyła dyrektor Przedszkola nr 57, natomiast miejsce pracy dla intendenta w wymiarze 1 etatu zabezpieczy dyrektor Przedszkola nr 31” – czytamy w projekcie uchwały.

Z kolei mienie stanowiące własność przedszkola na LSM zostanie przeniesione do przedszkola nr 57. Z kolei elementy placu zabaw zostaną zamontowane w przedszkolu nr 33 im. Kubusia Puchatka.

Gdzie jest problem?

Otóż jeszcze w lipcu 2022 straż pożarna nakazała Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej dostosowanie pomieszczeń budynku do wymogów przeciwpożarowych. Lista zastrzeżeń liczyła 17 pozycji.

Wykryto 17 nieprawidłowości. Wiele z nich dotyczy zagrożenia ludzi  mówił Bartłomiej Pytka z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej. – Wśród nieprawidłowości zagrażających życiu ludzi jest brak doprowadzenia do budynku drogi pożarowej o utwardzonej nawierzchni, umożliwiającej o każdej porze roku dojazd pojazdów ochrony przeciwpożarowej – tłumaczył strażak i wyliczał, że drzwi ewakuacyjne są za wąskie, w kilku miejscach jest palna wykładzina, nie ma protokołu sprawności instalacji gazowej, i brak jest dokumentu potwierdzającego sprawność piorunochronów.

LSM zabezpieczeń nie poprawił. W takiej sytuacji miasto porozumiało się ze strażą, że przedszkole wyniesie się z tego budynku do 31 sierpnia 2024 r.

„Miasto Lublin podjęło starania o zabezpieczenie lokalu z przeznaczeniem na dalszą działalność Przedszkola nr 49 w tym rejonie miasta, jednak nie udało się znaleźć miejsca spełniającego warunki do usytuowania w nim przedszkola” – dodają urzędnicy.

Co z dziećmi?

Co się stanie z przedszkolakami? Mają uczęszczać do innych placówek. W dzielnicy Rury znajduje się osiem przedszkoli i dwie szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi. Dzieci z placówki numer 49 mają chodzić do Przedszkola nr 57 przy ul. Rzeckiego 12 (550 metrów od obecnego przedszkola). Z kolei 6-latki latem przyszłego roku mają zacząć naukę w szkołach.

Potrzeby demograficzne dotyczące zapewnienia miejsc wychowania przedszkolnego w tym rejonie miasta nadal będą zaspokojone, ponieważ funkcjonujące tu przedszkola i szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi w sposób wystarczający zabezpieczają potrzeby rodziców w tym zakresie” – zapewnia Ratusz.

3 odpowiedzi na “Lublin. Przedszkole na LSM do likwidacji. Działa tam od 1972 roku”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Było przedszkole, będzie „akademik”.

  2. Informator pisze:

    W przedszkolu na ul. Wolskiej sufity odpadają. Tylko szczęście w nieszczęściu że akurat dzieci w salach nie było i jakoś nikt przedszkola nie zamykał. A rodzice nawet o tym nie wiedzieli.

  3. Gość pisze:

    To powinni wyeksmitować też mieszkańców wieżowca, w którym znajduje się przedszkole. Czy im brak utwardzonej drogi przeciwpożarowej i za wąskie drzwi ewakuacyjne nie zagrażają???

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *