Udostępnij
Śnieg namalował piękny krajobraz za oknem, a jednocześnie przysporzył wiele roboty służbom. Taka aura długo się nie utrzyma. Miasto zapewnia, że jest gotowe do zimowego utrzymania.
Ostrzeżenie przed warunkami atmosferycznymi wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – może być ślisko. Synoptycy prognozują zamarzanie dróg oraz chodników. Jak wskazują, taka pogoda może się utrzymać w nadchodzącym tygodniu. Sam biały puch jednak zniknie. Padać będzie marznący deszcz oraz śnieg, a temperatura oscylować wokół zera stopni Celsjusza.
Sobota przyniosła kilka zdarzeń drogowych związanych z panującymi warunkami. Na S12 w Elizówce kierowca wpadł w poślizg i uderzył w bariery, a na wysokości Rudnika zderzyły się ciężarówka oraz auto osobowe. Kierowca tego drugiego został ranny.

– Wsiadając za kółko warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy – apeluje kom. Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie. – Nie szarżować, myśleć i przewidywać zagrożenia. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, zwolnić w myśl zasady, że wolniej znaczy bezpieczniej – dodaje. Obecna pogoda jest sprawdzianem dla kierowców, którzy nie zdążyli zmienić opon z letnich na zimowe. To najwyższa pora, by zadzwonić do wulkanizatora.
Pełne ręce roboty mają także strażacy. Pod ciężarem śniegu złamał się konar drzewa na osiedlu Lipińskiego w Lublinie. Runął na zaparkowane samochody. Uszkodzone zostały dwa z nich. Łącznie strażacy zanotowali 14 podobnych interwencji.
Lublin i zima
W Lublinie w gotowości są 53 solarki, 22 ciągniki oraz 4 tys. ton soli drogowej. Miejscy urzędnicy zapewniają, że są gotowi na kolejny sezon „Akcji Zima”. Jej pierwszy odcinek już za nami. Na ulicach nie zalegała większa ilość śniegu. – Pojazdy są wyposażone w urządzenia telemetryczne służące do monitoringu ich pracy, a analiza danych pogodowych prowadzona jest całodobowo. Priorytetem jest dla nas eliminowanie zagrożeń związanych z wystąpieniem zimowych zjawisk pogodowych, a tym samym utrzymanie zachowania drożności lubelskich ulic i ciągów pieszych. – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.
Kto odpowiada za drogi?
Za utrzymanie dróg odpowiada Zarząd Dróg i Mostów. To łącznie około 705 km dróg podzielonych na 7 rejonów. Najwyższy priorytet mają drogi główne – wojewódzkie oraz powiatowe. Na samym końcu są drogi wewnętrzne. Ponadto w stałym zimowym utrzymaniu pozostaje powierzchnia ponad 507 tys. mkw chodników, parkingów, schodów, kładek, skrzyżowań i dojść do przejść dla pieszych. Tereny poza pasem drogowym pod opieką ma natomiast Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej, a przystanki komunikacji miejskiej – MPK Lublin. Łącznie jest to 780 przystanków w granicach miasta.
Na baczności powinni mieć się prywatni zarządcy nieruchomości. Ich skontrolować może Straż Miejska. Bo to właśnie oni – właściciele lub użytkownicy oraz osoby zarządzające wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi są za odśnieżenie odpowiedzialni. Jednak w niektórych przypadkach powinna się tym zająć gmina.
Kiedy? Gdy pomiędzy nieruchomością a chodnikiem znajduje się pas miejskiej zieleni, gdy na chodniku są płatne miejsca parkingowe lub gdy na wysokości nieruchomości znajduje się przystanek – w tych przypadkach za odśnieżenie chodnika odpowiada gmina, bez względu na to, czy przylega on do nieruchomości. Nieodśnieżenie chodnika przylegającego do posesji lub nie strącenie sopli lodu zagrażających przechodniom grozi mandatem w wysokości do 500 zł.
Lublin – Numery telefonów
W sprawach zimowego utrzymania miasta zgłoszenia przyjmowane są pod następującymi numerami telefonów:
- w zakresie dróg – tel. 81 466 57 89, w godz. 6.00-21.00 (od poniedziałku do piątku), w godz. 7.30-21.00 (sobota, niedziela i dni świąteczne);
- w zakresie terenów znajdujących się poza pasem drogowym – tel. 81 466 31 32, w godz. 7.30-15.30 (od poniedziałku do piątku);
- w pozostałych dniach i godzinach należy dzwonić pod numer 986 (Straż Miejska).
Interwencje dotyczące odśnieżania miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania należy zgłaszać bezpośrednio do Biura Strefy Płatnego Parkowania:
- strefa D / tel. (81) 781 62 82, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku);
- strefy A,B i C / tel. (81) 503 21 38, w godz. 8.00-18.30 (od poniedziałku do piątku)
lub do Wydziału Parkowania Zarządu Dróg i Mostów w Lublinie, tel. (81) 466 57 32 od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30, adres e-mail: [email protected].
Odśnieżanie interwencyjne jest realizowane po wcześniejszym udrożnieniu ulic i terenów objętych stałym utrzymaniem.
Na zdjęciu: Policja uczula na trudniejsze warunki na drogach, co może doprowadzić do wypadków (Fot. KWP Lublin)
Dodaj komentarz