Wesprzyj Kontakt

4 minuty czytania  •  20.11.2023

Joanna Mucha do ministerstwa zdrowia. Krzysztof Hetman też ma tekę w zasięgu ręki

Udostępnij

Poseł PSL i prezes ludowców na Lubelszczyźnie ma szansę na stanowisko ministra w rządzie Donalda Tuska. Joanna Mucha z Polski 2050 ma kierować ministerstwem zdrowia.

Pełny i oficjalny skład gabinetu Donalda Tuska mamy poznać w momencie, kiedy Sejm zaakceptuje kandydaturę przewodniczącego Platformy Obywatelskiej na premiera.

Rząd Tuska w połowie grudnia

Wszyscy liderzy (partii koalicyjnych – red.) zdecydowali, że Donald Tusk zaprezentuje rząd na pierwszym posiedzeniu Sejmu, wtedy, kiedy Sejm przejmie funkcję tworzenia rządu – poinformował kilka dni temu sekretarz generalny PO, Marcin Kierwiński.

Na razie jednak swój gabinet mebluje Mateusz Morawiecki (PiS). Walczy też o zyskanie dla niego parlamentarnej większości, ale nic nie wskazuje na to, żeby Morawiecki po raz kolejny został premierem.

W takiej sytuacji, zgodnie z konstytucją, to Sejm wskaże nowego premiera, a jak prezydent Andrzej Duda już zapowiedział, że powoła tę osobę na stanowisko.

Polityczny scenariusz zakłada, że nowym Prezesem Rady Ministrów zostanie Donald Tusk.

– 15 grudnia to termin orientacyjny. Mam nadzieję, że to będzie wcześniej. Dzisiaj wychodzi na to, że jeżeli zostaną dochowane wszystkie terminy, moglibyśmy mieć rząd już nawet 11 lub 12 grudnia – podał daty Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050).

Nowy rząd. Giełda nazwisk i przecieki

Nieoficjalnie jednak wiadomo, że stanowiska w rządzie zostały już podzielone. Nie ma jeszcze pewności co do niektórych tylko ministerstw, ale wicepremierami będą Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), który jednocześnie będzie kierował MON i Krzysztof Gawkowski (Lewica), który ma zostać także ministrem cyfryzacji.

Ministerstwem Spraw Zagranicznych ma kierować Radosław Sikorski (PO), a Przemysława Czarnka w MEN ma zastąpić Barbara Nowacka z Inicjatywy Polskiej.

To Platforma Obywatelska ma obsadzić najwięcej resortów. Drugie w kolejności będzie Polskie Stronnictwo Ludowe. Ta partia, oprócz MON-u, ma odpowiadać także za resort rolnictwa (Stefan Krajewski lub Czesław Siekierski) i za ministerstwo infrastruktury (Dariusz Klimczak).

Minister Krzysztof Hetman

Na tej giełdzie nazwisk jest także lubelski poseł PSL, Krzysztof Hetman. Zgodnie z przeciekami z rozmów koalicyjnych może stanąć na czele  Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Poseł w tej sprawie zachowuje miliczenie i nie chce komentować spekulacji.

Krzysztof Hetman (rocznik 1974) to polityk z Lublina, prezes regionalnego PSL. Pracował w Urzędzie Marszałkowskim, był wiceministrem odpowiedzialnym za realizacje unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej, w 2010 roku został marszałkiem województwa. Rok później wygrał wybory do Sejmu, ale mandatu nie przyjął. Hetman przestał być marszałkiem w 2014 roku, kiedy został eurodeputowanym. W październikowych wyborach został posłem zdobywając  28 876  głosów.

Krzysztof Hetman ma wejść do rządu jako minister rozwoju i technologii (Fot. Krzysztof Hetman Facebook)

Joanna Mucha do ministerstwa

Hetman może nie być jedynym lubelskim politykiem w rządzie. Kolejnym ma być Joanna Mucha (Polska 2050). Chodzi o kierowanie Ministerstwem Zdrowia. – Rozmowy na ten temat prowadzą liderzy – tak komentuje te informacje Mucha w rozmowie z nami.

Oznacza to, ze dopiero kiedy koalicjanci dojdą do porozumienia, Joanna Mucha otrzyma konkretną propozycję. Nie jest jednak tajemnicą, że mało kto chce się zajmować resortem zdrowia. Na pewno takiego zamiaru nie ma Bartosz Arłukowicz, który był już ministrem zdrowia.

Joanna Mucha (rocznik 1976) od lat związana jest z Lublinem. Po raz pierwszy posłanką została w 2007 roku i przez lata reprezentowała PO. W styczniu 2021 r. odeszła z partii i wstąpiła do Polski 2050. W tych wyborach zdobyła 32 563 głosy. W latach 2011 – 2013 w rządzie Donalda Tuska była ministrą sportu.

Kto wojewodą lubelskim?

Kiedy powstanie nowy rząd zacznie się totalna wymiana kadr. Jednymi z pierwszych, którzy stracą stanowiska będą wojewodowie. Odwołany zostanie zatem wojewoda lubelski, Lech Sprawka z PiS.

Kto może go zastąpić? W politycznych kuluarach jest mowa o tym, że stanowisko ma przypaść w podziale PSL. I to pojawia się nazwisko Sławomira Sosnowskiego.

Sławomir Sosnowski z PSL był marszałkiem województwa w latach 2014 – 2018. Teraz może zostać wojewodą lubelskim.

To były marszałek województwa (2014- 2018), obecnie radny lubelskiego sejmiku, który miał dużą szansę na zdobycie mandatu posła z okręgu numer 7. Na Sosnowskiego zagłosowało 7 777 osób, ale wyprzedził go Sławomir Ćwik (Polska 2050) z 8 004 głosami.

Na zdjęciu: Joanna Mucha jest teraz typowana na nową minister zdrowia (Fot. Joanna Mucha Facebook)

2 odpowiedzi na “Joanna Mucha do ministerstwa zdrowia. Krzysztof Hetman też ma tekę w zasięgu ręki”

  1. anonim pisze:

    Trzymajcie się ludzie będzie powtórka…..

  2. Piotr pisze:

    o Boże……

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…