Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  07.09.2023

Demokracja bez wyboru… ? [Komentarz]

Udostępnij

Każdy może kandydować w wyborach do Senatu w Lublinie, pod warunkiem, że jest to kandydat Paktu Senackiego, czyli Jacek Trela zmienia zdanie. I już nie chce walczyć o głosy wyborców niezależnie od liczby konkurentów.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk i radni jego klubu zwołali dziś (w trakcie sesji Rady Miasta) konferencję prasową, aby wskazać swojego kandydata do Senatu. – Mecenasa Jacka Trelę popieramy jako klub Krzysztofa Żuka – powiedział prezydent.

Prezydent Żuk i jego radni wystosowali pismo do Marcina Nowaka, aby podporządkował się decyzji Paktu Senackiego i wycofał z kandydowania do Senatu. – Pan Marcin Nowak ma krótki okres czasu, aby tę decyzję podjął – mówił Żuk.

Wzywający nie podają żadnych argumentów merytorycznych. Nie wskazują, że Nowakowi brak kompetencji czy doświadczenia. Jedynym uzasadnieniem, jest argument polityczny – start Nowaka może zaszkodzić „naszemu” kandydatowi, wskazanemu przez przedstawicieli naszych partii politycznych (KO, Lewicy, PSL i Polski 2050 Szymona Hołowni), podczas rozmów koalicyjnych, które toczyły się w Warszawie. Warto nadmienić, że Marcin Nowak nie należy do żadnej z tych partii.

Czy można zabronić kandydowania?

Tym samym zwracają się do niego, aby zrezygnował ze swojego biernego prawa wyborczego. „Demokracja kontrolowana”, chciałoby się powiedzieć.

Dla porównania: w okręgu zamojskim swoją kandydaturę do Senatu wbrew ustaleniom Paktu Senackiego zarejestrował Arkadiusz Bratkowski. To członek PSL (który wchodzi w skład Paktu Senackiego). – Nikomu nie możemy zabronić kandydowania, jeśli ma do tego prawo. Musimy się temu przyjrzeć pod kątem statutu PSL. To chwilę potrwa, bo sprawa nie jest oczywista – powiedział Dziennikowi Wschodniemu Krzysztof Hetman, szef ludowców w województwie lubelskim.

Trela: każdy może wystartować, ale Nowak niech się wycofa

– Wiem, że kontrkandydatem z tej strony jest doświadczony samorządowiec z Lublina, pan Marcin Nowak. Wierzę w jego dojrzałość polityczną, w to, że potrafi swoje własne cele polityczne poświęcić ważniejszej sprawie, czyli wspólnej sprawie zwycięstwa w drodze do Senatu – mówił dziś na konferencji Jacek Trela.

Tymczasem jeszcze trzy tygodnie temu zapewniał, że nie będzie wzywał Nowaka do wycofania się z wyborów. – Uważam, że demokracja ma to do siebie, że każdy może wystartować, spełniając wymogi proceduralne. Pewne zakulisowe układanki nie leżą w mojej naturze. Stanę po to, żeby walczyć i wygrać głosami wyborców, których przekonam do siebie, niezależnie czy będę miał kontrkandydatów dwóch, trzech czy pięciu – mówił podczas konferencji prasowej 19 sierpnia Trela.

Kto z PiSem, a kto przeciw

Za prezydentem, na schodach ratusza stali wszyscy radni jego klubu (poza Nowakiem). W tym Zbigniew Jurkowski, Zbigniew Targoński i Jadwiga Mach, którzy rok temu głosowali za budową pomnika Lecha Kaczyńskiego. Jurkowski tłumaczył wtedy Gazecie Wyborczej, że głosował „za”, bo zależy mu na dobrej współpracy z marszałkiem województwa.

Sprawie pomnika przysłużył się też Jarosław Pakuła, który jako przewodniczący Rady Miasta nie skierował projektu do uzgodnień z komisją ds. zabytków, tylko od razu na sesję Rady Miasta.

To oni wezwali dziś Nowaka do zrezygnowania ze startu, w obawie przed wygraną kandydata PiS. Trochę mi się to nie zgrywa.

Nowak wyleciał z Polski 2050, bo „nie chciał atakować prezydenta Żuka”

Nowak dwa lata temu został wyrzucony ze stowarzyszenia Polska 2050. – Działania wymierzone we mnie zintensyfikowały się, kiedy nie przyszedłem na konferencję wymierzoną w prezydenta Lublina i radnych. Nie wyobrażam sobie, abym atakował ludzi, z którymi tworzę wspólne zaplecze samorządowe – mówił lubelskiej Gazecie Wyborczej we wrześniu 2021.

Dziś to kandydat Polski 2050 wspólnie z prezydentem Żukiem wzywają go do wycofania się z wyborów.

W przyszłym roku czekają nas wybory samorządowe. Kolejna sposobność, aby „zjednoczona opozycja” pokonała PiS. Duże znaczenie ma to, kto zdobędzie władzę w samorządzie województwa (który dzieli środki unijne). Już nie mogę się doczekać apelu prezydenta i jego radnych.

3 odpowiedzi na “Demokracja bez wyboru… ? [Komentarz]”

 1. gost pisze:

  Ale syf robi prezydent, wystawia kandydata bliżej nie znanego w Lublinie. W ogóle nie ma sensu głosować na takie twory. A tym bardziej po tej aferze, to wybory na prezydenta miasta i do rady miasta, towarzystwo ma już pozamiatane.

 2. Podpisy pod listem do p. Nowaka prezydent, wiceprezydenci i radni składali na schodach, czy wewnątrz budynku Urzędu Miasta Lublin?
  W zasadzie jedno i drugie miejsce podlega pod Art. 108. Kodeksu wyborczego [Zakazy agitacji wyborczej]:

  § 1. Zabrania się prowadzenia agitacji wyborczej:

  1) na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów.

  Wot praworządność!!!

 3. kronikidewelorozwoju pisze:

  W tym przypadku presja betonowej ręki Duce nie ma znaczenia, bo obydwaj dewelo-kandydaci są siebie warci (jak i zresztą wszyscy pozostali). Oddanie głosu na ludzi gotowych współpracować z dewelo-okupantem to strzał we własną stopę dla każdego, kto nie robi geszeftów na nieruchach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…