var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Gdy jeden z lubelskich dębów zdobył drugie miejsce w konkursie na drzewo roku inny został ścięty. Mieszkańcom nie udało się powstrzymać jego wycinki. Opinię publiczną oburzyło, że wg ekspertyzy drzewo zachowało tylko 1% żywotności, choć było zielone i okazałe. Udało nam się dotrzeć do tej ekspertyzy!
Ekspertyzę wykonał dr hab. inż. Wojciech Durlak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, na zlecenie firmy Maj-Max, która wycięła drzewo. Ekspertyza nie ograniczyła się wyłącznie do analizy zewnętrznego stanu drzewa. Pień został przebadany przy użyciu tomografu dźwiękowego. Jak czytamy w ekspertyzie: „Tomograf dźwiękowy pozwala na bezinwazyjny pomiar wewnętrznych struktury pnia drzewa pod kątem wygrywania zgnilizn, pustek lub wypróchnień„. Inaczej mówiąc dzięki urządzeniu można zajrzeć w głąb drzewa i dostrzec to czego często nie widać z zewnątrz.
Co widać gołym okiem
Ekspert wskazuje, że drzewo posiadało symetryczną koronę, jednak mało stabilną. Wszystko przez pęknięcie pnia na wysokości ok. 1,7m. W tym miejscu drzewo rozwidla się. Jeden z pni był bardzo odchylony od piony co jest niekorzystne dla drzewa. Choć korona drzewa była stabilizowana przez wiązania linowe to nie wykonano tego najlepiej. Wiązanie były zlokalizowane zbyt nisko i istniało ryzyko, że pomimo zabezpieczeń, przy silnym wietrze pień pęknie. Było to tym bardziej możliwe, że drzewo rosło samotne i było narażone na gwałtowne podmuchy wiatru. Mimo tego drzewo otrzymało prawie najwyższą ocenę żywotności – znajduje się w fazie degeneracji, czyli osłabionego rozwoju korony. Po tej fazie nastąpić mogą jeszcze fazy stagnacji (brak rozwoju korony), rezygnacji (zamieranie korony) a ostatecznie drzewa martwego.
Co powiedział tomograf?
Badanie tomografem przeprowadzono w dwóch miejscach – na wysokości 70 i 100cm powyżej poziomu terenu. – Wnętrze pnia badanego drzewa wykazuje znaczne zmiany destrukcyjne, które niewątpliwie wpływają na jego wytrzymałość mechaniczną. Drewno zdrowe zajmuje jedynie 1% przekroju poprzecznego pnia – czytamy w ekspertyzie. Prawdopodobnie ten fragment został później uznany za 1% żywotności. Dalej w ekspertyzie oceniono czy przekrój pnia zapewnia stabilność drzewa. Oceniono to na podstawie minimalnej grubości ścianek pnia. Wg ekspertyzy powinna wynosić min. 5,4cm. Jest jednak znacznie mniejsza. Zdaniem dr Durlaka wyniki tomografii są zaskakujące, ponieważ wygląd zewnętrzny drzewa nie wskazuje na tak zły stan wewnętrzny. – Ze względu na zbyt duże ryzyko upadku i stan zdrowotny pnia sugeruje się usunięcie drzewa w całości –czytamy w podsumowaniu ekspertyzy.
Z całością ekspertyzy można się zapoznać poniżej, natomiast z decyzją zezwalającą na wycinkę tutaj.
Jak wyglądał pień po wycince udokumentowała redakcja Lublin112.pl
W jaki sposób dotarliśmy do ekspertyzy? To nic trudnego. Skorzystaliśmy przy tym z prawa dostępu do informacji publicznej. Z tego prawa może skorzystać każdy, wystarczy wysłać maila. W ten sposób możemy dowiedzieć się o wszystkim, co związane jest z działalnością m.in. administracji publicznej – dostać ekspertyzę drzewa do wycinki, koncepcję stadionu żużlowego.
document.getElementById( "ak_js_1" ).setAttribute( "value", ( new Date() ).getTime() );
var pdfemb_trans = {"worker_src":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/pdf.worker.min.js","cmap_url":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/pdf-embedder\/assets\/js\/pdfjs\/cmaps\/","objectL10n":{"loading":"Loading...","page":"Page","zoom":"Zoom","prev":"Previous page","next":"Next page","zoomin":"Zoom In","secure":"Secure","zoomout":"Zoom Out","download":"Download PDF","fullscreen":"Full Screen","domainerror":"Error: URL to the PDF file must be on exactly the same domain as the current web page.","clickhereinfo":"Click here for more info","widthheightinvalid":"PDF page width or height are invalid","viewinfullscreen":"View in Full Screen"}};
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz