Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  19.10.2020

Radny Zbigniew Jurkowski: Ekolodzy demolują budowę al. Racławickich

Udostępnij

W czasie prowadzenia tej inwestycji (przebudowy Racławickich) bardzo dużo szkód materialnych dokonały osoby, które mienią się obrońcami natury – takie stwierdzenie na środowej Komisji Rewizyjnej padło z ust radnego Zbigniewa Jurkowskiego. Ratusz odcina się od tych twierdzeń. Ekolodzy żądają dowodów.

Na środowej Komisji Rewizyjnej radny Zbigniew Jurkowski referował przebieg kontroli w Zarządzie Dróg i Mostów w zakresie realizacji Budżetu Obywatelskiego. Jak mówił trwało to 5 dni, ale było owocne, bo dowiedział się też wielu ciekawych rzeczy np. o przebudowie alei Racławickich. Dochodzić ma tam do licznych aktów wandalizmu, za którymi stoją ekolodzy. Po komisji dopytaliśmy radnego o szczegóły, jednak powiedział, że nie może ich wyjawić a straty są kosmiczne – Nie jestem upoważniony do udzielania informacji na zewnątrz – odpowiedział radny.

Skala zniszczeń jest rzeczywiście znacząca

W Ratuszu nie mieli problemów ze wskazaniem zniszczeń do jakich doszło na budowie. Te dotyczą zarówno sprzętu budowlanego, jak i mienia zlokalizowanego na budowie. Największe i najgłośniejsze zniszczenie to podpalenie zbiornika podziemnego, do którego doszło we wrześniu. Może to opóźnić prace na budowie, ponieważ podpalony zbiornik został już zasypany. Inne zniszczenia to majowe podpalenie poddasza budynku na skrzyżowaniu Racławickich i Poniatowskiego, w wyniku, którego zginęły pisklęta gołębi. Ten wypadek był jednak na rękę budowlańcom, bo pisklęta blokowały rozbiórkę budynku.

Pozostałe zniszczenia można nazwać typowymi aktami wandalizmu. Dwukrotnie zostały wybite szyby w sprzęcie na ul. Poniatowskiego, poprzecinano przewody hydrauliczne, uszkodzono przesadzarki drzew na Al. Racławickich, przewrócono oznakowanie i wygrodzenia na ul. Lipowej i Al. Racławickich, wybito szyby na przystanku czy przewracano ogrodzenia i palety z materiałami. Kto za to zapłaci? – Koszty napraw są pokrywane przez ubezpieczycieli wykonawców. Gmina Lublin nie przejęła na stan jeszcze żadnych wykonanych robót – tłumaczy Justyna Góźdź z Biura Prasowego Miasta Lublin

Ratusz odcina się od słów radnego

Ratusz potwierdza, że informację o zniszczeniach radny otrzymał w ZDiM. Jednak stanowczo odcina się od twierdzeń radnego o ekologach – Trudno nam się odnieść do wypowiedzi radnego Jurkowskiego, ponieważ nigdy ze strony Miasta nie padły zarzuty w stronę obrońców przyrody, jakoby to oni byli sprawcami dewastacji w trakcie trwającej przebudowy Al. Racławickich – tłumaczy Justyna Góźdź z Biura Prasowego Miasta Lublin. Dodaje też, że wszystkie incydenty były zgłaszane policji. Sprawcy jak dotąd nie zostali wykryci.

Dopytaliśmy radnego czy informacje o złych ekologach na pewno otrzymał w ZDiM. – O zniszczeniach dowiedziałem się w Zarządzie Dróg i Mostów. Kto to zrobił z innego źródła – tłumaczy radny Jurkowski. Dodaje, że nie może ujawnić swoich źródeł, ale są to “kompetentne osoby” a szczegóły może przekazać wyłącznie policji. Radny nie wycofuje się ze swoich oskarżeń kierowanych w stronę obrońców przyrody.

Ekolodzy: prosimy o dowody

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Krzysztofa Gorczycę z Towarzystwa dla Natury i Człowieka, który jest twarzą obrońców przyrody z al. Racławickich – Jedyny znany mi poważny akt sabotażu przy tej inwestycji był raczej na rękę władzom miasta i wykonawcy budowy – nieznany sprawca podpalił poddasze. Radny twierdzi, że szyby w spychaczach tłuką osoby „mieniące się obrońcami natury”. Obroną przyrody w Lublinie zajmują się konkretne osoby, środowiska, organizacje. Publiczne rzucanie takich insynuacyjnych oskarżeń przez osobę piastującą godność radnego to nie błahostka – to podważanie zaufania i dobrego imienia konkretnych osób i organizacji. Panie radny: konkrety proszę, albo jest pan zwykłą bazarową paplą, a nie mężem stanu.

Gorczyca dodaje, że skoro radny uznał, że sabotaż przeciwko przebudowie Racławickich i Lipowej motywowany jest obroną natury to zapewne jest to przyznanie, że przy tej inwestycji przyrodzie dzieje się krzywda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

26.04.2024

Koniec z podatkowymi zwolnieniami dla przedsiębiorców z Lublina. Tymi na remonty zabytków

Przez 30 lat przedsiębiorcy w Lublinie mogli nie płacić podatku…

5 minuty czytania

26.04.2024

Jakub Jakubowski, nowy burmistrz Radzynia Podlaskiego: Ludzie chcą, by traktować ich poważnie

Wiatr zmian, błędy wieloletniego burmistrza czy może pomysł na miasto?…

3 minuty czytania

20.04.2024

Na koniec kadencji radni wreszcie zmienili przepisy o swoich dietach

Rzutem na taśmę, na ostatniej w tej kadencji sesji Rady…

8 minuty czytania

16.04.2024

Siedem pięter w szczerym polu. Inwestycja TBV w Elizówce zagotowała mieszkańców

Niektórzy żyją tu od urodzenia, inni uciekli z miasta na…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

3 minuty czytania

08.04.2024

Krzysztof Żuk świętuje wygraną i częstuje tortem. Do rady wejdzie też kilka osób, które nie zdobyły mandatów

Krzysztof Żuk, Mariusz Banach, Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i Anna Augustyniak nie…

12 minuty czytania

02.04.2024

Tłuste koty Żuka. Gdzie pracują i ile zarabiają zaufani radni i ludzie prezydenta Lublina

Nie PiS, a Platforma. Nie spółki państwowe, a miejskie. W…

4 minuty czytania

29.03.2024

W kampanii zaczęło się gotować. Radne prezydenta wpadają na konferencję PiS

Mdła i bezbarwna kampania wyborcza w Lublinie właśnie nabrała rumieńców.…