Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  12.04.2022

11 mld litrów rocznie. Spada zużycie wody w Lublinie.

Udostępnij

Zużycie wody przez gospodarstwa domowe w Lublinie spada. Wedle danych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji spadek poboru w okresie 3 lat wyniósł 475 milionów litrów, i wynosi obecnie 11,291 mld litrów rocznie. Przyczyny to: zmniejszenie liczby ludności, oszczędzanie wody, zakup zmywarek oraz pandemia.

Z dostępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że przeciętny mieszkaniec Lublina jeszcze 10 lat temu zużywał blisko 37 tysięcy litrów wody rocznie, a obecnie zadowala się niecałymi 34 tysiącami. Oznacza to, że po dekadzie oszczędzamy 7,5% rocznego zużycia wody.

Wpływ nowoczesnego AGD

Wymieniamy sprzęty gospodarstwa domowego na coraz nowocześniejsze i oszczędniejsze. Zarówno dochody lublinian, jak i świadomość ekologiczna rosną. Nie ma statystyk obejmujących tylko miasto Lublin, ale w skali województwa dane GUS wskazują, że coraz więcej osób posiada oszczędzające wodę zmywarki. Natomiast nie zmienia się statystyka posiadania pralek automatycznych.

Oto wyposażenie w sprzęty AGD jako procent ogółu gospodarstw domowych:

ZmywarkiPralki
201828,8%93,1%
201931,3%95%
202039,3%94%
Źródło danych: GUS

Spada liczba mieszkańców

Jest wyraźny związek pomiędzy spadkiem liczby mieszkańców, a zmniejszeniem zużycia wody. Wedle danych MPWiK w ciągu ostatnich 4 lat sprzedaż wody zmniejszyła się o 4%. Liczba na stałe zameldowanych kurczy się średnio o około 0,5% rocznie, a w ostatnim roku spadek przyspieszył do 1%. Więcej o zmianach demograficznych w ostatnich latach w artykule tu.

Pandemia

Bardzo trudno jest ocenić wpływ pandemii. Lublin jako miasto uniwersyteckie dość boleśnie odczuł przechodzenie szkół na naukę zdalną. Część studentów spoza miasta nie przyjechała, nie wynajęła stancji, pozostała w domach czyli przestała wykorzystywać wodę z MPWiKu. Nie podejmuję się określić skali tego zjawiska oraz jego wpływu na sumaryczne zużycie wody. Niemniej jednak odnotujmy, że jest to istotny czynnik i trudno go pominąć.

Co dziesiąty litr ginie, czyli awarie i kradzieże

Na straty składają się wycieki z powodu awarii, nieszczelności instalacji, ale także błędy pomiarowe oraz kradzieże dokonywane przez odbiorców.

Wskaźnik strat wody w lubelskim systemie wodociągowym w 2021 roku wyniósł 10,11%, ilościowo jest to ok. 1,766 mln m3 wody – Magdalena Bożko, rzecznik prasowy MPWiK – Jest to wielkość poniżej średniej obserwowanej w innych przedsiębiorstwach wodociągowych w kraju.

Nowoczesne systemy pomiarowe, wyeliminowanie starych wodomierzy, które cofało się z pomocą sprężarki, eliminuje proste sposoby na ubytki wody. Systematyczne remonty starych i przeciekających rur, obejmujące zarówno wymianę na nowe, ale również uszczelnianie ich od wewnątrz, tzw. kraking statyczny, również wpływają na zmniejszenie strat.

Łączne zużycie wody w gospodarstwach domowych Lublina w miliardach litrów.

Dane MPWiKDane GUS
201811,766 11,724
201911,61711,542
202011,61011,507
202111,291b. d.

Wasze rachunki zmalały, czy może odczuwacie, że MPWiK rekompensuje sobie mniejszą o 10% sprzedaż podwyżkami cen wody?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *