Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  13.06.2023

Zanagate: Proces byłego przewodniczącego Piotra Kowalczyka wciąż w powijakach

Udostępnij

Po zaledwie kilku minutach zapadła decyzja o odroczeniu sprawy. Do sądu, podobnie jak w maju, nie przyszedł żaden z pięciu wezwanych świadków. A miała zeznawać m.in. była główna architektka miasta.

Proces Piotra Kowalczyka, byłego przewodniczącego Rady Miasta, ruszył dopiero w styczniu tego roku, a więc ponad trzy lata od głośnej akcji Centralnego Biura Antykorupcyjnego o kryptonimie „Chryzantema”. Prowokacja CBA polegała na tym, że jeden z jej agentów działający pod przykryciem udawał słowackiego biznesmena zainteresowanego budową imponującego biurowca przy ul. Zana.

Oskarżeni w sprawie – oprócz Kowalczyka to także architekt Adam M. i przedsiębiorca Mariusz P. (ten ostatni jest spokrewniony z ministrem nauki Przemysławem Czarnkiem) – mieli zdaniem prokuratora powoływać się na wpływy w m.in. w Urzędzie Miasta Lublin w celu załatwienia zgody na budowę drapacza chmur. W zamian oczekiwali 1 mln zł łapówki. Ale tuż po podpisaniu umowy na zaprojektowanie wieżowca do biura Kowalczyka wkroczyli agenci CBA.

Sprawa toczy się przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód. I „toczy się” jest jak najbardziej adekwatnym stwierdzeniem, bo do tej pory tylko na kwietniowym terminie udało się przesłuchać kilku świadków. Na majową rozprawę nie przyszedł nikt z pięciorga wezwanych świadków. Usprawiedliwienie – powołując się na ważne względy rodzinne – przysłał m.in. prezydent Lublina Krzysztof Żuk (PO). A to w jego gabinecie doszło do spotkania „słowackiego biznesmena” z oskarżonymi.

Jedną z osób, która brała udział w tej rozmowie, była Ewa Boguta, dyrektorka wydziału architektury w Ratuszu, który wydawał wówczas warunki zabudowy. Podczas spotkania – jak wynika z aktu oskarżenia – Piotr Kowalczyk miał się zobowiązać do marketingowego „ograniczenia sprzeciwu lokalnej społeczności” wobec budowy przy Zana. Zapytał też Bogutę, czy inwestor dostanie zgodę zanim zaryzykuje pieniądze. Urzędniczka miała powiedzieć, że tak, ale zgoda będzie miała charakter „nieformalny”.

I właśnie Boguta, wraz z czterema innymi osobami, miała dziś zeznawać, ale nie przyszła do sądu.

W przypadku świadków, którzy dzisiaj się nie stawili, wnoszę o ponowne wezwanie z tego grona tylko pani Ewy Boguty – powiedział Norbert Kudyk, prokurator Prokuratury Okręgowej w Zamościu, który prowadzi śledztwo w sprawie milionowej łapówki i sformułował akt oskarżenia. Jednocześnie zwrócił się do sądu, by w przypadku pozostałych świadków jedynie odczytać na rozprawie ich wcześniejsze zeznania. – Ci świadkowie nie mają praktycznie żadnej wiedzy dotyczącej postępowania. Oni nic istotnego nie wniosą do sprawy – argumentował prokurator Kudyk.

Innego zdania był pełnomocnik Kowalczyka mec. Marek Chołdzyński, który zauważył, że skoro sąd dopuścił dowód z zeznania wszystkich świadków, to powinni być oni przesłuchani. Z takim stanowiskiem zgodzili się mecenasi reprezentujący dwóch pozostałych oskarżonych.

Kolejna rozprawa zaplanowana jest na 29 czerwca, następne – już po wakacjach. Na wrześniowej ma zeznawać prezydent Krzysztof Żuk, a Ewa Boguta dopiero w grudniu.

3 odpowiedzi na “Zanagate: Proces byłego przewodniczącego Piotra Kowalczyka wciąż w powijakach”

  1. kronikidewelorozwoju pisze:

    Tęgi Łeb gra na zwłokę – może liczy, że po wyborach zmieni się klimat? PS. Czy w państwie rządzonym przez P0lsK0-W0lską Partię Deweloperską był w ogóle przypadek skazania jakiegoś dewelo-buraczka za korumpowanie urzędasów? PPS. Jestem przekonany, że Tęgi Łeb jednocześnie kombinował, jak – na późniejszym etapie – wydutkać „Słowaka” i przejąć całą tą „inwestycję”, albo przynajmniej wymusić wzięcie go do spółki.

  2. Komu się tak dobrze powodzi w sądownictwie finansowanym ze środków za przeproszeniem publicznych, że nie stosuje zasad ogólnych, które stanowią, iż „W sytuacji nieusprawiedliwionej nieobecności, świadkowi grozi kara pieniężna w wysokości do 3000 zł, a w ostateczności – przymusowe zatrzymanie i doprowadzenie przez policję… Przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność może być choroba. Musi być ona potwierdzona zaświadczeniem lekarskim, przedstawionym organowi procesowemu. Warto wspomnieć, że w takich sytuacjach przesłuchanie świadka może się również odbyć w miejscu pobytu świadka.

    Innymi przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność są nagłe, nieprzewidziane zdarzenia, które skutecznie uniemożliwiają świadkowi dotarcie na rozprawę. Jednak w każdym przypadku, usprawiedliwienie nieobecności zależy do ocennej decyzji sądu. Innymi słowy, sąd musi uznać, że dany powód w sposób dostateczny usprawiedliwia nieobecność”. Pytanie, kto za to płaci byłoby z gruntu retorycznych.

  3. kronikidewelorozwoju pisze:

    @LAS – „plebsiarz” za niestawiennictwo zostałby naturalnie potraktowany z buta, a w razie recydywy – doprowadzony. Ale każdy – także i najwyraźniej sędziowie – wie, że „zasady” są inne dla burako-szlachty, która jest ponad. Zobaczymy, czy Nieuchwytny Dewelo-Fantomas we wrześniu znowu dokona obstrukcji przewodu za ustnym „usprawiedliwieniem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

07.02.2024

Sąsiedzi są przeciw, ale Ratusz jest za. Kolejna wuzetka na przebudowę Instytutu Stomatologii

Dawny Instytut Stomatologii apartamentowcem z balkonami. To już szósta wuzetka…

5 minuty czytania

04.02.2024

Mieli tu wypoczywać milicjanci – teraz będzie mógł każdy. Powstaje największy hotel w regionie

Lublin przez 40 lat miał Teatr w Budowie, a Nałęczów…

4 minuty czytania

29.01.2024

Kluczowy dyrektor Ratusza na wylocie. „Prezydent wpadł w szał”

Mirosław Hagemejer, dyrektor Wydziału Planowania Urzędu Miasta Lublin może stracić…

6 minuty czytania

16.01.2024

Zanagate. O człowieku, „który wszystko załatwi”. Albo u wicemarszałka, albo u swojego kuzyna Czarnka

Gdy przedsiębiorca, który za 30 tys. zł łapówki chciał załatwić…

5 minuty czytania

11.01.2024

Co dalej z górkami czechowskimi? Zapadł wyrok i zapadła cisza. A TBV ma inne priorytety

– Określenie szczegółowego harmonogramu prac nad zmianą planu dla terenu…

5 minuty czytania

10.01.2024

To od nich może zależeć, jak w przyszłości będzie wyglądać Lublin

Cztery nowe osoby będą doradzać prezydentowi Lublina w kwestiach planowania…

4 minuty czytania

29.12.2023

Porażki Palikota i sukcesy arcybiskupa. Mobbing w szkołach i nierówna walka o głosy wyborców. Najważniejsze nasze teksty w 2023

Po raz pierwszy ktoś opisał biznesowe posunięcia lubelskiej kurii. Sprawdziliśmy,…

6 minuty czytania

13.12.2023

„Miasto deweloperów”. Komu Ratusz sprzedał atrakcyjne działki na LSM

Protestowali dzielnicowi radni i mieszkańcy dzielnicy LSM. Wielokrotnie prosili prezydenta…