Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  25.03.2024

Kto weźmie lubelski sejmik? Jeden mandat na wagę pełni władzy

Udostępnij

Na dwa tygodnie przed wyborami samorządowymi sondaże wskazują na wygraną PiS w województwie lubelskim. Jednak nie będzie to miażdżące zwycięstwo.

– Szanse są w różnych miejscach Polski, prawie wszędzie. Te wyniki, które ostatnio otrzymujemy, są naprawdę bardzo zachęcające – mówił w miniony weekend Radzyniu Podlaskim prezes PiS Jarosław Kaczyński. Tam właśnie odbyła się konwencja PiS dla wschodnich regionów kraju. To tutaj właśnie partia ma szansę wprowadzić do sejmików najwięcej radnych.

Szczęśliwa siedemnastka

Aby samodzielnie rządzić w lubelskim sejmiku trzeba mieć 17 radnych w 33-osobywej radzie. Taką większość wywalczyła w 2018 roku Zjednoczona Prawica i właściwie utrzymała ją do tej pory. Chociaż obecnie sejmik liczy tylko 31 radnych (przez nieobsadzony mandat po wyborach parlamentarnych) to PiS nadal rządzi – ma 16 głosów plus jeden ze strony radnego niezrzeszonego Jacka Szczota.

Po 7 kwietnia utrzymanie władzy w Lubelskiem może być dla partii Jarosława Kaczyńskiego trudne. Ale nie niemożliwe.

Jest trochę nerwówki – przyznaje jeden z kandydatów PiS do lubelskiego sejmiku. I mówi wprost: – Chodzi o wygranie tego jednego mandatu, który pozwoli samodzielnie rządzić. Na razie sondaże pokazują, że to jest w zasięgu, ale trzeba się teraz bardzo postarać, żeby taki scenariusz się utrzymał.

Na razie sondaże i symulacje wyborcze wskazują, że PiS – w skali całego kraju – wybory samorządowe wygra. W niedawnym badaniu United Servey dla Wirtualnej Polski 29,8 proc. respondentów chce zagłosować na Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska z wynikiem 28,1 proc. Trzecie należy do Konfederacji – 8,5 proc. Za nią uplasowała się Trzecia Droga z wynikiem 7,9 proc. a na końcu zestawienia są Lewica – 7,8 proc. głosów oraz Bezpartyjni Samorządowcy – 3,7 proc. Na pozostałe ugrupowania zagłosowałoby 3,2 procent zapytanych o zdanie. Aż 11 proc. respondentów jeszcze nie zdecydowało, na kogo odda głos.

Jednak tak jak miało to miejsce w wyborach parlamentarnych, mimo uzyskania najlepszego wyniku to w większości województw PiS nie będzie mogło samodzielnie rządzić. Zgodnie z sondażem United Servey – w łódzkim partia Kaczyńskiego może zdobyć 16 mandatów, ale aby mieć większość trzeba 17. Podobnie może być w województwach: małopolskim (19 mandatów na 20 potrzebnych), podlaskim (14 na 16) czy świętokrzyskim (15 na 16). W Lubelskim PiS może wprowadzić 17 radnych, czyli dokładnie tylu, ilu trzeba do samodzielnego rządzenia.

Lubelskie „w grze”

Marcin Palade, socjolog polityki, przewiduje (na podstawie sondażu z 24 marca), że w 11 regionach wygra centro-lewica. PiS może być pewny zwycięstwa tylko w województwie podkarpackim. Reszta regionów jest „w grze”. Oznacza to, że PiS nie ma na razie co liczyć na zdobycie większości, albo jest na jej granicy. Tak jest właśnie w województwie lubelskim.

Zgodnie z tymi przewidywaniami PiS ma tu mieć 17 radnych. Daje to większość, ale tylko jednym głosem. KO może liczyć na 8 radnych. Tak samo jak Trzecia Droga. Pozostałe komitety mają nie brać udziału w podziale mandatów.

W 2018 roku w wyborach do lubelskiego sejmiku PiS wprowadził 18 radnych (44,04 proc. głosów). PSL i KO miały ich po 7 a całość uzupełniał jeden radny Lewicy.

Na zdjęciu: Weekendowa konwencja PiS. Przemysław Czarnek odpowiada za wybory na Lubelszczyźnie (Fot. PiS Facebook)

6 odpowiedzi na “Kto weźmie lubelski sejmik? Jeden mandat na wagę pełni władzy”

 1. kronikidewelorozwoju pisze:

  Normalnie aż zżerają mnie emocje, które skrzydło P0lsK0-W0lskiej XZjednoczonej Partii Dewelopersko-Podżegaczowej wygra wyścig do stołków w sejmiku.

 2. . pisze:

  Jawny Lublin, zróbcie z innymi ludźmi prawdziwą debatę z łysym, pisiorem z IPN, Zajączkowskim i Nowakiem z możliwością zadawania pytań w części końcowej przez mieszkańców. Liczę na serię niewygodnych pytań, o Górkach Czechowskich, o wąwozie na Jana Pawła, o nielegalnym parkowaniu, o rozjeżdżonych trawnikach, o zbrodni na Mełgiewskiej 6 i Nowym Świecie 32, o planach rzezi wzdłuż ulicy Stary Gaj, o zniszczonej komunikacji publicznej, o planach budowy stadionu żużlowego, syfu banerowego na ulicach miasta, ścieżek rowerowych prowadzących do dupy maryny (przy Zawilcowej), o rewitalizacji okolic Zalewu, o dziurach w chodnikach, patologicznym sypaniu soli, o patodeweloperce patrz Głęboka, Chodźki, o czarnych foliach pomiędzy drzewami o meczach Motoru, o ulicach które dawno powinny zostać wyłączone z użytku przez Inspektorat Nadzoru Budowlanego itd. itp.
  PS. Ma ktoś kontakt z Dominikiem Smagą? Może by chciał dołączyć do JL.

 3. On$ pisze:

  Jak widać syndrom sztokholmski wśród Polaków ma się dobrze. Wydymani przez Kolalicje 13 grudnia w wyborach parlamentarnych mężnie nadstawiają zadki w wyborach samorządowych, oddając Polskę bez walki w większości regionów. A potem znów stara śpiewka – brak spełnionych obietnic, rządzenie pod dyktando Niemiec, ale za to PiS odsunięty od władzy – coś, za co fajnopolacy sprzedadzą własną matkę…

 4. Ja pisze:

  Debata to świetny pomysł! Generalnie jestem rozczarowana kandydaturami na prezydenta Lublina. Płakać się chce. Nie ma w kim wybierać. Ale taka dyskusja by się przydała. Z sejmikiem to inna sprawa. Ludzie będą głosować na tych,co się ślicznie uśmiechają na bilbordach i obiecują gruszki na wierzbie. Na ciemny lubelski lud nie ma co liczyć. PiS + konferencja = to prawdopodobnie nowe władze w marszałkowskim. No chyba że stanie się cud nad Wisłą. Ale po tej stronie rzeki to jednak ruskie zabory zrobiły swoje. Woda z mózgów. A szkoda.

 5. Piotr pisze:

  miernoty społeczne garną się do stanowisk dobrze płatnych…no bo do jakiej pracy by się nadali?

 6. Jest jak jest pisze:

  KOSZMAR

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

17.04.2024

Ostra walka o fotel burmistrza w Lubartowie. Mówi się o „trzech kandydatach”

Do drugiej tury głosowania w wyborach samorządowych przechodzi dwóch kandydatów…

7 minuty czytania

16.04.2024

Świdnik: Pierwsze takie wybory w historii. Jemu jest dobrze, ona chce zmian

On – namaszczony przez burmistrza Waldemara Jaksona, który rządził w…

8 minuty czytania

11.04.2024

Dziś wielka wycinka na ul. Zorza, jutro na Samsonowicza. Jak prezydent „zazielenia” miasto

W czasie gdy miasto chwali się nowymi pomnikami przyrody i…

6 minuty czytania

10.04.2024

Przegrał, ale wraca z tarczą. Czarnek cieszy się, że postawił na Derewendę

34,26 proc. nie wystarczyło, by zmierzyć się z Krzysztofem Żukiem…

8 minuty czytania

09.04.2024

Co wiemy po wyborach. Żuk gra na siebie, Czarnek ojcem sukcesu PiS

Kilka brutalnych słów podsumowujących wybory samorządowe. Prezydent Lublina jest realnie…

6 minuty czytania

08.04.2024

Billbordy, gazetki, kask i przepis na babkę. Nowe twarze w Radzie Miasta Lublin

PiS do Rady Miasta Lublin wprowadził byłego prezydenta, członka zarządu…

2 minuty czytania

08.04.2024

Pełny skład Sejmiku Województwa Lubelskiego. Lista nowych radnych

Znamy pełne, oficjalne wyniki głosowania do Sejmiku Województwa Lubelskiego. Podajemy…

3 minuty czytania

08.04.2024

Marszałek pozamiatał. Wyniki w wyborach do sejmiku w powiatach janowskim, kraśnickim, lubartowskim, lubelskim, opolskim, puławskim i ryckim (okręg 2)

Nie było w wyborach do sejmiku mocniejszego kandydata: urzędujący marszałek…