Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  21.12.2023

Wiceminister pozostanie radnym województwa. Do sejmiku może też wejść była piłkarka ręczna MKS

Udostępnij

Awans radnego KO na funkcję wojewody oraz objęcie mandatu poselskiego przez radną PiS spowodują, że w lubelskim sejmiku pojawią się dwie nowe twarze. Pierwsze w kolejności są to mistrzyni Polski w piłce ręcznej oraz nie udzielająca się publicznie kandydatka z listy PiS.

Nową radną będzie miał rządzący sejmikiem klub Prawa i Sprawiedliwości. Związane jest to z objęciem mandatu poselskiego przez Annę Baluch, dobrą znajomą marszałka Jarosława Stawiarskiego z Kraśnika. Oboje jeszcze niedawno można było zobaczyć na bilbordach promującym działaczkę PiS w wyborach do Sejmu. Ale mimo tego wsparcia Baluch bezpośrednio do parlamentu się nie dostała. W zdobyciu mandatu pomógł jej Artur Soboń, który awansował z Wiejskiej do Narodowego Banku Polskiego na członka zarządu.

A to oznaczało, że zwalnia się miejsce dla działaczki z Kraśnika. Zgodnie z wynikiem wyborów do lubelskiego sejmiku z 2018, kolejna osobą na liście PiS do objęcia mandatu jest 32-letnia Ilona Burek (wcześniej Dziaduch). Nie wiadomo jednak, czy jednak tak się stanie. Kobieta nie jest związana z żadną partią i nie udziela się publicznie.

Kolejna prawdopodobna zmiana związana jest z objęciem przez radnego Koalicji Obywatelskiej Krzysztofa Komorskiego urzędu wojewody lubelskiego. Prawdopodobna, bo to wciąż niepotwierdzona informacja. Ale jeśli rzeczywiście tak się stanie, to na na jego miejsce do sejmiku wejdzie doskonale znana kibicom sportowym 56-letnia Iwona Nabożna, mistrzyni Polski w piłce ręcznej, wieloletnia zawodniczka i kapitan drużyny MKS Lublin, a potem Montex Lublin, z którym aż siedmiokrotnie zdobywała tytuł mistrzyń Polski. W 2018 roku startowała z listy Koalicji Obywatelskiej do sejmiku, zdobywając 5100 głosów.

Jak ustaliliśmy, nie zmieni się nic jeśli chodzi o status radnego Marka Kosa z PSL, który według zapowiedzi ma zostać wiceministrem zdrowia. Do poniedziałku był dyrektorem szpitala w Sandomierzu, ale właśnie się z nim pożegnał. „Panu dr. Markowi Kosowi składamy serdeczne podziękowania za dotychczasową dobrą współpracę. Gratulujemy objęcia stanowiska i życzymy powodzenia w realizacji wszystkich zamierzeń!” – napisało na swoim profilu na Facebooku Starostwo Powiatowe w Sandomierzu, żegnając dyrektora Kosa.

Jednak prawo nie zabrania łączenia funkcji wiceministra ze sprawowaniem mandatu radnego, dlatego Marek Kos nadal będzie brać udział w pracach sejmiku województwa lubelskiego. Potwierdził to nam w SMSie: „Funkcje się nie wykluczają. Tak twierdzą prawnicy” – napisał.

Przypomnijmy, że do zmian w składzie sejmiku doszło również kilka tygodni temu, tuż po wyborach parlamentarnych. Jak pisaliśmy, mandat po nowo radnej Magdalenie Filipek-Sobczak z PiS, która przeszła do Sejmu, objął Jacek Szczot, a po Krzysztofie Bojarskim z KO (również dostał się na Wiejską) – Dariusz Białowąs.

Na zdjęciu: Iwona Nabożna, wielokrotna mistrzyni Polski w piłce ręcznej, kapitan drużyny MKS Lublin i Montex Lublin, ma szansę objąć mandat radnej sejmikowej po tym, jak Krzysztof Komorski zostanie wojewodą lubelskim

fot. kadr z filmu MKS Lublin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

25.02.2024

PiS w kinie w Lublinie. Widzowie zobaczyli spektakl Czarnka, Kamińskiego i Wąsika

O kłótni Żuka z Wcisło czy konieczności „pogonienia brukselskiego establishmentu”…

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…