Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  08.11.2023

Włodzimierz Karpiński zostanie europosłem i wyjdzie z aresztu. Jego synowie piszą list

Udostępnij

Były minister skarbu, który od prawie 9 miesięcy przebywa w areszcie, zdecydował przyjąć mandat posła do Parlamentu Europejskiego po Krzysztofie Hetmanie (PSL). Tym samym już wkrótce będzie mógł wyjść na wolność – chronić go będzie immunitet.

Informację o decyzji Karpińskiego potwierdził Jawnemu Lublinowi jego obrońca prof. Michał Królikowski oraz syn Michał Karpiński.

– To jest deklaracja, że nasz ojciec, po doręczeniu zawiadomienia z Kancelarii Sejmu o możliwości objęcia mandatu europosła, skorzysta z tej możliwości – mówi Jawnemu Lublinowi Michał Karpiński, jeden z synów Włodzimierza Karpińskiego. – Obecnie wciąż bezpodstawnie przebywa w areszcie i mamy nadzieję, że już wkrótce będziemy mogli go stamtąd zabrać do domu.

Synowie Włodzimierza Karpińskiego – Michał, Andrzej, Jan, Franciszek, Wojciech – wystosowali dziś list otwarty w sprawie mandatu dla ich ojca i sprawy jego aresztowania:

„Dziś w Jego imieniu chcemy poinformować, że zamierza objąć mandat eurodeputowanego i że zostało złożone Jego odręczne oświadczenie skierowane do Pani Marszałek Sejmu, jako osoby odpowiedzialnej za procedurę wskazania naszego Ojca do objęcia mandatu. Jest to na dzisiaj jedyny sposób, by ukrócić trwający od ponad 8 miesięcy absurdalny, bezzasadny i dewastujący areszt stosowany wobec Niego na wniosek Prokuratury Krajowej w Katowicach. Areszt, w którym przebywa jako zakładnik politycznych interesów na potrzeby kampanii zaplanowanej przez PiS. Nasz Ojciec przyjmie mandat, także by móc mówić na forum Parlamentu Europejskiego o stosowaniu i wykonywaniu przepisów prawa w Polsce” – czytamy w liście (pełną treść publikujemy poniżej).

Synowie polityka z Puław odnoszą się też obszernie do sprawy aresztowania i zarzutów prokuratorskich dla ich ojca:

„Ojciec przebywa w areszcie pod zarzutem rzekomego przyjęcia korzyści majątkowej, czyli łapówki, w zamian za rzekome ustawienie przetargów na odbiór śmieci w Warszawie. Areszt, zgodnie z przepisami prawa, powinien jedynie zabezpieczyć prawidłowy tok postępowania wyjaśniającego, a aresztowany pozostaje wobec prawa człowiekiem niewinnym. Prokurator trzyma naszego Ojca w areszcie już 254 dni, to jest 6096 godzin. W tym czasie prokurator przesłuchał go 3 razy, z czego raz na Jego wniosek. Przesłuchania trwały łącznie około 10 godzin. 10 godzin versus ponad 6 tysięcy godzin spędzonych w celi. Czemu więc służy areszt, poza nękaniem naszego Ojca? Czyjemu interesowi służy sytuacja, w której w objętym tajemnicą śledztwa postępowaniu partyjni specjaliści od medialnej mokrej roboty ujawniają odpowiednio dobrane pod zaprogramowaną tezę fragmenty prokuratorskich akt, zanim zapoznają się z nimi obrońcy? Czy w państwie prawa dopuszczalne jest publiczne linczowanie nieskazanego wyrokiem człowieka? Czy w państwie prawa dopuszczalne jest, by wiceminister sprawiedliwości w telewizji zwanej publiczną informował, że “Karpiński dopilnuje wyborów w więzieniu” przed terminem złożenia wniosku o przedłużenie aresztu przez niezależnego prokuratora? Skąd polityk wiedział, że nasz Ojciec pozostanie w areszcie tak długo?” – pytają synowie Włodzimierza Karpińskiego.

Jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu, Karpiński może objąć mandat po Krzysztofie Hetmanie, gdyż druga w kolejności zdobytego poparcia w wyborach do europarlamentu Joanna Mucha (Trzecia Droga, Polska 2050) wybrała miejsce w polskim parlamencie. Jak ustaliliśmy, wczoraj dostała informację z Kancelarii Sejmu, że to właśnie jej po wygaśnięciu mandatu europosła Hetmana przysługuje miejsce w Brukseli. Ale – jak już wcześniej deklarowała publicznie – lubelska posłanka zostaje na Wiejskiej. Przekazała już do Sejmu informację, że odmówi przyjęcia mandatu europosłanki. Pisemną deklarację w tej sprawie ma złożyć w Sejmie w czwartek.

Jak podkreślają synowie Karpińskiego, przyjęcie przez niego mandatu nie spowoduje przerwania prokuratorskiego postępowania, „więc nie jest to żadna ucieczka przed odpowiedzialnością„.

„Na wyrok sądu czekać będziemy ze spokojem i w przekonaniu, że za bycie uczciwym człowiekiem, zajmowanie się polityką i należeniem nie do tej partii, co trzeba, mimo wszystko, nie idzie się w Polsce do więzienia” – kończą swój list otwarty.

WK-list-synowie-wersja-finalna

Na zdjęciu: Włodzimierz Karpiński w areszcie śledczym w Katowicach siedzi od prawie 9 miesięcy. Fot. FB/Włodzimierz Karpiński

l>

6 odpowiedzi na “Włodzimierz Karpiński zostanie europosłem i wyjdzie z aresztu. Jego synowie piszą list”

 1. swiniak pisze:

  „Na wyrok sądu czekać będziemy ze spokojem” – teraz to juz na pewno moga byc spokojni, sedziowie z Iustitii gwarantuja. Sam Karpinski jeszcze zarobi na tym areszcie. Wszystko to oczywiscie dla dobra ojczyzny! I partii – wszstko jedno, ktorej.

 2. Piotr pisze:

  Na tą szmatę nawet napluć nie warto….brawo 7.5 tysiąca euro miesięcznie plus 350 euro diety za każdy dzień….nagroda za słowa chuj z tą Polską Wschodnią…

 3. swiniak pisze:

  Stan po wyborach parlamentarnych w 2023 r: wiele sie zmienilo, zeby pozostalo po staremu. Korytu chwala!

 4. Kurier pisze:

  5 milionów a w domu 5 synów. Na mieszkanie w Lublinie od dewelopera wystarczy.

 5. Obywatel pisze:

  Tak się zaczyna ta „praworządność” Koalicji, której tak mocno brakowało w Polsce…Trudno to nazwać po imieniu…Reprezentant PL w Parlamencie EU – właśnie takiej klasy ludzi tam im trzeba, aby Europą rządzili korupcjanci na miarę Pani Ursuli, która nawet chonoru nie ma, aby podać się do dymisji…To jest właśnie ten wybór dokonany przez ideologistów z małym rozumkiem!

 6. Rafi pisze:

  Jak tam pisowskie kundle? Zazdro i bezsilność was zżera. Zazdrościsz chamie jeden z drugim zarobków w Europarlamencie? To wystartuj, zdobądź głosy, a nie zawistnie skowycz że inni mają lepiej. Tyś biedny bo głupi, a biedny boś głupi. Amen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

5 minuty czytania

29.05.2024

Na OSP, na KGW, na szpital. Jak za politykami Suwerennej Polski szły miliony z Funduszu Sprawiedliwości

Na interaktywnej mapie Ministerstwa Sprawiedliwości można już sprawdzić, ile politycy…

2 minuty czytania

05.04.2024

Dyrektor od lubelskich dróg stracił stanowisko. Ale został z niezłą pensją

Mirosław Czech nie jest już dyrektorem lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji…

7 minuty czytania

18.03.2024

Marszałek nie pożałował. Blisko 12 milionów na nagrody. Kto dostał najwięcej?

Po kilkadziesiąt tysięcy złotych wpłynęło na konta dyrektorek – specjalistek…

2 minuty czytania

06.03.2024

„Ślubuję”. Monika Pawłowska została posłem. Czy zostanie w PiS?

Serial pt. „Czy Monika Pawłowska przyjmie mandat” dobiega końca. Po…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…