Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  26.04.2022

W nagrodach bieda aż piszczy… choć nie wszędzie

Udostępnij

Jeszcze w 2019 roku Urząd Marszałkowski wydał na nagrody dla pracowników 6,5 mln zł. Dziś te kwoty są tylko wspomnieniem starych dobrych czasów. Więcej niż skromnie jest w Urzędzie Miasta Lublin, gdzie nagrodzono tylko 5 urzędników.

Jak Prezydent, Marszałek czy Wojewoda nagradzają sportowców, artystów czy zdolnych uczniów? Odbywa się to na szeroko promowanych wydarzeniach w blasku fleszy i jest nagłaśniane we wszystkich mediach. Dlaczego nagrody dla wybitnych urzędników, zatrudnionych za nasze pieniądze, przyznawane są po cichu i bez oklasków, szczególnie że warto promować najlepszych?

Urząd miejski skromnie

Na początek Urząd Miasta Lublin, nagrody na sumę 25.500 zł dla osób funkcyjnych. Szczególnie doceniona została zastępca Prezydenta Beata Stepaniuk-Kuśmierzak i jej udział w przygotowaniu zwycięskiego wniosku aplikacyjnego. Nagroda za Europejską Stolicę Młodzieży 2023 — 15.000 zł.

Nagrody otrzymały również 73 osoby niepełniące funkcji publicznych, na łączną kwotę ponad 128
tys. zł (średnia kwota nagrody wyniosła 1759 zł). W sumie między 78 pracowników urzędu rozdysponowano 153 890 zł.

Wzorowe i terminowe wykonywanie obowiązków w Urzędzie Wojewódzkim warte 100 zł

Mam wrażenie, że w Urzędzie Wojewódzkim to nie nagrody a jakaś forma „czternastki”. Skoro rząd Najjaśniejszej RP takowe wypłaca, to czemu nie mógłby Lech Sprawka?

Każda z ponad 800 nagrodzonych osób, kwotami od 5 tysięcy do 100 złotych została jednakowo doceniona. W uzasadnieniu przyznaniu nagrody: za wzorowe i terminowe wykonywanie obowiązków służbowych. W mojej ocenie za wykonywanie obowiązków to należy się pensja, a nie nagroda.

Tylko osoby funkcyjne w liczbie 111 wymienione są z imienia i nazwiska. Budzi to zastrzeżenia czy część nagród nie jest rozdawana wg klucza partyjnego czy też wedle powiązań rodzinnych. Apeluję o większą jawność i otwartość w publikowaniu danych najlepszych, bądź co bądź, urzędników wojewódzkich.

Na 774.944 zł składają się następujące nagrody:

Nagrody-2021-Wojewoda-1

Ponad 4,7 mln zł w Urzędzie Marszałkowskim

Urząd Marszałkowski przeznaczył na nagrody i premie za 2021 r. 2.487.750 zł — finansowane z Budżetu Województwa Lubelskiego oraz 2.264.319,80 zł — finansowane ze środków Funduszy Europejskich.

Nagrody zaczynają się od kwoty 200 zł i sięgają aż 49.500 zł. Kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych można już nazywać nagrodami. To skromniej niż w latach poprzednich, gdy niektórzy urzędnicy otrzymali po 60 tysięcy. Niestety nie wiemy się który z 1024 urzędników Marszałka zasłużył na nagrodę w wysokości blisko 50 tysięcy, „Za wzorowe i sumienne wypełnianie obowiązków służbowych, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości, koordynację zadań o złożonym charakterze, samodzielne poszukiwanie informacji i dobrych praktyk prowadzących do zwiększenia efektywności wykonywanych zadań.

Nagrody osób funkcyjnych:

PDFsam_Nagrody-za-2021-w-Urzedzie-Marszalkowskim-funkcyjni-obrot

Nagrody zanonimizowane:

Nagrody-za-2021-w-Urzedzie-Marszalkowskim

Ten artykuł powstał dzięki wsparciu finansowemu naszych czytelników

Wspieram

Ponawiam zatem apel. Panie Marszałku, śmiało, proszę Nas zaprosić na galę Najlepszy Urzędnik 2021, chętnie ją zrelacjonujemy i powiadomimy czytelników, kto zacz.