var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
Mniejsze zarobki, brak awansu, a wszystko przez płeć. Dyskryminacji płciowej ma zapobiec przyjęty w – wrześniu przez Senat UMCS Plan Równości Płci.
Plan Równości Płci stanowi zestaw działań, których celem jest promowanie równości płci poprzez zmiany instytucjonalne i kulturowe w organizacjach zajmujących się badaniami i innowacjami. Posiadanie Planu jest niezbędne dla uczestnictwa w konkursach programu Horyzont Europa, czyli unijnego programu w zakresie badań naukowych i innowacji.
W październiku 2022 roku Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie dołączył do grona polskich instytucji posiadających Plan Równości Płci. Prace nad jego powstaniem rozpoczęły się pół roku wcześniej od zdiagnozowania sytuacji na uczelni. Wyniki okazały się zaskoczeniem – były lepsze niż można by się spodziewać. Wciąż jest jednak nad czym pracować.
Jak jest?
Zespół przygotowujący plan równości sprawdził jak wygląda równość płci na UMCSie. Badanie oparto o dane administracyjne oraz ankiety wśród osób związanych z uczelnią. Na poziomie uczelnianym w zarządzanie zaangażowane jest nieco więcej mężczyzn niż kobiet. Proporcja ta odwraca się jednak na poziomie poszczególnych wydziałów.
Zespół dostrzegł, że w komisjach operacyjnych, np. zajmujących się tworzeniem dokumentacji dotyczącej powołania nowych kierunków studiów, dominują kobiety. W komisjach decyzyjnych, dot. zatrudnienia czy oceny i awansu nauczycieli akademickich dominują mężczyźni. W ankietach zwracano uwagę na „przerzucanie” na kobiety spraw organizacyjnych. – Kobiety będące nauczycielami akademickimi są często dyskryminowane, są delegowane do nieodpłatnych zadań dodatkowych, podczas gdy mężczyźni są obdzielani ważnymi funkcjami i odpłatnymi zadaniami – wypowiedziała się jedna z ankietowanych osób.
UMCS kobietami stoi
Na wszystkich poziomach studiów większą grupę stanowiły kobiety. Podobnie wygląda to wśród osób aplikujących o pracę na UMCSie. Są jednak wydziały silnie „kobiece”, gdzie ponad 90% to studentki (Wydział Pedagogiczny czy Filologiczny). W opozycji stoją silnie „męskie” kierunki (wychowanie fizyczne oraz informatyka) – 90% studentów.
Pani adiunkt, Panie profesorze
Na przestrzeni ostatnich 7 lat kobiety doprowadziły do praktycznie równej obsady stanowisk adiunkta posiadającego stopień naukowy doktora habilitowanego i profesora uczelni. Jeszcze w 2013 roku wśród profesorów uczelni tylko 1/3 stanowiły kobiety. Dziś proporcje są praktycznie równe. Zgoła odmiennie sytuacja wygląda na stanowisku profesora, gdzie mężczyźni wciąż stanowią 65% kadry.
Zaobserwowano, że pracownicy w wieku 40–44 lata różnią się zajmowanym stanowiskiem. Kobiety z tytułem doktora habilitowanego są adiunktami, natomiast mężczyźni – profesorami uczelni.
Na papierze wygląda to zadowalająco. Odmienne sygnały płyną jednak z badań ankietowych. Kobiety wskazują, że trudniej im awansować. Co gorsza często obwiniają o to inne kobiety. – Kobiety często utrudniają awans i godzenie obowiązków zawodowych i rodzinnych innym kobietom – wskazuje jedna z ankietowanych osób.
Prawie równe płace
W zakresie płac nie dostrzeżono znaczących różnic w zarobkach. Trzeba jednak podkreślić, że statystycznie to mężczyźni zarabiają lepiej. Różnice płacowe w Polsce są jednak bardzo małe. W Polsce kobiety zarabiają średnio 5% mniej niż mężczyźni. W Niemczech wskaźnik ten wynosi ponad 18% (przy średniej unijnej na poziomie 13%1)
Podobnie wygląda kwestia w zakresie publikowania prac naukowych. Tutaj wskazano, że nie ma znaczących różnic pomiędzy kobietami i mężczyznami. Choć jest pewien wyjątek: wśród najlepiej punktowanych prac tylko co czwartą napisała kobieta. Przyczyny? Hipotezy są dwie: albo kobiety odpadają przez negatywne recenzje, albo „boją” się publikować w najwyżej punktowanych czasopismach Zdaniem autorów należałoby to dokładniej zbadać.
Tradycyjny model rodziny
Badacze dostrzegli, że na UMCSie to przede wszystkim kobiety wykorzystują urlop rodzicielski lub wychowawczy. Mężczyźni z takich rozwiązań nie korzystają. Można zatem przypuszczać, iż większość obowiązków związanych z wychowaniem potomstwa przejmują kobiety. Tym samym cierpi ich rozwój naukowy.
Łączeniu obowiązków zawodowych z życiem rodzinnym mogą służyć np. elastyczne godziny pracy oraz możliwość rozłożenia godzin pracy. To UMCS już oferuje. Kobiety korzystają z takich form tylko dwukrotnie częściej niż mężczyźni.
Jak będzie?
W raporcie znalazło się kilkanaście rekomendacji co trzeba zrobić by zwiększyć równość płci. Jedna z rekomendacji dot. powołania zespołu ds. Równości płci oraz opracowania sposobu reagowania na ewentualną dyskryminację płciową. Zespół ma opracować szczegółowy raport dot. różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn zatrudnionych na UMCS-ie. Przeprowadzona zostanie diagnoza w zakresie najlepiej punktowanych publikacji i wdrożone działania mające doprowadzić do zwiększenia udziału kobiet w publikacji takich prac.
Uczelnia planuje także kampanie promocyjne i informacyjne, których celem będzie zachęcenie mężczyzn do studiowania na kierunkach sfeminizowanych oraz kobiet do wyboru kierunków zmaskulinizowanych.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz