Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  18.12.2023

Ukraińsko-polska pasta do zębów, która ma leczyć. To wynalazek z UMCS

Udostępnij

Ukraińsko-lubelska pasta do zębów leczy i zapobiega chorobom dziąseł. Swój produkt z dumą prezentuje doktor Viktoriia Paientko. Po wybuchu wojny z badaniami przeniosła się do Lublina i tutsj popularyzuje pastę o wdzięcznej nazwie „Kasia”.

Słoiczek jest niewielki i wcale nie wygląda na taki, który kryje w sobie leczniczą moc. Jednak pasta do zębów stworzona przez Viktoriię Paientko, świeżo upieczoną doktor Wydziału Chemii UMCS, to produkt rewolucyjny. Wynalazek został wyróżniony brązowym medalem podczas Międzynarodowej Wystawy Wynalazków i Technologii INNO WINGS 2023. Nagrodę mgr Paientko otrzymała ze swoją opiekunką naukową, dr hab. Ewą Skwarek, prof. UMCS z Katedry Chemii Radiochemii i Chemii Środowiskowej.

Prof. Ewa Skwarek i dr Viktoriia Paientko z brązowym medalem INNO WINGS 2023, fot. Wydział Chemii UMCS

Choć Paientko wynalazek przywiozła z Ukrainy, gdzie rozpoczęła nad nim pracę, to właśnie w Polsce chce go upowszechnić.

Pasta oparta jest na kompozytowych materiałach: krzemionce, glinkach oraz dodatkach roślinnych. Działa antybakteryjnie oraz usuwa nalot z zębów, jak zwykła pasta. Podstawowa różnica jest taka, że niektóre ze składników wbudowują się w powierzchnię zewnętrzną zębów – tłumaczy.

Parodontoza to poważne schorzenie, które powoduje osłabienie zębów. Dzięki kompozytowi oraz ziołom i olejom pasta ma pozytywny wpływ na dziąsła i szkliwo. W najlepszym wypadku wierzchnia warstwa zęba może się nawet odnowić.

„Kasia” występuje w kilku wariantach. Są te mocniejsze, na przykład dla palaczy, oraz słabsze kompozycje smakowe – dla dzieci.

Nazwa pochodzi od głównych składników, które są w niej zastosowane: w tablicy Mendelejewa K to potas, a Si to krzem – dodaje prof. Skwarek.

Viktoriia Paientko do Polski trafiła z powodu wojny w Ukrainie. Wcześniej pracowała w Instytucie Chemii Powierzchni Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie. Tam zaczęła pracować nad kompozytami, które umieszcza nie tylko w paście do zębów, ale także w czekoladzie czy szamponie. Co daje taki dodatek?

– Zwiększa wartość odżywczą i witaminową, zależnie z czego składać się będzie kompozyt. Wówczas w sposób kontrolowany z tego dodatku uwalniają się substancje, odpowiednie witaminy, które dobrze wpływają na procesy zachodzące w naszych organizmach – mówi.

Viktoriia Paientko swoją pracę doktorską o zastosowaniu materiałów kompozytowych obroniła jesienią. Na razie zostanie w Polsce. Planuje rozwój współpracy z firmami zarówno nad Wisłą, jak i w Ukrainie. Pastę do zębów można zakupić w Ukrainie. Obie innowatorki zapewniają także, że pomogą, jeśli któryś z czytelników chciałby takibsłoiczek kupić.

Na zdjęciu: Prof. Ewa Skwarek i dr Viktoriia Paientko (Fot. Wydział Chemii UMCS, Klaudia Kowalczyk)


Tekst powstał w ramach projektu „Siła Prawdy”. Celem projektu jest walka z dezinformacją i fake newsami na styku polsko-ukraińskim. Projekt współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu Wspieramy Ukrainę, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.

2 odpowiedzi na “Ukraińsko-polska pasta do zębów, która ma leczyć. To wynalazek z UMCS”

  1. Limbriacone pisze:

    gdzie można kupić tę pastę?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły