Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  26.01.2023

Tragiczny wypadek nastolatków w Lublinie. Jak uspokoić ruch na ulicy Jana Pawła II

Udostępnij

Powstanie przejście dla pieszych, sygnalizacja świetlna i wjazd do nowopowstającego centrum handlowego Węglin Retail Park. To właśnie w tej części ulicy Jana Pawła II doszło do tragicznego wypadku, w którym zginęło troje nastolatków.

Chodzi o fragment ulicy Jana Pawła II między ulicą Roztocze a Gęsią. To właśnie tutaj 5 stycznia doszło do tragicznego wypadku. Audi A4 jechało w kierunku al. Kraśnickiej. Kierujący zjechał z drogi i uderzył w latarnię między jezdniami. Troje nastolatków zginęło na miejscu. Czwarty, 16-letni chłopiec, w ciężkim stanie trafił do szpitala. Kierujący samochodem 18-latek prawo jazdy miał zaledwie od kilku tygodni.

Przyczyny tragedii wyjaśnia policja i prokuratura. – Cały czas przesłuchujemy świadków. Będzie powołany biegły z zakresu ruchu drogowego – informuje Agnieszka Kępka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Śledczy wciąż ustalają też, czy film, który pojawił się w sieci, został nakręcony przez nastolatków, którzy tego dnia zginęli. To krótkie 4-sekundowe nagranie, na którym widać tylko licznik auta poruszającego się z dużą prędkością. Są też nagrane czyjeś słowa: „Jak zginąć, to na dzień przed Trzech Króli, k…”.

Rada dzielnicy pisze do Urzędu Miasta

Sprawą bezpieczeństwa na odcinku ulicy Jana Pawła II zajmowała się ostatnio Rada Dzielnicy Węglin Południowy. Uczestnicy spotkania byli zgodni, że przyczyną ostatniej tragedii była raczej brawurowa jazda młodego kierowcy. Jednak członkowie rady postanowili sprawdzić na jakim etapie jest budowa przejścia dla pieszych w tamtej okolicy.

Wnioskowaliśmy o przejście dla pieszych między ulicą Gęsią a powstającym centrum handlowym. Najlepiej, żeby było z sygnalizacją świetlną, a jeśli nie, to z czerwonymi pasami zwalniającymi na przejściu lub przed – mówi nam Anna Glijer, przewodnicząca Zarządu Dzielnicy Węglin Południowy.

Jak informuje Urząd Miasta, przejście oraz przejazd dla rowerzystów przez obydwie jezdnie ul. Jana Pawła II zbuduje wraz ze zjazdem na swój teren inwestor powstającego tu centrum handlowego Węglin Retail Park.

Dodatkowym elementem, poprawiającym bezpieczeństwo ruchu w tym rejonie, będzie sygnalizacja świetlna na tym zjeździe, obejmująca również wskazane przejście i przejazd – zapowiada Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin. Światła mają się tu pojawić pod koniec czerwca.

Zmiany mają spowodować większe bezpieczeństwo, ale i wygodę pieszych, bo od jednego do drugiego przejścia jest w tej chwili bardzo daleko. Kierowców może też zmusić do bezpieczniejszej jazdy.

Na zmianach skorzystają także pasażerownie komunikacji miejskiej. Nowa zatoka autobusowa będzie zlokalizowana bezpośrednio za zjazdem, na jezdni w kierunku al. Kraśnickiej.

Zgodnie z zawartą umową z inwestorem, zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca – dodaje Justyna Góźdź.

Jak uspokoić ruch na ulicy Jana Pawła II

Sprawą nie zajmowała się jeszcze Komisja ds. analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach miasta Lublin powołana przez prezydenta. Zanim się jej przyjrzy, poczeka na wyniki śledztwa policji.

Można jednoznacznie stwierdzić, że analizowana na miejscu zdarzenia zarówno organizacja ruchu, jak też istniejąca infrastruktura drogowa, w żaden sposób nie przyczyniła się do zaistnienia tego zdarzenia. Trudno jest zatem przyjąć konkretne rozwiązania związane w poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Jana Pawła II na odcinku od al. Kraśnickich do Ronda Kowcza – mówi Dariusz Działo, Dyrektor Wydziału Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością UM Lublin. – Niemniej, prowadzimy analizy dotyczące wprowadzenia mechanizmu uspokojenia ruchu na ul. Jana Pawła II. Po opracowaniu projektu zmiany organizacji ruchu w tym zakresie i uzyskaniu pozytywnej opinii WRD KMP Lublin, zostanie on wdrożony w życie, jako działanie prewencyjne – deklaruje dyrektor Działo.

***

Na zdjęciu ulica Jana Pawła II w miejscu tragicznego wypadku. Niedaleko stąd ma powstać nowe przejście dla pieszych i światła, fot. Paweł Buczkowski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

31.05.2023

Mniej drzew na Krasińskiego. „Mogą stanowić zagrożenie ”

Spółdzielnia LSM chce wyciąć sześć drzew rosnących na osiedlu Zygmunta…

14 minuty czytania

31.05.2023

„Dochodzimy do ściany”, czyli co może menedżer Śródmieścia

Mogę tylko prosić, nie mogę nikomu niczego nakazać – mówi Łukasz…

5 minuty czytania

21.05.2023

Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej im. Nałkowskich odwołany. „Pogrążył go dział techniczny”

Członkowie SM im. W.Z. Nałkowskich odwołali prezesa spółdzielni. Poszło o „sprawy techniczne”. Jak…

4 minuty czytania

15.05.2023

Spółdzielnia posłuchała ludzi i nie będzie pryskać. „Najpierw chorują psy, potem żółknie trawa”

Miały być opryski przeciw chwastom, jest awantura. Mieszkańcy Czechowa boją…

3 minuty czytania

12.05.2023

Nieco więcej zieleni na 1 Maja. Wreszcie pojawiły się nowe drzewa

Wreszcie są. Na 1 Maja miasto posadziło nowe drzewa. – Szkoda, że…

4 minuty czytania

11.05.2023

Prokuratura Krajowa też staje w obronie górek czechowskich

Nie jedna, a dwie skargi kasacyjne wpłynęły do Wojewódzkiego Sądu…

6 minuty czytania

10.05.2023

Rekordowa frekwencja na walnym. Mieszkańcy za odwołaniem zarządu SM Czuby

Rekordowa frekwencja i rewolucyjne uchwały – tak można podsumować poniedziałkowe zebranie…

4 minuty czytania

07.05.2023

Kiedyś reprezentacyjna, dziś zapomniana. Ani koszy, ani zieleni, ani nawet równego chodnika

Mieszkańcy i przedsiębiorcy z ul. Kościuszki marza o koszach na śmieci,…