Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  30.08.2022

Tajemnicze „L” na lubelskich przystankach

Udostępnij

W ostatnim czasie na szybach siedmiu lubelskich przystankach pojawiły się tajemnicze znaki. Czym są umieszczone na szybach „L”?

Na szybach 7 przystanków Lublinie pojawiły się literki „L”. Wielu mieszkańców nie wie jakie jest ich przeznaczenie. Wyjaśniamy: to forma promocji system biletu elektronicznego Lubika. Na szybach zostały umieszczone sygnety Lubiki. Sygnet to symbol graficzny, który jednoznacznie kojarzy się z daną marką. Wielokrotne powtórzenia literki „L” ma też dodatkową funkcję. Ma chronić przed zderzeniami ptaków z szybami.

Szklane pułapki

Ptaki są wobec szklanej tafli całkowicie bezbronne – przy zderzeniu z nią doznają urazów, które najczęściej powodują śmierć – wskazują w artykule Szklane szyby przystanków – śmiertelne zagrożenie dla ptaków Agnieszka Tomalka-Sadownik, Ewa Zyśk-Gorczyńska. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze ptaki nie widzą szyb – są przezroczyste. Po drugie dla ptaków szyby są ogromne, więc nie potrafią ich objąć wzrokiem. Szyba o wymiarach 1x2m jest kilkakrotnie większa od ptaka. Przekładając wielkość szyby w stosunku do ptaka na ludzką miarę: to tak jakby przed człowiekiem postawić szybę o szerokości kilkudziesięciu metrów i wysokości kilku. Takiej szyby zapewne też moglibyśmy nie dostrzec. Szyby jako niewidoczne zagrożenie stanowią śmiertelną pułapkę. Prędkość lotu powoduje, że większość ptaków umiera po zderzeniu z szybą.

Problemowi w Lublinie przyjrzała się Agata Lisiewicz w ramach pracy magisterskiej. Lisiewicz kontrolowała 28 wiat przystankowych w Lublinie. Przez okres 7 miesięcy (do marca 2020 r.) odnotowała 78 śladów kolizji na 16 wiatach. Co druga wiata miała ślady kolizji, przy czym średnio było to aż 5 kolizji na wiatę.

Nie powinno nas dziwić, że w otoczeniu wiat nie widujemy martwych ptaków. Ich „sprzątaniem” zajmują się okoliczne drapieżniki i padlinożercy, m.in. koty czy kruki. W publikacji Kolizje ptaków z transparentnymi powierzchniami – Kompendium wiedzy czytamy: Prawdopodobieństwo wykrycia martwego ptaka przez właścicieli domów wynosi około 20% i w dużym stopniu zależy od tego, czy właściciel usłyszy odgłos uderzenia.

Starania, poszukiwania środków i udało się

O zabezpieczenie szyb przystanków od ponad roku zabiegała mieszkanka Lublina. Zgłosiła nawet projekt do budżetu obywatelskiego. Nie został on jednak wybrany do realizacji. Problemem dla wdrożenia pomysłu był brak środków. Ostatecznie dzięki miksowi promocji i potrzeby problem udało się rozwiązać. Póki co punktowo i pilotażowo. – Rozwiązanie zostało zaprojektowane zgodnie z wytycznymi dotyczącymi oznakowania szklanych przeszkód opracowanych przez Fundację Szklane Pułapki – informuje Monika Fisz z lubelskiego ZTM. Lokalizacje przystanków zostały wybrane z wykorzystaniem wyników prac Agaty Lisiewicz.

Całość prac związanych z oznakowaniem szyb kosztowała niecałe 9 tys. zł. Koszty zostały opłacone ze środków na promocję Lubiki. Są to środki unijne.

Ty też możesz pomóc

– Apeluję by zgłaszać zaobserwowane zderzenia ptaków z powierzchniami szklanymi lub ich ślady. Pomaga to bliżej poznać skalę tego problemu, który jest traktowany jako marginalny lub wręcz nieistniejący – mówi Agata Lisiewicz z Fundacji Szklane Pułapki. Zgłoszenia można dokonać przez stronę internetową wskazują datę i miejsce zdarzenia. Koniecznie trzeba podać umiejscowienie szyby i jej otoczenie. W ten sposób można zgłosić zarówno oszołomionego lub martwego ptaka, ślady piór lub odbicie sylwetki na szybie a także sam dźwięk uderzenia. Nie musimy wskazywać gatunku ptaka, jednak zdjęcie ew. ofiary będzie pomocne. Do zgłoszenia można dodać zdjęcie lub komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *