Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  24.01.2023

Rady dzielnic: mało pieniędzy, mało aktywistów, ale dużo problemów

Udostępnij

5 marca odbędą się wybory do rad dzielnic. W poprzednich wyborach w 2019 roku najwięcej kandydatów zgłosiło się w dzielnicy Bronowice (41 kandydatów na 15 miejsc), a najmniej w dzielnicy Za Cukrownią (14 osób na 15 miejsc). Każda z 27 dzielnic dysponuje obecnie „budżetem” w kwocie 170 tys. zł rocznie.

Problem szkoły na Węglinie Południowym

W 2022 roku Rada Dzielnicy Węglin Południowy przeznaczyła fundusze ze swojej rezerwy celowej m. in. na ulepszenie nawierzchni ulicy Węglinek (50 tys. zł) i na remont odcinka chodnika ulicy Kaszubskiej od ulicy Urzędowskiej (47 tys. zł). Jak podkreślają członkowie rady dzielnicy największą bolączką na terenie tej dzielnicy jest sprawa szkoły przy ul. Berylowej. Z inicjatywy rady dzielnicy budowana będzie kolejna szkoła przy ul. Wróbla.

Szkoła Podstawowa przy ul. Berylowej jest za mała, te dzieci muszą uczęszczać do innych szkół, chociaż tutaj mają blisko, a dzięki radzie dzielnicy będzie budowana szkoła na ul. Wróbla. Miasto musi tam wykupić grunt, bo tutaj jest taka kwestia, że wszystkie grunty należą do właścicieli, ci wszyscy deweloperzy co się tutaj pobudowali to sobie te grunty kupili. Tu panuje jeden wielki chaos bo według mnie brak jest sensownego planu zagospodarowania przestrzennego. To znaczy na tym etapie wstępnym nie zaplanowano co gdzie się będzie znajdować, czyli deweloper kupował sobie działkę, budował i jego nie interesowało czy będzie tutaj dojazd, czy go nie będzie – mówi Irena Klekowska z Rady Dzielnicy Węglin Południowy.

Park Centralny ważny dla Felina

W Budżecie Obywatelskim w 2020 roku wygrały projekty zaproponowane m.in. przez Radę Dzielnicy Felin, np. II etap realizacji Parku Centralnego na Felinie, budowa chodnika przy ul. Józefa Franczaka „Lalka” od Zajazdu Hajduk do ul. Doświadczalnej a także zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków.

Według Rady Dzielnicy Felin, członkowie rad dzielnic dysponują zbyt małymi funduszami, zwłaszcza kiedy je porównać do pieniędzy przysługujących w Budżecie Obywatelskim.

Te 170 tys., którymi dysponujemy to jest za mało, patrząc na to, że środki w Budżecie Obywatelskim to jest 350 tys. zł na dzielnicę. To pokazuje paradoks, że Budżet Obywatelski jest ważniejszy niż rady dzielnic – zaznacza przewodniczący Zarządu Dzielnicy Felin, Arkadiusz Gołębiowski.

Problematyczna tyrolka dla dzieci z dzielnicy Hajdów-Zadębie

W zeszłym roku Rada Dzielnicy Wieniawa zgłosiła się do Rady Dzielnicy Hajdów-Zadębie z propozycją oddania im tyrolki – zjazdu linowego dla dzieci, który został ustawiony przy ul. Popiełuszki. Członkowie rady dzielnicy z Wieniawy tłumaczyli, że mieszkańcy bloków skarżą się wieczorem na hałas, kiedy z urządzenia nie korzystają dzieci a starsza młodzież.

Cała procedura przenoszenia urządzenia z Wieniawy na Hajdów-Zadębie zaczęła się w kwietniu 2022 roku. Rada Dzielnicy Hajdów-Zadębie przeznaczyła na ten cel pierwotnie 12 tys. zł. Okazało się, że brakuje pieniędzy na procedurę projektową, więc dołożyliśmy kolejne 3,5 tys. zł. Jak już złożyłem tą ofertę do Urzędu Miasta, aby tyrolka została przeniesiona, to Urząd dopiero po półtora miesiąca zapytał wykonawcę o realizację tego zadania. Okazało się, że wymagania Urzędu się zmieniły: u nas ta tyrolka musi stanąć nad taką piaskownicą o głębokości 30 cm mimo, że przy ul. Popiełuszki stoi nad trawą. To wiązało się z kolejnymi 16 tys. zł. Ostatecznie kwota tej inwestycji wzrosła do 32 tys. zł. A niedawno otrzymałem informacje, że teraz szacowany koszt to 40 tys. zł – mówi przewodniczący Zarządu Dzielnicy Hajdów-Zadębie, Jacek Skiba.

Idą wybory

5 marca mieszkańcy będą wybierać członków rad dzielnic w 27 dzielnicach, na które podzielony jest Lublin.

Rada Dzielnicy stanowi organ uchwałodawczy i kontrolny, zaś organem wykonawczym na terenie dzielnicy jest Zarząd Dzielnicy. 5 dzielnic, czyli Czuby Północne, Dziesiąta, Kalinowszczyzna, Rury i Czechów Południowy mają rady liczące po 21 osób. Natomiast 22 pozostałe rady liczą sobie po 15 radnych.

Członkowie rad otrzymują miesięczne diety: przewodniczący/a Zarządu Dzielnicy – 912 zł, przewodniczący/a Rady Dzielnicy – 411 zł, Sekretarz Zarządu Dzielnicy – 250 zł, a pozostali członkowie/członkinie – 53 zł.

Diety przysługują tylko w tych miesiącach, w których odbyło się posiedzenie rady (dla przewodniczącego rady oraz członków/członkiń rady) lub posiedzenie zarządu (dla przewodniczącego/przewodniczącej zarządu i sekretarza zarządu). 

Aby zostać członkiem rady dzielnicy należy: zarejestrować się w Miejskiej Komisji Wyborczej z zebranymi podpisami od min. 25 popierających kandydata mieszkańców. Formularze z podpisami należy złożyć do Miejskiej Komisji Wyborczej (będzie urzędować w ratuszu, przy Pl. Łokietka 1). 

Rejestracja kandydatów do Rad Dzielnic potrwa od 25 stycznia do 3 lutego. Harmonogram dyżurów Miejskiej Komisji Wyborczej można znaleźć pod linkiem: Informacje dla kandydatów do Rad Dzielnic / BIP Urząd Miasta Lublin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

4 minuty czytania

19.05.2024

Wojewoda sprawdza budowę na zboczu wąwozu. Miasto pozwoliło tam na piętrowy garaż

Wojewoda z urzędu prowadzi postępowanie, które może zakończyć się unieważnieniem…

4 minuty czytania

28.03.2024

„Odkupić od dewelopera”. Konfederacja ma plan na górki czechowskie

Gdyby w fotelu prezydenta zasiadł Marcin Nowak, a Konfederacja i…

5 minuty czytania

13.11.2023

Spółdzielnia jak deweloper, ale z wyczuciem. Parkowanie będzie płatne. Zarobi Europark

Dotąd takie rzeczy zdarzały się zwykle między blokami stawianymi przez…

2 minuty czytania

28.09.2023

Nie będzie Strefy Płatnego Parkowania na LSM. Za dużo głosów na „nie”

Lubelski Ratusz wycofuje się z pomysłu objęcia Strefą Płatnego Parkowania…

3 minuty czytania

10.09.2023

Mieszkańcy dopięli swego. Spółdzielnia Mieszkaniowa Czuby ma nowy zarząd

O posadę w zarządzie Spółdzielni Mieszkaniowej Czuby ubiegało się 11 osób. Znalazło się…

4 minuty czytania

04.08.2023

Lublin. Żeby twój kot lub pies nie miały małych. Miasto funduje kastrację, ale trzeba się śpieszyć

Lublin. Miasto uruchamia akcję darmowej sterylizacji kotów i psów. Lista…

4 minuty czytania

29.07.2023

Lublin. Dzielnice kochane bardziej i mniej. Sprawdzamy ratuszowy plan

Lubelski Ratusz chwali się przeznaczeniem 4,5 mln zł w 2023…

6 minuty czytania

28.07.2023

Dyrektorka podstawówki na Felinie nie powita nowego roku szkolnego. „Nikt nie jest nietykalny”

Oskarżana o mobbing dyrektorka szkoły na Felinie odchodzi na emeryturę. Zastąpi…