Wesprzyj Kontakt

8 minuty czytania  •  07.04.2023

Przegląd tygodnia 1-7.04.2023. Lublin z nagrodą prezydenta Zełenskiego. Akademik na dachu Plazy?

Udostępnij

Lublin otrzymał tytuł „Miasto Ratownik” z rąk prezydenta Zełenskiego

Podczas środowej (5 kwietnia) wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, prezydent Ukrainy przyznał Lublinowi honorowy tytuł „Miasto Ratownik”.

„Miasto Ratownik” to specjalne wyróżnienie dla polskich miast, które w sposób szczególny zaangażowały się w pomoc uchodźcom z Ukrainy i mieszkańcom Ukrainy. Ten honorowy tytuł oprócz Lublina otrzymały także: Chełm, Przemyśl i Rzeszów.

Podczas trwania wojny na Ukrainie Lublin zorganizował wsparcie dla przybywających do miasta uchodźców. Już w pierwszym dniu wojny powstał Lubelski Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie, który koordynował działania pomocowe i wolontariackie. Stworzono interwencyjny punkt noclegowy, zapewniono wsparcie psychologiczne, pomoc humanitarną obywateli Ukrainy w Lublinie, a także pomagano w znalezieniu pracy.

Według danych w 2022 roku przez Lublin przejechało ponad 2 miliony uchodźców z Ukrainy, 165 tysięcy spędziło w Lublinie przynajmniej jedną noc, a w szczytowym momencie na terenie miasta przebywało ponad 68 tysięcy uchodźców.

Tytuł „Miasto Ratownik” to kolejne wyróżnienie dla Lublina. W grudniu 2022 r. prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz przedstawiciele Biura Centrum Współpracy Międzynarodowej, wchodzącego w skład urzędu miasta, otrzymali odznaki „Za pomoc wojsku”, przyznawane przez Wałerija Załużnego, naczelnego wodza Sił Zbrojnych Ukrainy. Odznaczenia przyznano za zaangażowanie w udzielanie pomocy humanitarnej Ukrainie.

Źródło: Lublin z tytułem „Miasto Ratownik” przyznawanym przez Prezydenta Ukrainy / lublin.eu – oficjalny portal miasta Lublin

Właściciel galerii Plaza chce wybudować akademik na dachu. Ratusz nie wyraża zgody

Ratusz nie wyraził zgody na rozbudowę centrum handlowego Lublin Plaza. Właściciel galerii, spółka Klepierre, wystąpił o zgodę na budowę na jej dachu akademika z 700 pokojami.

Dostrzegamy ogromny potencjał miasta, który jest synonimem życia studenckiego. Dlatego podjęliśmy działania w celu stworzenia projektu dodatkowej przestrzeni dla studentów – wyjaśniło biuro prasowe Klepierre.

Plany spółki dotyczyły powstania niemal 700 pokoi dla studentów. Nowa część miała składać się z dwóch wież: ośmiokondygnacyjnej przy skrzyżowaniu ulic Lipowej i Obrońców Pokoju oraz liczącej 15 kondygnacji zlokalizowanej od strony budynku sądu. Poza lokalami mieszkalnymi w akademiku miały znaleźć się także strefa wypoczynku, jadalnia i sale konferencyjne.

Urząd Miasta decyzję odmowną uzasadnił m.in niespełnieniem zasady dobrego sąsiedztwa. Zgodnie z tą zasadą konieczne jest dostosowanie planowanej zabudowy do stanu istniejącego już na danym obszarze.

Argumentem przeciw lokalizacji tam mieszkań jest to, że galeria znajduje się w strefie ochrony sanitarnej cmentarza.

Inwestor ma możliwość odwołania się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji. Jak dotąd nie wiadomo czy Klepierre skorzysta z tego prawa.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/dwie-wieze-nie-dla-plazy-ratusz-przeciwny-budowie-akademika-na-dachu-galerii,n,1000322683.html

Katarzyna Antoń nową architekt zieleni w Lublinie

Więcej zieleni przy ul. Lubartowskiej, skwer na ul. Herbowej czy nowe okazy klonów srebrzystych na ul. Królewskiej – to plany Katarzyny Antoń, nowo mianowanej architekt zieleni w Lublinie.

Katarzyna Antoń od 10 lat jest związana z komórkami ratusza odpowiedzialnymi za zieleń. Na stanowisku miejskiego architekta zastąpiła Hannę Pawlikowską, która przeszła na emeryturę.

Miejski architekt zieleni jest osobą, której powierzamy odpowiedzialność za koordynowanie działań wszystkich wydziałów w tym zakresie, ale również inicjatyw, które uzgodniliśmy z radami dzielnic. W porozumieniu z nimi chcemy także realizować projekt „Zielone Serce Miasta” i tu pokładamy sporą nadzieję w inicjatywie i profesjonalizmie nowej pani architekt – mówi prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Nowa pani architekt w pierwszej kolejności zamierza skupić się na kontynuacji rozpoczętych działań, takich jak zwiększanie ilości zieleni na ul. Lubartowskiej. – W przyszłym tygodniu będziemy sadzić jesiony. Całość będzie obsadzona różą okrywową – zapowiada.

Po świętach Wielkanocnych zacznie się rozbiórka części nawierzchni z kostki brukowej przy ul. Królewskiej. Pojawią się nowe okazy klonów srebrzystych.

Według Antoń, niebawem zostanie ogłoszony przetarg na realizację skweru przy ul. Herbowej.

Zródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/lublin-ma-nowa-architekt-zieleni-zaczyna-od-ulicy-lubartowskiej,n,1000322689.html

Blisko 5 milionów złotych na remont ulicy Popiełuszki

Nowa jezdnia, chodnik i oświetlenie przewiduje remont ulicy Popiełuszki. Remont ma zakończyć się do końca września.

Remont ulicy Popiełuszki na Wieniawie dotyczyć będzie wymiany nawierzchni jezdni na 600-metrowym odcinku między ulicami Poniatowskiego i Legionowej, przebudowania skrzyżowania ulicy Popiełuszki z ulicą Bartosza Głowackiego.

Powstaną nowe chodniki z kostki brukowej i nowoczesne oświetlenie. Lokalizację zmieni przystanek Głowackiego 01, który zostanie przeniesiony z okolicy domu pomocy społecznej za skrzyżowanie ulicy Popiełuszki z ulicą Junoszy.

Na inwestycję przewidziano 4,7 miliona złotych, część środków pochodzi z unijnego dofinansowania na przebudowę Alei Racławickich.

Źródło: Ulica Popiełuszki doczeka się remontu. Pojawi się tam nowy asfalt i chodnik | Kurier Lubelski

Radni sejmiku przyjęli uchwałę w sprawie „obrony dziedzictwa i dobrego imienia Jana Pawła II”

Radni Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęli uchwałę w sprawie „obrony dziedzictwa i dobrego imienia Jana Pawła II”. Za przyjęciem stanowiska głosowało 22 radnych PiS i PSL, 11 radnych, głównie z KO, nie oddało głosu.

Najpierw Sejm, następnie kolejne organy samorządów, w tym Rada Miasta Lublin, przyjęły stanowiska w sprawie ochrony dobrego imienia papieża Jana Pawła II. W poniedziałek 3 kwietnia w Sejmiku Województwa Lubelskiego przyjęto podobną uchwałę. To reakcja m.in. na reportaż „Franciszkańska 3”, wyemitowany w TVN24, dotyczący tego, czy papież Jan Paweł II wiedział o przypadkach pedofilii wśród księży.

„Sejmik Województwa Lubelskiego wyraża stanowczy i głęboki sprzeciw wobec zaistniałych w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej bezpodstawnych i bezpardonowych ataków medialnych skierowanych przeciwko Świętemu Janowi Pawłowi II oraz zdecydowanie potępia te szkodliwe działania” – głosi stanowisko.

Podczas debaty głos zabrał m.in wicemarszałek województwa Zbigniew Wojciechowski. – Dla nas Polaków Jan Paweł II stanowi część dziedzictwa narodowego, o które trzeba dbać. To jeden z najwybitniejszych papieży. Poprzez pracę na KUL-u i wizyty na Lubelszczyźnie, był i pozostaje dla mieszkańców wzorem – podkreślił.

Z kolei radny PSL Marek Kos zaapelował o niewykorzystywanie imienia papieża Polaka w działaniach politycznych.

Stanowisko zostało przyjęte głosami 22 radnych. Aż 11 osób, głównie z Koalicji Obywatelskiej, nie wzięło udziału w głosowaniu. Wśród tych radnych widnieje nazwisko m.in byłego zastępcy prezydenta Lublina Krzysztofa Komorskiego.

Podejmowanie takich stanowisk jest zawłaszczaniem postaci papieża – mówi radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Krzysztof Komorski. – Uważam, podobnie jak moi klubowi koledzy, że podejmowanie takiego stanowiska to w tym momencie zawłaszczanie postaci św. Jana Pawła II i de facto zapisanie go do PiS-u. My się z tym nie zgadzamy.

Źródła:

https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/sejmik-wojewodztwa-lubelskiego-broni-papieza-wyniki-glosowania,n,1000322584.html

https://radio.lublin.pl/2023/04/radni-sejmiku-wojewodztwa-przyjeli-stanowisko-ws-obrony-dobrego-imienia-jana-pawla-ii/

Pięciu lubelskich naukowców członkami Komisji Ewaluacji Nauki

Pięciu pracowników naukowych z lubelskich uczelni zostało powołanych na członków Komisji Ewaluacji Nauki. Do podstawowych zadań organu należy m.in. ocena jakości działalności naukowej czy wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych.

Nowi lubelscy członkowie to: dr hab. inż. Kamil Jonak z Politechniki Lubelskiej; dr hab. prof. KUL Agnieszka Wolińska; prof. Dariusz Kupisz z UMCS, prof. Łukasz Adaszek z Uniwersytetu Przyrodniczego oraz dr hab. Wojciech Guz z KUL.

Wśród 34 członków komisji związani z Lublinem są również: ks. prof. Waldemar Cisło, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, który doktorat otrzymał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz prof. Grzegorz Biegas – absolwent Szkoły Muzycznej imienia Lipińskiego w Lublinie, będący obecnie w Radzie Uczelnianej Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Obecna kadencja Komisji Ewaluacji Nauki trwa do 31 grudnia 2027 roku.

Źródło: https://radio.lublin.pl/2023/04/lubelscy-badacze-w-komisji-ewaluacji-nauki/

794 gospodarstwa domowe kupiły węgiel dotowany przez państwo

Do tej pory 794 gospodarstwa domowe z terenu Lublina zakupiły około 1,3 tys. ton węgla po cenach ustalonych przez państwo. Obecnie w składach dostępne są 42 tony surowca.

Ratusz ogłosił zmianę zasad w zakupie węgla w preferencyjnej cenie, nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Mieszkańcy będą mogli teraz kupić ten surowiec tylko po wcześniejszym złożeniu deklaracji zakupu i określeniu zapotrzebowania.

Węgiel w cenie 2 tys. zł za tonę będzie można kupić do końca kwietnia.

Miasto będzie sprowadzało surowiec wyłącznie w ilościach zgodnych z zamówieniami złożonymi przez mieszkańców. Ze względów logistycznych prosimy o nieodkładanie decyzji o skorzystaniu z uprawnienia do zakupu preferencyjnego na ostatnie dni kwietnia, ponieważ proces zamówienia i dostarczenia węgla do Lublina zajmuje kilka dni – mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Lublina.

W Lublinie węgiel sprzedawany jest w trzech punktach:
– Przedsiębiorstwo Usługowo – Wytwórcze „NUNA” Spółka z o.o., ul. Nowy Świat 13a,
– W. TOMEX,  ul. Heleny Dziubińskiej 43,
Firma Handlowa „DYZMA”, Abramowice Prywatne 152.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/wazna-zmiana-w-zakupie-wegla-pod-2-tys-zl-za-tone-w-lublinie,n,1000322551.html

Warsztaty Kultury rozpoczęły nabór na wolontariuszy medialnych

Warsztaty Kultury rozpoczęły nabór na wolontariuszy medialnych, którzy będą pracować przy oprawie i promocji lubelskich festiwali. Da im to doświadczenie w zakresie reportażu i promocji. Nabór trwa do 16 kwietnia.

Zainteresowani będą mogli wesprzeć medialnie i promocyjnie cztery festiwale organizowane przez Warsztaty Kultury w Lublinie:

– Noc Kultury (3/4 czerwca 2023),

– Wschód Kultury – Inne Brzmienia (6-9 lipca 2023),

– Carnaval Sztukmistrzów (27-30 lipca 2023),

– Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (18-20 sierpnia 2023).

Wolontariusze podzieleni zostaną na dwie grupy, jedni będą prowadzić promocję wydarzeń w social mediach, zaś drudzy zajmą się relacjonowaniem wydarzeń.

W ramach przygotowania w maju i czerwcu prowadzone będą warsztaty pod okiem specjalistów z danej branży. Uczestnicy nauczą się na czym polega praca reportera oraz jak poprawnie dokumentować wydarzenia.

Wolontariusze będą mieli okazję być w samym środku największych wydarzeń kulturalnych w mieście. Zdobędą nowe kompetencje medialne i cyfrowe, nabiorą doświadczenia pod okiem profesjonalistów, rozwiną pasje i zainteresowania, nauczą się skutecznej pracy w grupie oraz poznają nowych ludzi i będą się świetnie bawić – mówią przedstawiciele Warsztatów Kultury.

Aby zgłosić się do projektu, należy mieć ukończone 16 lat. Wszystkie potrzebne informacje można znaleźć na stronie: https://warsztatykultury.pl/wydarzenia/dolacz-do-grona-wolontariuszy-medialnych-nabor/?occurrence=2023-04-03

Wyniki rekrutacji opublikowane zostaną 21 kwietnia.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/warsztaty-kultury-poszukuja-wolontariuszy,n,1000322564.html

Rusza konkurs dla osób działających społecznie na rzecz dzieci i młodzieży

Młodzieżowa Rada Miasta Lublin ogłosiła konkurs dla osób działających społecznie na rzecz dzieci i młodzieży. Nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach wiekowych: osobom do 26. roku życia włącznie oraz osobom od 27. roku życia. W poprzednich edycjach nagrody zdobywali m.in. Teresa Bogacka oraz Jacek Bury. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Lublina do 26. roku życia.

Nagroda przyznawana przez Młodzieżową Radę Miasta jest skierowana do osób zaangażowanych w różnych obszarach życia kulturalnego, naukowego, społecznego i rodzinnego, podejmujących inicjatywy i działania służące dzieciom i młodzieży Lublina. Tegoroczna edycja ma dodatkowo na celu uhonorowanie osób, których zaangażowanie owocuje wzrostem aktywności społecznej młodych lublinian lub jest nakierowane na wsparcie ich rozwoju i edukacji.

W tym roku Młodzieżowa Rada Miasta Lublin przewiduje przyznanie nagrody specjalnej „dla osób zasłużonych w Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023”. Nagroda specjalna będzie przeznaczona dla osób szczególnie angażujących młodzież w życie obywatelskie oraz tworzących możliwości do rozwoju i nauki w Lublinie. Kandydatów do tej nagrody może zgłosić tylko radny Młodzieżowej Rady Miasta.

Laureaci będą wyłaniani w dwóch kategoriach wiekowych: do 26. roku życia oraz od 27. roku życia. Możliwe jest też przyznanie nagrody pośmiertnej za całokształt działalności. Kandydatów mogą zgłaszać mieszkańcy Lublina w wieku do 26. roku życia. Swojego kandydata można zgłosić wypełniając formularz, który wraz z załącznikami należy złożyć w kancelarii Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta Lublin (ul. Narutowicza 37/39) lub w jednym z biur obsługi mieszkańców w terminie do 30 kwietnia.

W ubiegłym roku nagrody przyznano za całokształt działalności: Aleksandrze Borzęckiej, Anieli Bogusz, Bożenie Krawczyk oraz Zdzisławowi Oharowi.

Źródła:

https://lublin.eu/mieszkancy/dzieci-i-mlodziez/aktualnosci/czekamy-na-kandydatow-do-nagrod-mlodziezowej-rady-miasta-lublin,57,4284,1.html

https://lublin.eu/mieszkancy/dzieci-i-mlodziez/mlodziezowa-rada-miasta-lublin/nagroda-mlodziezowej-rady-miasta-lublin/?fbclid=IwAR2jd1g4O1wY45c-KTigIbQ_hR8nRJ6mkCdINWVnCKz-sOenfwnID3W0ik4#id_2


Przegląd przygotowali: Maksymilian Łuszcz, Arkadiusz Plewik, Kamil Syta, Franciszek Żurek

Jedna odpowiedź do “Przegląd tygodnia 1-7.04.2023. Lublin z nagrodą prezydenta Zełenskiego. Akademik na dachu Plazy?”

  1. Krytyk pisze:

    Z tym węglem to jakieś żarty. Ośmieszają się nasze władze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

19.04.2024

Wybory na uczelniach i zmiany w kopalni. Przegląd tygodnia 12 – 19 kwietnia 2024

Bez zmian we władzach lubelskich uczelniach. Za to są zmiany…

9 minuty czytania

13.04.2024

Nowy-stary prezydent i co buduje się przy Poligonowej. Przegląd tygodnia 08.04-14.04.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak zakończyły się ostatecznie wybory…

9 minuty czytania

05.04.2024

Utrzymać władzę, przejąć władzę. I nowe koziołki. Przegląd tygodnia 30.03 – 5.04.2024

Ostatni tydzień kampanii przed wyborami samorządowymi. To zdominowało mijające kilka…

7 minuty czytania

23.03.2024

Radni kłócą się o banery, trener Motoru rzuca papierami. Przegląd tygodnia 18-24.03.2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Jak wygląda demokracja po lubelsku?…

8 minuty czytania

15.03.2024

Licytacja stadionowa, targ zostaje, narty mają wrócić. Przegląd tygodnia 8.03 – 15.03. 2024

Przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego tygodnia. Kto chce powrotu nart w…

5 minuty czytania

08.03.2024

W sobotę pogrzeb prof. Starosławskiej. Przegląd tygodnia 2.03 – 8.03 2024

W sobotę odbędzie się w Lublinie pogrzeb prof. Elżbiety Starosławskiej.…

7 minuty czytania

01.03.2024

Coraz więcej kandydatów. Przegląd tygodnia 23.02–1.03 2024

Niemal codziennie poznajemy kolejnych kandydatów w wyborach samorządowych. Ale nie…

6 minuty czytania

23.02.2024

Listy, kandydaci, wybory. Przegląd tygodnia 17.02 – 23.02 2023

Kolejne komitety przedstawiają kandydatów do sejmiku województwa i Rady Miasta.…