Wesprzyj Kontakt

2 minuty czytania  •  20.11.2023

Premier powołał komisarza w gminie Biłgoraj. Raczej na chwilę niż na dłużej

Udostępnij

Beata Strzałka, była posłanka PiS, została p.o. wójta gminy Biłgoraj. Ale nie wiadomo, jak długo będzie zajmować to stanowisko, bo nowy premier – Donald Tusk – może ją odwołać i powołać swojego komisarza.

Jak już pisaliśmy, pojawienie się w urzędzie komisarza to efekt ostatnich wyborów do Sejmu. Posłem został dotychczasowy wójt gminy Wiesław Różyński, który jako kandydat PSL startował z listy koalicji Trzecia Droga. Tym samym z dniem ogłoszenia wyników wyborów stracił stanowisko w gminie. Wraz z nim, bo tak stanowią przepisy, z urzędu musiał odejść jego zastępca.

Ponieważ do wyborów samorządowych jest mniej niż pół roku, to w takiej sytuacji nie przeprowadza się wyborów na wójta. Premier powołuje komisarza, który rządzi do najbliższych wyborów samorządowych, które najprawodpodbniej odbędą się w kwietniu.

Mateusz Morawiecki długo, bo ponad miesiąc zwlekał ze wskazaniem następcy Różyńskiego. Ostatecznie zrobił to w miniony piątek. Jego wybór padł na partyjną koleżankę Beatę Strzałkę. To była posłanka PiS, która w ostatnich wyborach również startowała z okręgu chełmskiego w wyborach do Sejmu, ale nie zdobyła mandatu. Decyzja premiera z jednej strony nie jest zaskakująca, z drugiej zazwyczaj na komisarzy powoływana dotychczasowych zastępców wójtów czy burmistrzów. Miało to na celu przekazanie władzy osobom, które znały sprawy danej gminy.

Ale scenariusz z Biłgoraja powtórzyła się w innych gminach, gdzie Morawiecki na komisarzy również wskazał ludzi związanych z PiS. Tak się stało m.in. w Sopocie, gdzie stery władzy po prezydencie Jacku Karnowskim (Koalicja Obywatelska) objął Lucjan Brudzyński.

Komisarz Beata Strzałka już oficjalnie rozpoczęła pracę w urzędzie. Formalnie pełni obowiązki wójta. Jak przyznała w rozmowie z lokalną Nową Gazetą Biłgorajską, objęcie tej funkcji było dla niej „w pewnym sensie zaskoczeniem”.

Na pytanie dziennikarza: „Wszyscy wiemy, że gminą Biłgoraj rządzą „zieloni”, czyli PSL, bo tak wybrali ludzie. I nagle pojawia się komisarz z PiS?” – odpowiedziała: – Myślę, że nie będę tego komentować w żaden sposób. Wybory pokazują, że to mieszkańcy decydują o tym, kto tę władzę sprawuje. (…) Polityka rządzi się swoim prawami, to jest raz. A na pewno te decyzje podejmowane odgórnie przez premiera są warunkowane tym, co się dzieje na danym terenie. Wojewoda lubelski (on kieruje wniosek w sprawie powołanie komisarza – red.) też bada i dokumenty, i życiorys, i działalność, a przede wszystkim doświadczenie kandydata na komisarza.

Niewykluczone, że była posłanka PiS nie zagrzeje miejsca w urzędzie gminy Biłgoraj. Jak ustalił Dziennik Gazeta Prawna po objęciu sterów nowego rządu przez Donalda Tuska, przewodniczącego KO, nastąpi zmiana komisarzy związanych z PiS.

Na zdjęciu: Beata Strzałka (PiS) tym razem nie dostała się do Sejmu. „Dziękuję za 8844 wasze głosy „zaufania”, ogromne wsparcie, pomoc i zaangażowanie. (…) To prawda udało się poprawić mój wynik sprzed 4 lat jednak nie zdobyłam mandatu. – napisała na swoim profilu na FB. Fot. FB/Beata Strzałka 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

4 minuty czytania

19.02.2024

Weźmie, nie weźmie? Serial z Moniką Pawłowską dobiega końca

Do piątku była posłanka Lewicy, później Porozumienia Gowina, a ostatnio…

3 minuty czytania

14.02.2024

Radio Lublin SA jednak w likwidacji. Sąd odwoławczy uwzględnia skargę ministra

Proces wpisywania do rejestru otwarcia likwidacji wszystkich 17 spółek –…

4 minuty czytania

08.02.2024

Kto weźmie mandat po Mariuszu Kamińskim? PKW wskazuje trzy osoby – dwie już w Sejmie były

Jako pierwsza w kolejności jest Monika Pawłowska, była posłanka znana…

3 minuty czytania

30.01.2024

Dyrektor państwowej agencji rezygnuje. „Nie będę kurczowo trzymał się stołka”

Krzysztof Gałaszkiewicz od lutego przestanie pełnić funkcję dyrektora oddziału Agencji…

2 minuty czytania

23.01.2024

Mariusz Kamiński przymusowo karmiony. Lubelski sąd oceni, czy to słuszna decyzja

Sąd Apelacyjny w Lublinie rozpatrzy zażalenie dotyczące przymusowego karmienia byłego…

4 minuty czytania

10.01.2024

Koalicja rządowa idzie po kolejne „tłuste koty PiS”. Tym razem w Bogdance i PZU

To jedni z najlepiej opłacanych członków zarządów spółek skarbu państwa.…