Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  19.07.2023

PiS jedzie w Polskę z 800 plus. „To był wiec polityczny, a nie promocja programu”

Udostępnij

Jak Polska długa i szeroka politycy PiS pokazują się na piknikach promujących prorodzinne działania rządu. Magnesem jest 800 Plus, a atrakcją festynów są bomby wodne i „szalone piłeczki”.

Wiec. To był bardziej więc polityczny niż promowanie czegoś – narzeka pan Michał z Tomaszowa Lubelskiego, o niedzielnym pikniku promującym prorodzinne działania rządu. Sztandarowym hasłem imprezy było 800 plus, bo od 1 stycznia 2024 roku świadczenie Rodzina 500 Plus będzie co miesiąc wynosiło już nie 500 a 800 złotych na dziecko. Politycy PiS wykorzystują tę podwyżkę do chwalenia się osiągnięciami Zjednoczonej Prawicy.

Zrozumiałbym gdyby w tym programie zaszły jakieś poważne zmiany. Gdyby był nowy sposób składania wniosków o pieniądze, bo to trzeba ludziom wytłumaczyć. Ale w tym przypadku zmienia się tylko kwota, a cały system zostaje w obecnej formie – komentuje pan Michał, ojciec syna i córki.

Byli posłowie, wicewojewoda i szalone piłeczki

W niedzielę do Tomaszowa wybrał się związany z Suwerenną Polską Zbigniewa Ziobry wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik. Ale na scenie stał nie tylko on.

W spotkaniu uczestniczyli także podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, posłowie na Sejm RP Monika Pawłowska i Sławomir Zawiślak oraz dyrektor generalny Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Agata Grula – wylicza Lubelski Urząd Wojewódzki, a następnie informuje, jakie atrakcje przygotowano. – Na rodziny czekały bloki konkursowe: bomby wodne, szalone piłeczki, tunele, serso, wodna piłka, rzuty do celu, rzut kaloszem, mega dart. Uczestnicy pikniku wzięli także udział m.in. w quizie  z wiedzy „Bezpieczne wakacje” i zapoznali się z obsługą defibrylatora, przedstawioną przez Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Piknik za piknikiem, bo „rząd dba o rodziny”

Impreza w Tomaszowie nie była pierwsza ani ostatnia. W całym kraju, co weekend, politycy będą promować na piknikach „inwestycje w rodzinę, w przyszłe pokolenia, które będą decydować o rozwoju naszego państwa”.

Wicewojewoda Gzik: – Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dba o polskie rodziny, bo to one są najważniejsze. Polska rodzina wymaga jednak wsparcia finansowego, dlatego został wprowadzony Program Rodzina 500+, który od 1 stycznia zmieni wysokość świadczenia.

Kolejne pikniki w województwie lubelskim już wkrótce: 30 lipca w Chełmie na Placu Kupieckim, 13 sierpnia w Lublinie na błoniach pod Zamkiem Lubelskim i 3 września w Radzyniu Podlaskim w Parku Pałacowym.

Mapa pikników rodzinnych. Fot. Kancelaria Premiera

Na bilbordzie i na płocie

Piotr Zawrotniak, szef wojewódzkiego sztabu wyborczego Lewicy nie ma wątpliwości, że pikniki to element kampanii wyborczej do parlamentu, chociaż ta oficjalnie jeszcze nie ruszyła.

– Takie pikniki służą promowaniu polityków PiS za pieniądze budżetowe. Jestem przekonany, że na imprezach występują członkowie tylko jednej partii. Tak samo było, gdy politycy PiS jeździli po Polsce, wręczając wirtualne czeki na lokalne inwestycje. Tak samo jest z projektem Bezpieczna Lubelszczyzna, który w mojej ocenie ma służyć promocji dwóch pań z PiS – komentuje. I dodaje, że takimi praktykami powinna zająć się Państwowa Komisja Wyborcza.

Tym bardziej, że zaczynają spadać maski. Jak już pisaliśmy, wielu polityków, którzy mają kandydować do Sejmu lub Senatu, wywiesza billboardy. Z reklam o długości kilkunastu metrów ustawionych przy drogach życzą np. „bezpiecznych wakacji”. Tak robi Michał Moskal z PiS. 29-letni polityk, który ostatnio awansował na szefa gabinetu politycznego wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, zapewnia, że za te reklamy płaci z własnej kieszeni.

– Moskal jest w całym powiecie janowskim. Już nie ukrywa, że jest z PiS – mówi Zawrotniak. I pokazuje plakat młodego polityka na jednym z płotów. Zdjęciu Michała Moskala towarzyszy hasło: „Lubelskie zasługuje na więcej!”. Na banerze jest też logo PiS (na wielkoformatowych reklamach życzeniami „bezpiecznych wakacji” loga partii nie ma).

Nowy baner Michała Moskala w powiecie janowskim (Fot. Piotr Zawrotniak)

Na zdjęciu głównym: Piknik w Tomaszowie Lubelskim. Fot. LUW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

3 minuty czytania

23.02.2024

Pisarz, motocyklista i urzędniczka. Kogo Trzecia Droga wysyła do Rady Miasta Lublin

Siedem osób ze wskazania Polski 2050 i PSL startuje w…

4 minuty czytania

23.02.2024

Szef PO awansuje na szczyt, brat posła spada. Listy KO w wyborach do Sejmiku Województwa Lubelskiego

Zarząd Platformy Obywatelskiej zaakceptował listy kandydatów do sejmiku województwa lubelskiego.…

4 minuty czytania

23.02.2024

Były baron SLD wysoko na listach KO do sejmiku. „Zniesmaczenie” kontra „to jest ich ból, nie mój”

Grzegorz Kurczuk, przed laty szef lubelskiej lewicy, nieoczekiwanie wystartuje z…

2 minuty czytania

22.02.2024

Ile się zarabia u wojewody? Mamy listę ponad stu nazwisk

Wojewoda Krzysztof Komorski nie jest najlepiej opłacanym urzędnikiem. O 1800…

3 minuty czytania

21.02.2024

Marcin Wroński skończył rozdział, zanim na dobre go zaczął. Nie będzie kandydował na prezydenta Lublina

Znany pisarz kryminałów nie będzie walczył o prezydenturę Lublina. Chciał…

3 minuty czytania

21.02.2024

Koniec sagi rodu kraśnickiego w bogatym funduszu. Pracę straci protegowana marszałka

Jest już czterech nowych członków rady nadzorczej. Wszyscy związani z…

2 minuty czytania

20.02.2024

Monika Pawłowska bierze mandat. Czy siądzie obok posła Czarnka?

Koniec spekulacji. Monika Pawłowska właśnie ogłosiła, że przyjmuje mandat po…

3 minuty czytania

19.02.2024

Drużyna Derewendy do rady miasta już skompletowana. Są ciekawe nazwiska, były też łzy

Przy fatalnej pogodzie Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało w poniedziałek kandydatów…