var bwg_objectsL10n = {"bwg_field_required":"field is required.","bwg_mail_validation":"To nie jest prawid\u0142owy adres e-mail. ","bwg_search_result":"Nie ma \u017cadnych zdj\u0119\u0107 pasuj\u0105cych do wyszukiwania.","bwg_select_tag":"Select Tag","bwg_order_by":"Order By","bwg_search":"Szukaj","bwg_show_ecommerce":"Poka\u017c sklep","bwg_hide_ecommerce":"Ukryj sklep","bwg_show_comments":"Poka\u017c komentarze","bwg_hide_comments":"Ukryj komentarze","bwg_restore":"Przywr\u00f3\u0107","bwg_maximize":"Maksymalizacji","bwg_fullscreen":"Pe\u0142ny ekran","bwg_exit_fullscreen":"Zamknij tryb pe\u0142noekranowy","bwg_search_tag":"SEARCH...","bwg_tag_no_match":"No tags found","bwg_all_tags_selected":"All tags selected","bwg_tags_selected":"tags selected","play":"Odtw\u00f3rz","pause":"Pauza","is_pro":"","bwg_play":"Odtw\u00f3rz","bwg_pause":"Pauza","bwg_hide_info":"Ukryj informacje","bwg_show_info":"Poka\u017c informacje","bwg_hide_rating":"Ukryj oceni\u0142","bwg_show_rating":"Poka\u017c ocen\u0119","ok":"Ok","cancel":"Anuluj","select_all":"Wybierz wszystkie","lazy_load":"0","lazy_loader":"https:\/\/jawnylublin.pl\/wp-content\/plugins\/photo-gallery\/images\/ajax_loader.png","front_ajax":"0","bwg_tag_see_all":"see all tags","bwg_tag_see_less":"see less tags"};
W ubiegłym roku urząd miasta Lublin rozpatrywał 14 wniosków o roszczenia odszkodowawcze (wynikające z ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym). Wszystkie rozpatrzył odmownie. Jednak w jednym przypadku sąd nakazał wypłatę 600 tysięcy złotych odszkodowania.
Roszczenia odszkodowawcze, czyli za co?
Tzw. roszczenia odszkodowawcze wynikają z zapisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Art. 36 ust. 1 w/w ustawy mówi o tym, że „jeżeli, w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą, korzystanie z nieruchomości lub jej części w dotychczasowy sposób lub zgodny z dotychczasowym przeznaczeniem stało się niemożliwe bądź istotnie ograniczone, właściciel albo użytkownik wieczysty nieruchomości może, z zastrzeżeniem ust. 2, żądać od gminy:
1) odszkodowania za poniesioną rzeczywistą szkodę albo 2) wykupienia nieruchomości lub jej części.”
W 2017 roku urząd miasta prowadził 14 postępowań wynikających z wniosków z roszczeniami odszkodowawczymi. Spośród nich 9 uznano za bezzasadne i odmówiono wypłaty roszczeń a 5 wniosków jest w trakcie procedowania. W żadnym wypadku urząd miasta nie uznał, że wnioskującemy należy się odszkodowanie.
Odszkodowanie wywalczone przed sądem
Ale to nie oznacza, że nic nie zapłaciliśmy (my – bo urząd dysponuje naszymi pieniędzmi). Bo w jednym przypadku osoba, której urząd nie przyznał odszkodowania odwołała się do sądu. I sąd przyznał jej rację.
Jak czytamy w informacji Prezydenta, przedstawionej na ostatniej sesji Rady Miasta: „Od dnia 1 grudnia 2016 r. do dnia 22 grudnia 2017 r. tytułem odszkodowań Urząd Miasta Lublin wypłacił łącznie 600 000 zł. Kwota ta została uiszczona w wyniku postępowania przed Sądem Okręgowym w Lublinie”. O co chodzi? Zapytaliśmy o to w urzędzie miasta.
– Kwota 600 tys. zł to pierwsza rata za grunt i składniki majątkowe przejęte pod budowę ulicy „Lubelskiego Lipca 80” położone między ulicą Dworcową, Młyńską i Nadłączna – wyjaśnia Beata Krzyżanowska, Rzecznik Prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
Dołącz do ekipy Jawnego Lublina jako wolontariusz!
Fundacja Wolności ciągle poszukuje osób, którym bliskie są ideały jawności, przestrzegania prawa dobrego rządzenia czy racjonalnego wydatkowania pieniędzy publicznych.
Dodaj komentarz