Wesprzyj Kontakt

9 minuty czytania  •  23.09.2022

Lublin w mediach

Udostępnij

17-23 września 2022 roku.

Miejskie baseny w Lublinie krócej otwarte, miasto podniesie też ceny biletów

MOSiR skraca godziny otwarcia miejskich basenów i podnosi ceny biletów wstępu. Powodem jest wzrost kosztów, w szczególności cen energii elektrycznej.

Od 19 września pierwsze ograniczenia czasowe weszły w życie w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym przy ul. Łabędziej. W poniedziałki, wtorki i środy basen sportowy otwierany jest o godz. 8 zamiast o 6.30, czyli razem z częścią rekreacyjną. W weekendy z basenu i części sportowej korzystać można od godz. 9.30 zamiast od godz. 8. Ograniczenia dotyczą także saun, z których w weekendy mieszkańcy mogą korzystać dopiero od południa.

Miłosz Bednarczyk, rzecznik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zapowiada, że to dopiero początek cięć.

Kompleksowo patrzymy na funkcjonowanie naszych obiektów pod kątem przychodów i kosztów ich utrzymania. W porach najmniejszego zainteresowania będziemy skracali godziny otwarcia, żeby oszczędzić. CSR przy Łabędziej jest pierwszym z obiektów, kolejne zmiany będą wprowadzane na przełomie września i października – informuje Bednarczyk.

Następnym obiektem, w którym skrócone zostaną godziny otwarcia, będzie kompleks rekreacyjny Aqua Lublin wraz z mieszczącym się tu saunarium oraz stary basen Strefa H2O przy Al. Zygmuntowskich.

Zdrożeją również bilety wstępu.

Na przełomie września i października będziemy też aktualizować cenniki poszczególnych obiektów. Wzrosną również opłaty za korzystanie z naszych obiektów przez najemców i dzierżawców – informuje Bednarczyk.

Jak dodaje Bednarczyk – Chodzi przede wszystkim o kilkusetprocentowy wzrost kosztów energii elektrycznej. W skali spółki chodzi o dodatkowe miliony złotych rocznie. Jest to sytuacja niezależna od nas, musimy na nią reagować.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/niemila-niespodzianka-baseny-w-lublinie-beda-otwarte-krocej-a-bilety-podrozeja,n,1000314015.html

Od 3 października podwyżki opłat w Strefie Płatnego Parkowania

Uchwała Rady Miasta podnosząca ceny opłat za parkowanie zacznie obowiązywać od 3 października.

Ceny obowiązujące po podwyżce:

Podstrefa A: • 4,50 zł za pierwszą godzinę, • 5,40 za drugą, • 6,40 zł za trzecią, • 4,50 zł za czwartą i każdą kolejną. • 28 zł za bilet dobowy, • 250 zł za abonament „A” miesięczny, • 1 150 zł za abonament „A” półroczny, • 2 070 zł za abonament „A” roczny. • 170 zł za abonament „M” dla mieszkańca, ważny do roku, • 5,50 zł miesięcznie za abonament typu „N” dla osoby niepełnosprawnej, • 125 zł abonament miesięczny na hybrydę, • 1 150 zł miesięcznie za „kopertę”.

Podstrefa B: • 2,80 zł za pierwszą godzinę, • 3,30 za drugą, • 3,90 zł za trzecią, • 2,80 zł za czwartą i każdą kolejną. • 23 zł za bilet dobowy, • 205 zł za abonament „A” miesięczny, • 975 zł za abonament „A” półroczny, • 1 725 zł za abonament „A” roczny. • 170 zł za abonament „M” dla mieszkańca, ważny do roku, • 5,50 zł miesięcznie za abonament typu „N” dla osoby niepełnosprawnej, • 100 zł abonament miesięczny na hybrydę, • 800 zł miesięcznie za „kopertę”.

Podstrefy C i D: • 2,30 zł za pierwszą godzinę, • 2,70 za drugą, • 3,20 zł za trzecią, • 2,30 zł za czwartą i każdą kolejną. • 17 zł za dobowy, • 170 zł za abonament „A” miesięczny, • 860 zł za abonament „A” półroczny, • 1 495 zł za abonament „A” roczny. • 170 zł za abonament „M” dla mieszkańca, ważny do roku, • 5,50 zł miesięcznie za abonament typu „N” dla osoby niepełnosprawnej, • 90 zł abonament miesięczny na hybrydę. • 690 zł miesięcznie za „kopertę”.

W weekendy parkowanie pozostaje bezpłatne.

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/od-tego-dnia-bedziemy-placic-wiecej-za-parkowanie-w-lublinie,n,1000314026.html

W październiku kolejne spotkania z cyklu Plan dla Dzielnic

W październiku zaplanowano dwa kolejne spotkania z cyklu Plan dla Dzielnic poświęconemu omówieniu perspektyw rozwojowych poszczególnych części Lublina. Pierwsze, 3 października, dotyczyć będzie Zemborzyc i Wrotkowa. Drugie, dotyczące Czubów Północnych, odbędzie się 26 października. Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Osoby, które chcą zabrać głos w dyskusji, muszą zgłosić się telefonicznie lub przez formularz zamieszczony na stronie internetowej miasta.

Plan dla Dzielnic to cykl spotkań, które mają wyznaczyć priorytety rozwojowe w perspektywie najbliższych lat w każdej dzielnicy Lublina. To już ostatnie spotkania z tego cyklu.

Osobiste rozmowy z mieszkańcami to doskonała okazja do określenia wspólnej wizji rozwoju naszego miasta, a wnioski ze spotkań do wyznaczania priorytetowych działań dla każdej z dzielnic – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Oba spotkania rozpoczną się o godzinie 17. Spotkanie z mieszkańcami Zemborzyc i Wrotkowa odbędzie się w Szkole Podstawowej nr 30 przy ul. Nałkowskich 110. Natomiast spotkanie dotyczące Czubów Północnych zaplanowano w Szkole Podstawowej nr 28 przy ul. Radości 13.

Aby zabrać głos w dyskusji, należy zgłosić się telefonicznie (81 466 25 54) lub poprzez formularz zamieszczony na stronie www.plandladzielnic.lublin.eu. Do 28 września można zapisać się na debatę dotyczącą dzielnic Zemborzyce i Wrotków. Jeżeli chodzi o Czuby Północne, zapisy trwają od 11 do 20 października.

Taka formuła pozwala na wcześniejsze przygotowanie szczegółowych informacji na dany temat oraz obecność na spotkaniu pracowników urzędu odpowiedzialnych na poszczególne obszary. Mieszkańcy, którzy nie zgłoszą potrzeby zabrania głosu, mogą uczestniczyć w spotkaniu w roli słuchaczy – informuje Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/debata-o-lubelskich-dzielnicach-w-pazdzierniku-dwa-spotkania-zobacz-jakich-obszarow-miast-beda-dotyczyc/ar/c1-16894741

Ratusz dał dodatkowy czas na budowę Lubelskiej Akademii Futbolu nad Bystrzycą

Spółka miliardera Zbigniewa Jakubasa dostała dodatkowy czas na budowę drugiego etapu ośrodka sportowego nad Bystrzycą. Do 15 września Lubelska Akademia Futbolu miała zdobyć pozwolenie na budowę trzech boisk i budynku z halą sportową. Termin uzyskania pozwolenia Urząd Miasta przedłużył do 30 kwietnia przyszłego roku, a termin realizacji całej inwestycji określono na połowę czerwca 2024 roku.

Na podstawie umowy zawartej między miastem a spółką Zbigniewa Jakubasa LAF wydzierżawiła na 30 lat miejską działkę (11,6 ha), obiecując zbudować tu na swój koszt ośrodek piłkarski, który po 30 latach ma przejść na własność miasta. Ustalono, że budowa będzie podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich, czyli budowę czterech boisk, już zakończono.

Drugi etap obejmuje kolejne trzy boiska i budynek zawierający halę sportową, zaplecze treningowe, noclegowe i żywieniowe.

Spółka tłumaczy, że przeciągają się uzgodnienia w sprawie decyzji środowiskowej. – Sprawa stanowi przedmiot sporu pomiędzy Urzędem Miasta Lublin a Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska – tłumaczy w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim” Agnieszka Juścińska, prezes Lubelskiej Akademii Futbolu.

Lubelska Akademia Futbolu poprosiła miasto o więcej czasu na formalności i samą budowę, a Ratusz się na to zgodził, ponieważ jak tłumaczy „niedotrzymanie terminu wynika z przyczyn niezależnych od spółki”. 

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ratusz-idzie-na-reke-spolce-miliardera,n,1000313899.html

Katolicki Uniwersytet Lubelski chce mieć własny szpital kliniczny

Katolicki Uniwersytet Lubelski poprosił marszałka województwa o pomoc w celu stworzenia własnego szpitala klinicznego. Zainteresowany jest placówkami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Herberta i Lubartowskiej. Sceptyczny jest w stosunku do tego pomysłu Leszek Buk, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie.

We wtorek rzecznik KUL poinformował, że rektor uczelni zwrócił się do marszałka województwa lubelskiego z prośbą o wsparcie.

O tym, że Katolicki Uniwersytet Lubelski zamierza kształcić lekarzy, wiadomo od ubiegłego roku. KUL już prowadzi studia pielęgniarskie i położnicze, a od października przyszłego roku ma być uruchomiony kierunek lekarski. W planach katolickiej uczelni jest stworzenie własnego szpitala klinicznego. Zainteresowany jest placówkami Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Herberta i Lubartowskiej.

Trwa szacowanie wartości obu nieruchomości i będącego na wyposażeniu mienia oraz sprzętu – informuje dr hab. Robert Szwed, rzecznik KUL.

Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób, ale z każdym rokiem ich liczba ma się zwiększać. W planach jest także uruchomienie tego kierunku w języku angielskim – informuje rzecznik prasowy KUL.

Piotr Matej, dyrektor szpitala przy al. Kraśnickiej nie chce komentować sprawy. – Moją rolą jest wykonanie czynności, które są efektem ustaleń miedzy rektorem a właścicielem szpitala – mówi jedynie dyrektor Piotr Matej. I przypomina, że cały czas aktualne są wcześniejsze ustalenia dotyczące współpracy szpitala z KUL w zakresie wsparcia techniczno-bazowego jak i kształcenia kadr medycznych.

Sceptyczny jest w stosunku do tego pomysłu Leszek Buk, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Lublinie.

Jedna trzecia studentów na kierunkach lekarskich to obcokrajowcy, którzy po studiach zabierają dyplom i wyjeżdżają z Polski. Dlatego zamiast budować kolejne szpitale i powoływać nowe kierunki lekarskie, trzeba dać uczelniom pieniądze, żeby kształciły więcej Polaków – tłumaczy w rozmowie z „Kurierem Lubelskim” Leszek Buk.

Od października przyszłego roku ma zostać uruchomiony na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim kierunek lekarski. Ma być on prowadzony w kampusie na lubelskim Konstantynowie, gdzie funkcjonują laboratoria kierunku biotechnologia i specjalistyczna infrastruktura badawcza.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/kul-chce-miec-szpital-kliniczny-buk-jest-sceptyczny/ar/c14-16895531

Chirurgiczny robot da Vinci pojawi się w Szpitalu Wojskowym

Specjalistyczny robot da Vinci trafi do lubelskiego Szpitala Wojskowego. Pojawi się on pod koniec października. Koszt robota to 14,5 mln zł.

Robota dostarczy firma Synektik. Umowa obejmuje zakup systemu da Vinci, dostawę, montaż i uruchomienie, a także przeszkolenie personelu oraz opiekę serwisową. Robot zostanie sfinansowany z budżetu państwa w ramach dotacji celowej otrzymanej z Ministerstwa Obrony Narodowej. Wkład własny szpitala to 300 tys. zł.

Szpital dąży do tego, aby pierwsza operacja z wykorzystaniem robota została przeprowadzona już w październiku bieżącego roku. System da Vinci w szczególności będzie wykonywał zabiegi urologiczne oraz chirurgiczne, w tym chirurgii onkologicznej, a także lekarze innych specjalności przygotowują się do wykonywania zabiegów za pomocą robota.

Trwają szkolenia lekarzy w zakresie obsługi da Vinci.

Wstępne szkolenie lekarzy i zespołów oraz zapoznanie się z systemami chirurgii robotycznej różnych dostawców trwa już od wiosny 2021 – informuje płk Bogusław Piątek, rzecznik szpitala wojskowego.

Wcześniej, w kwietniu tego roku, firma Synektik dostarczyła robota do Szpitala przy ul. Kraśnickiej.

Dotychczas za jego pomocą wykonano 39 zabiegów chirurgicznych, urologicznych i ginekologicznych, a kolejny planowany jest przyszły tydzień (zabieg urologiczny). Każdy taki zabieg trwa średnio od 2 do 5 godzin. – Zakres zabiegów chirurgicznych ma zostać wkrótce rozszerzony i Da Vinci będzie przeprowadzał zabiegi z dziedziny torakochirurgii i laryngologii – mówi w rozmowie z  „Kurierem Lubelskim” Piotr Matej, dyrektor szpitala przy ul. Kraśnickiej.

Źródło: https://kurierlubelski.pl/kolejny-da-vinci-w-lublinie-nie-chodzi-o-obraz-ale-o-robota-ktory-trafi-do-szpitala-wojskowego/ar/c14-16887373

Źródło: Kolejny Da Vinci w Lublinie. Nie chodzi o obraz, ale o robota, który trafi do Szpitala Wojskowego | Kurier Lubelski

Ratusz chce dopuścić budowę mieszkań na ul. Muzycznej

Urząd Miasta ogłosił projekt nowego planu zagospodarowania dla terenu przy ul. Muzycznej w Śródmieściu. Na tym obszarze ma zostać dopuszczona zabudowa mieszkaniowa jedno- lub wielorodzinna.

Powstania nowego planu zagospodarowania chcieli także właściciele nieruchomości, która obecnie jest przeznaczona pod usługi komercyjne. Wnioskowali oni o złagodzenie wymagań dotyczących minimalnej liczby miejsc parkingowych. Proponowali 1 miejsce na 50 lub 60 mkw powierzchni użytkowej usług, kiedy plan wymaga tu 1 miejsca na każde 20 mkw.

Teraz Ratusz proponuje zmianę przeznaczenia nieruchomości. Pozostanie ona obszarem zarezerwowanym pod budynki usługowe, ale ma zostać tu dopuszczona również zabudowa mieszkaniowa jedno- lub wielorodzinna.

W projekcie planu zagospodarowania jest zastrzeżenie mówiące, że mieszkania mogą zająć nie więcej niż 50 proc. powierzchni użytkowej budynku. Natomiast inwestor może zbudować tu obiekt, który w części usługowej jest akademikiem. Część lokali sprzedaje się wtedy jako mieszkania, a pozostałe mają służyć jako lokale domu studenckiego.

Każdy, kto ma uwagi do proponowanego planu zagospodarowania, może je zgłosić do Urzędu Miasta nie później niż 20 października. Uwagi można kierować pocztą tradycyjną (Prezydent Miasta Lublin, pl. Łokietka 1, 20-109 Lublin), pocztą elektroniczną (planowanie@lublin.eu) lub poprzez skrzynkę ePUAP (/UMLublin/SkrytkaESP).

Otwartą dyskusję z udziałem planistów przewidziano na 5 października (Ratusz, sala 2, godz. 13). Chęć wzięcia udziału w dyskusji należy zgłosić urzędowi do 4 października (tel. 81 466 23 00 lub mail planowanie@lublin.eu).

Źródło: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/znalazlo-sie-miejsce-na-jeszcze-jeden-blok,n,1000313894.html

Ulica Raszyńska zostanie przebudowana

Ulica Raszyńska stanowiąca granicę między Węglinem Północnym a gminą Konopnica zostanie przebudowana na odcinku ponad 800 metrów. Inwestycja obejmie fragment od skrzyżowania z ul. Lazurową do posesji nr 63. Przebudowa drogi zakończy się pod koniec listopada 2023 r. Koszt to ponad 9,3 mln zł.

W najbliższych dniach podpiszemy umowę z firmą, która wykona inwestycję. Koszt robót budowlanych to ponad 9,3 mln zł. Temat podjęcia tych prac był jednym z kluczowych podczas spotkań z mieszkańcami w ramach projektu Plan dla Dzielnic. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku, a w przyszłym kierowcy skorzystają z nowej drogi – informuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Jezdnia ul. Raszyńskiej, na odcinku od ul. Lazurowej do ul. Jacyny-Onyszkiewicza, będzie miała 6 metrów szerokości. Natomiast  na pozostałym fragmencie – 5,5 m. Nowo wybudowana ul. Tarninowa, od ul. Raszyńskiej do ul. Skubiszewskiego (ok. 175 m), również będzie miała 5,5 m szerokości.

Taka szerokość jezdni została świadomie wybrana, aby nie rozwijać tam nadmiernej prędkości. Będzie to droga typowo dojazdowa – informuje Dariusz Boruch, przewodniczący zarządu dzielnicy Węglin Północny.

Wzdłuż jezdni ul. Raszyńskiej, po stronie Lublina pojawi się ścieżka rowerowa o szerokości 2,2 m oraz chodnik o szerokości 1,5 m. Trasa dla rowerów i pieszych zostanie oddzielona od jezdni pasem zieleni. Ścieżka rowerowa będzie również wzdłuż ul. Tarninowej.

W rejonie ul. Liszkowskiego i Laskowej powstanie kanalizacja deszczowa oraz kolektor deszczowy do istniejącego zbiornika retencyjnego.

Nie będzie chodnika po stronie Konopnicy.

Gmina Konopnica nie wykazała zainteresowania budową chodnika na swoim obrębie, wobec tego nie przewiduje się wykonywania przejść dla pieszych na stronę południową ul. Raszyńskiej (na stronę gminy Konopnica) – informują autorzy dokumentacji projektowej.

Źródło: Raszyńska do przebudowy. Inwestycja będzie kosztować ponad 9,3 mln zł. Kiedy mieszkańcy Węglina Północnego pojadą drogą równą jak stół? | Kurier Lubelski


Przegląd przygotowali: Oliwia Cieślik, Maksymilian Łuszcz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

9 minuty czytania

01.12.2023

Przemysław Czarnek rośnie w siłę, a nowy dworzec na ostatniej prostej do otwarcia. Przegląd tygodnia

Komitet Polityczny PiS zatwierdził pełnomocników wojewódzkich. Przemysław Czarnek został szefem…

8 minuty czytania

24.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli układanki nowej władzy i zmiany w parkowaniu w Lublinie

Koalicja KO, Trzecia Droga i Lewica zmierzają do przejęcia władzy…

9 minuty czytania

17.11.2023

Przegląd tygodnia. Dyrektorka CSK odchodzi, dyrektorka Teatru Starego odchodzi, Karpiński wraca

Katarzyna Sienkiewicz rezygnuje ze stanowiska dyrektora Centrum Spotkania Kultur. Karolina…

8 minuty czytania

10.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli jednak radna Ryfka ma kłopoty z agentami

Centralne Biuro Antykorupcyjne chce wygaszenia mandatu radnej Lublina. W ubiegłym…

7 minuty czytania

03.11.2023

Przegląd tygodnia, czyli Lublin ponownie w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury

Cała Strefa Płatnego Parkowania pod zarządem MPK Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne…

6 minuty czytania

27.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli czemu sąd zajmował się lubelskim księdzem?

Zmarła honorowa obywatelka Lublina, Wanda Półtawska. Odejście bliskiej przyjaciółki Jana…

10 minuty czytania

20.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli Czarnek jest królem wyborów

Wybory parlamentarne, decyzja sądu o przyszłości górek czechowskich i przygotowania…

7 minuty czytania

13.10.2023

Przegląd tygodnia, czyli prezes Kaczyński obiecuje pieniądze na żużel [07.10 – 13.10.2023]

Najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia: polityczna gra stadionem żużlowym w Lublinie,…