Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  28.01.2022

Lubika. Rewolucja biletowa po pierwszym kwartale

Udostępnij

Po czterech miesiącach mieszkańcy polubili Lubikę. 70% kwoty transakcji dokonywanych jest przez ten system. To jednak głównie zasługa zakupu biletów okresowych. Z aplikacji mobilnej korzystamy jeszcze niechętnie, ale ma się to zmieniać. Zdaniem pracowników ZTM nowy system już przełożył się na 0,5 mln zł oszczędności.

Przypomnijmy: system działa od 1 października ub. roku. Przed jego startem w mieście funkcjonował system Karty Biletu Elektronicznego, obsługiwany przez zewnętrznych dystrybutorów. Pasażerowie mogli kupować bilety elektroniczne (jednoprzejazdowe i czasowe) za pośrednictwem sześciu aplikacji oraz stacjonarnych i mobilnych biletomatów. Urządzenia, oprogramowanie, sklep www – wszystko było własnością zewnętrznych operatorów. Dla ZTM nowy system to własna aplikacja, strona www i infrastruktura. Dla pasażerów – m.in. taryfa przystankowa czy bilety okresowe na dowolną liczbę dni.

ZTM wychodzi na swoje

Nowy system to część projektu „Niskoemisyjna sieć komunikacji zbiorowej dla północnej części LOF wraz z budową systemu biletu elektronicznego komunikacji aglomeracyjnej”. Poza rewolucją biletową w ramach projektu uzupełniano tabor i budowano węzły przesiadkowe. Umowa z konsorcjum firm Mera Systemy i R&G Plus na zaprojektowanie, dostawę, konfigurację i wdrożenie Lubiki opiewa na kwotę 15,3 mln zł. W ramach inwestycji oprócz samej aplikacji na telefony i sklepu internetowego kupiono m.in.: 55 biletomatów stacjonarnych i 50 mobilnych, 50 terminali doładowań biletów elektronicznych, 35 czytników kontrolerskich, 450 kasowników EMV, wyposażenie 21 stanowisk obsługi klienta, 20 tys. kart elektronicznych. Karty są dla tych, którzy wolą fizyczny nośnik od aplikacji.

W nowym systemie zarejestrowało się dotąd prawie 50 tys. osób (użytkowników kart i aplikacji). Samą aplikację Lubika zarejestrowano prawie 27 tys. razy. Do elektronicznych portmonetek trafiło 752 tys. zł (prawie 64 tys. transakcji). Jak łatwo policzyć, średnio użytkownicy doładowali aplikację Lubika kwotą 12 zł. Z nowej taryfy przystankowej skorzystano 162,7 tys. razy, z kasowników EMV 30,4 tys. razy, a ze sklepu internetowego prawie 6 tys. razy. Wartość zakupów w sklepie wyniosła 553,3 tys. zł, co daje ok. 92 zł na transakcję.

sprzedaż biletów przez aplikacje mobilne IV kwartał 2021 r. autorstwa Krzysztof Kowalik

Porównaliśmy sprzedaż biletów przez aplikację Lubika i operatorów zewnętrznych w ostatnim kwartale 2021 roku. Porównujemy tylko bilety czasowe i jednoprzejazdowe, bo u zewnętrznych operatorów nie można kupić biletów okresowych. Za pośrednictwem operatorów zewnętrznych kupiono bilety za 2,9 mln zł. Największą sprzedaż zanotowały aplikacje JakDojade (1,76 mln zł) i Mobilet (732 tys. zł). – Dla porównania wartość wpłat na elektroniczną portmonetkę aplikacji mobilnej Lubika w tym okresie wyniosła 608 tys. zł – zauważa Monika Fisz, rzecznik ZTM. Inaczej mówiąc: Lubika szturmem wdarła się na lubelski rynek mobilnych płatności. W kwartał przejęła co 6 transakcję.

Przez inne niż aplikacje kanały (biletomaty, punkty sprzedaży itp.) kupiono bilety czasowe i jednoprzejazdowe za ponad 4,4 mln zł. – Szacujemy, że już blisko 70 proc. wpływów za usługi przewozowe jest realizowanych przez kanały sprzedaży nowego systemu biletu Lubika, a pamiętajmy, że ta proporcja się zwiększy po zakończeniu okresu przejściowego – prognozuje Fisz.

Wartość wszystkich biletów okresowych sprzedanych w czwartym kwartale ub. roku wyniosła 6,2 mln zł. Za pośrednictwem aplikacji Lubika kupiono ich 14,5 tys. za 1,2 mln zł.

Czy opłacało się kupować własne urządzenia? ZTM wyliczył, że dzięki własnej infrastrukturze koszty sprzedaży i dystrybucji spadły o 0,5 mln zł (w porównaniu z ostatnimi kwartałami lat 2020 i 2021) i spodziewa się, że ta różnica jeszcze wzrośnie po zakończeniu okresu przejściowego, gdy będzie działał już tylko nowy system.

Nieliczne wpadki

Czy często zdarzają się awarie? Aplikacja działa stabilnie i prawidłowo – zapewnia rzeczniczka ZTM. – Jedynym zdarzeniem, poza punktowymi i technicznymi aspektami zgłaszanymi przez użytkowników, jakie wpłynęło na jej użytkowanie, był globalny problem systemu zewnętrznego operatora płatności elektronicznych – spowodowany awarią komponentu, z którego wysyłane są powiadomienia.

Po usunięciu problemu wszystko wróciło do normy. Fisz zaznacza jednak, że ze względu na złożoność systemu okresowo mogą występować problemy niezwiązane bezpośrednio z jego funkcjonowaniem, a np. z pracą systemu operatora płatności czy chwilowym brakiem zasięgu. A czy takie „punktowe i techniczne aspekty” zdarzają się częściej czy rzadziej niż w poprzednim systemie? Tego niestety nie porównamy – operatorzy zewnętrzni sami rozpatrują reklamacje, nie przekazują informacji ZTM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

6 minuty czytania

29.11.2023

Walka o ESK 2029. Po co? Jak? Co z tego nam wszystkim zostanie?

O przeszłości i przyszłości walki o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury…

8 minuty czytania

18.11.2023

Lublin i Europejska Stolica Kultury 2029. Co ma do nas przekonać komisję konkursową

Znamy już zawartość aplikacji Lublina w konkursie o tytuł Europejskiej…

10 minuty czytania

30.10.2023

Najpierw nowa dyrektor, teraz nowe muzeum. Marszałek ma plan na zamek i jego winnice

– Dobry duch muzeum – miał ją przedstawić marszałek Jarosław…

4 minuty czytania

13.10.2023

Fundacja działaczy PiS z Lublina w tydzień wydała milion. Na „kampanię referendalną”

Fundacja komendantów Ochotniczego Hufca Pracy w Lublinie w niecały tydzień…

2 minuty czytania

14.09.2023

Ile zarabia Aqua Lublin, a ile traci Arena Lublin? MOSiR milczy, ale minister każe odpowiedzieć

Minister Cyfryzacji staje po stronie Fundacji Wolności. Fundacja chciała poznać…

3 minuty czytania

11.09.2023

Fundacja Wolności kontra wojewoda. Runda druga w sprawie nowego stadionu

Fundacja Wolności ponownie pisze do wojewody w sprawie uchwał strategicznych…

5 minuty czytania

29.08.2023

Przewróciło się i leży. „To nie ma związku z budową pomnika”

W weekend na skwerze abp. Józefa Życińskiego podczas nocnej wichury…

4 minuty czytania

23.08.2023

Niebezpiecznie jak przed galą bezpieczeństwa: posłanka z pałką, organizatorzy z ochroniarzami

Miało być miło, sympatycznie, podniośle, a było głośno, nerwowo i…