Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  13.08.2023

Kierowcy nie wpuścili rowerzystów do autobusu. Jest reakcja ZTM

Udostępnij

Przewoźnik dostaje karę finansową, kierowcy przechodzą „rozmowę dyscyplinującą”, a Zarząd Transportu Miejskiego przypomina wszystkim, którzy siadają za kółkiem miejskich autobusów, że wolno przewozić rowery.

O sprawie pisaliśmy miesiąc temu. Przypomnijmy: rowerzyści próbowali przewieźć rowery ostatnimi kursami komunikacji miejskiej. To zgodne z regulaminem przewozów, autobusy były prawie puste, ale mimo to kierowcy wyprosili cyklistów z pojazdów.

Niedzielny wieczór i pechowa trzynastka

Pierwszy odpowiedź na swoją skargę otrzymał Dominik Smaga, który jako świadek takiego zdarzenia złożył skargę do ZTM i MPK. W mediach społecznościowych podzielił się odpowiedziami jakie otrzymał. Zarówno ZTM jak i MPK przyznają, że wyproszenie rowerzysty było nieuzasadnione.

Zarząd wyciągnie wobec przewoźnika konsekwencje wynikające z zapisów umowy o świadczenie usług przewozu osób (kara finansowa) – cytuje ZTM Dominik Smaga. Przyznaje też, że jest zawiedziony brakiem informacji o wysokości kary. Rozczarował go także brak informacji o konsekwencjach wyciągniętych wobec kierowcy przez MPK.

Sobotni wieczór i ostatnia czterdziestka

W drugiej sprawie historię od naszej czytelniczki przekazaliśmy do ZTM. W odpowiedzi, jaka otrzymaliśmy od Zarządu Transportu Miejskiego, czytamy, że kierowca zachował się w „niewłaściwy sposób, nakazując pasażerowi z rowerem opuszczenie pojazdu„.

Podejmowane są systematyczne działania w celu stałego podnoszenia jakości usług przewozowych w komunikacji miejskiej, a za stwierdzone uchybienia przewoźnicy ponoszą konsekwencje wynikające z zawartych z nimi umów na świadczenie usług przewozu osób – czytamy w odpowiedzi. W tym przypadku MPK ograniczyło się do stwierdzenia, że zachowanie kierowcy było niewłaściwe.

460 zł kary dla przewoźnika

Chcieliśmy ustalić jaka kara czeka MPK, czy i jakie kary ponieśli kierowcy.

W obu przypadkach kierowcy zostali ukarani zgodnie z wewnętrznym Regulaminem obowiązującym w Spółce. Została z nimi przeprowadzona także rozmowa dyscyplinująca – informuje Weronika Opasiak, rzecznik prasowy MPK. Rzeczniczka zapewnia też, że wszystkim kierowcom przypomniano zasady przewozu roweru w komunikacji miejskiej. – Wykorzystujemy w tym celu nasze wewnętrzne kanały. Informacje takie pojawiły się m.in. na tablicach ogłoszeń na terenie dyspozytorni – tłumaczy.

Dodatkowo ZTM może nałożyć karę za niewłaściwe realizowanie umowy przewozowej przez MPK. O jakiej kwocie mowa? – Po wnikliwej analizie i przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego, zostanie nałożona na przewoźnika kara finansowa z tytułu niewłaściwego zachowania kierowcy. Kara wynosi 460 zł, co jest 100-krotnością ceny biletu jednoprzejazdowego – tłumaczy Monika Białach z ZTM.

Pozostaje mieć nadzieję, że opisane sytuacje są wyjątkami od reguły.


Kiedy można przewozić rower w pojeździe komunikacji miejskiej w Lublinie?

Przewóz roweru nie może powodować zagrożenia bezpieczeństwa, ograniczać widoczności kierowcy czy utrudniać poruszania się w pojeździe. Umieszczenie roweru w autobusie jest możliwe jedynie w przestrzeni przeznaczonej dla przewozu wózków inwalidzkich i dziecięcych.

Trzeba pamiętać, że kierowca lub kontrolerzy są uprawnieni do niedopuszczania do przewozu lub polecenia opuszczenia pojazdu przez osoby zagrażające bezpieczeństwu, porządkowi w transporcie, zakłócające spokój w pojeździe lub osoby uciążliwe dla innych podróżnych.

W przypadku, gdy nie jesteśmy zadowoleni z decyzji kierowcy zawsze możemy zgłosić skargę do ZTM. Wystarczy zgłoszenie mailowe na adres [email protected].

Wzór skargi

Szanowni Państwo, 1 lipca 2023 roku, chciałem pojechać autobusem z rowerem. Był to kurs linii 11 o godzinie 12:17 z ul. Przykładowej w kierunku Centrum. Kierowca nie wpuścił mnie do pojazdu z rowerem. Tłumaczył to ustawowym zakazem przewozu rowerów. Zgodnie z regulaminem przewóz rowerów jest dopuszczalny. Autobus był prawie pusty a miejsce na wózki wolne, więc mogłem ustawić tam rower i przewieźć go nie stwarzając zagrożenia. Zachowanie kierowcy było moim zdaniem niedopuszczalne. Proszę o wyjaśnienie mojej skargi.
Imię i nazwisko
Adres do korespondencji

7 odpowiedzi na “Kierowcy nie wpuścili rowerzystów do autobusu. Jest reakcja ZTM”

  1. Dociekliwy troll pisze:

    A kto poniesie konsekwencje, gdy coś się stanie, gdy np ktoś z pasażerów, na skutek hamowania przewróci się na rower? ZTM czy kierowca? Czy ZTM dorzuci się choć w niewielkiej części do gratyfikacji adwokata? Dlaczego ZTM zmusza kierowców do łamania prawa, przewożenia rowerów pojazdami nie przystosowanymi do tego i do narażania pasażerów na dodatkowe urazy?

  2. aa pisze:

    Po to masz ręce aby się trzymać poręczy a nie telefonu.

  3. aa pisze:

    Mojego taty (emeryta) też nie wpuścił, wielce panujący kierowca i jeszcze groził, że wezwie policję. Sprawdziłem regulamin mpk i nie miał prawa tak się zachować, jeszcze dla pewności napisałem maila i dostałem odpowiedź zgodą z moją wersją.

  4. aaa pisze:

    Mojego taty (emeryta) też nie wpuścił, wielce panujący kierowca i jeszcze groził, że wezwie policję. Sprawdziłem regulamin mpk i nie miał prawa tak się zachować, jeszcze dla pewności napisałem maila i dostałem odpowiedź zgodą z moją wersją.

  5. Marian pisze:

    Ludzie obudźcie się regulamin ktòry, napisał sobie ZTM jest nie zgodny z ustawą, czy właściciel takiego roweru budzi lub zrobi krzywdę innemu pasażerowi to i tak będzie odpowiadał kierowca. Żadne autobusy nie są wyposażone w uchwyty dla roweròw i nie posiadają odpowiedniej homologacji czy też jakiejkolwiek informacji o przystosowaniu autobusu do przewożenia roweròw.

  6. mon pisze:

    Rowerzysta decydując się na podróż rowerem ma ją zakończyć rowerem. jakie są powody przewożenia roweru autobusem? Czy np. motocykla albo samochód też można przewozić autobusem bo np paliwo mi się skończyło? Autobus to nie bagażówka

  7. Zly pisze:

    Proszę pokazać chomologacje na rowery czy autobus ja posiada Zapewne chomologacja jest na jeden wózek ci co nałożyli kare jeśli zrobili to niezgodnie chomologacja pojazdu powinni zaplacic z własnej kieszeni.Za nadużycie swoich kompetencji i stanowisk w pracy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły