Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  16.11.2023

Karolina Rozwód rozstaje się z Teatrem Starym. Odchodzą też kuratorzy

Udostępnij

Teatrem Starym kierowała nieprzerwanie od 11 lat. Przez ten czas przez jego deski przewinęły się dziesiątki znakomitych artystów, odbywały się festiwale i benefisy. Ale Karolina Rozwód zdecydowała, że jej misja w teatrze dobiegła końca.

Dla wielu była to niespodziewana decyzja, ale zarówno zespół, jak i władze Ratusza, któremu podlega Teatr Stary, o zamiarach Karoliny Rozwód wiedzieli już wcześniej.

– To jest moja autonomiczna decyzja, nie chcę jej szczegółowo komentować, dojrzewałam do niej od miesięcy, rezygnację złożyłam trzy tygodnie temu – mówi Jawnemu Lublinowi dyr. Rozwód. – Już wcześniej informowałam o takim zamiarze, więc zarówno dla prezydenta Krzysztofa Żuka jak i zastępcy prezydenta Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak (odpowiedzialnej za kulturę – red.) moja decyzja nie była zaskoczeniem. W raz ze mną, z końcem stycznia, w geście solidarności odchodzi też większość kuratorów.

Nieprzerwanie kierowała tą instytucją od 2012 roku, czyli ponownego otwarcia Teatru Starego po długim i kosztownym gruntownym remoncie. Jej teatr nie ograniczał się wyłącznie do tej sztuki: organizował także koncerty (w tym plenerowe, jak chociażby „W blasku nocy” w czerwcu tego roku na Starym Mieście), promował literaturę i kino (w budynku przy Jezuickiej funkcjonowało kiedyś kino pod nazwą „Staromiejskie”).

– Z Teatrem Starym żegnam się z ogromnym sentymentem. Jestem dumna z zespołu, który udało mi się zgromadzić, z pracowników, kuratorów i widzów, bo to oni tworzą teatr – dodaje dyr. Rozwód.

Teraz – jak przyznaje – przyszedł czas na nowe wyzwania. Na razie szefowa teatru Starego nie zdradza swoich zawodowych planów. Wiadomo jednak, że pracować będzie poza Lublinem. – Dostałam ciekawą propozycję, którą przyjęłam, nie wyprowadzam się jednak całkiem z Lublina, będę dzieliła moje życie zawodowe i prywatne pół na pół – dodaje Karolina Rozwód.

Jej umowa z teatrem wygasa z końcem stycznia przyszłego roku. – Za tydzień ogłosimy repertuar na I kwartał przyszłego roku, który wyszedł jeszcze spod mojej ręki i kuratorów – zapowiada pani dyrektor.

Gdy starała się o to stanowisko w 2011 roku miała 31 lat i doświadczenie z pracy w TVP Kultura, Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, Konfrontacja Teatralnych i staraniach Lublina do tytułu ESK. W konkursie na to stanowisko wystartowali wówczas także: dziennikarz Waldemar Sulisz, reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski, Hanna Nowak-Radziejowska z Warszawy i Mariusz Pilawski z Łodzi.

– Będzie to placówka wielofunkcyjna, w której znajdzie się miejsce na teatr, ale też na film, muzykę i rozmowę o literaturze – mówiła dyr. Rozwód obejmując stery najmłodszej instytucji kultury miasta, w której jeszcze trwał remont.

Tworzenie programu Karolina Rozwód powierzyła kuratorom – znanym w Polsce nazwiskom, a każdy dzień tygodnia – innej dziedzinie sztuki. Pomysł się sprawdził i funkcjonuje do dziś. W poniedziałki w Teatrze Starym są pokazy filmowe, we wtorki spotkania z literaturą, w środy koncerty, w piątki i soboty spektakle teatralne, a w niedzielę zajęcia dla dzieci.

Przez lata grono zaproszonych do współpracy kuratorów się rozrosło. Dziś są to: Łukasz Drewniak, Anna Drozd, Maciej Gil, Grażyna Lutosławska, Wojciech Majcherek, Michał Nogaś, Magdalena Sendecka, Daniel Wyszogrodzki.

W jaki sposób Ratusz wybierze nowego dyrektora teatru? – Przyjęliśmy do wiadomości decyzję o rezygnacji Karoliny Rozwód ze stanowiska Dyrektora Teatru Starego, którą podjęła z własnej inicjatywy. Wieloletnią współpracę z panią dyrektor oceniamy bardzo pozytywnie, co wielokrotnie publicznie podkreślał Pan Prezydent. W związku
z tym, że pani dyrektor sprawuje swoją funkcję do końca stycznia przyszłego roku, nie podjęliśmy jeszcze działań w sprawie powołania nowego dyrektora instytucji – informuje Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

Zwalania się też dyrektorski gabinet w CSK

To już druga osoba z lubelskiej kultury, która w ostatnich dniach żegna się ze stanowiskiem. Jak pisaliśmy wczoraj, rezygnację złożyła Katarzyna Sienkiewicz, dyrektorka Centrum Spotkania Kultur W Lublinie. Jak przekazała, była to jej osobista decyzja.

Fot. Karolina Rozwód Teatrem Starym w Lublinie kierowała przez 11 lat. Fot. FB/Teatr Stary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

2 minuty czytania

24.02.2024

Zmiana bez zmian w „Gardzienicach”

Wojciech Goleman został pełnoprawnym dyrektorem Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. Zarząd województwa…

4 minuty czytania

22.02.2024

Dyrektor Teatru Osterwy uciekł spod marszałkowskiego topora. Pomógł Czarnek, czy ministerstwo kultury?

Tak jak niespodziewanie marszałek Jarosław Stawiarski wszczął procedurę odwołania dyrektora…

3 minuty czytania

21.02.2024

Ugoda wyszła z Hecy. Koniec sporu o zwolnienie Pietrasiewicza z Centrum Kultury

Trwająca ponad rok batalia sądowa dotycząca zwolnienia z pracy pomiędzy…

6 minuty czytania

15.02.2024

Dla swoich zniżka specjalna. Jak PiS wynajęło Salę Operową CSK na spotkanie z Kaczyńskim

Po jednej stornie stołu negocjacyjnego dwaj czołowi politycy PiS z…

4 minuty czytania

10.02.2024

Marszałek chce odwołać dyrektora Teatru Osterwy. Powód? „Naruszenie prawa”

Pismo w sprawie zamiaru odwołania Redbada Klynstry-Komarnickiego trafiło już do…

4 minuty czytania

08.02.2024

Była galeria z Banksym, będą biura. I plan hollywoodzkiego serialu

Brain Damage Gallery po siedmiu latach wynosi się z gmachu…

4 minuty czytania

19.01.2024

„Co mi Panie dasz?” Na pewno nie zwrot za bilety na koncert Bajmu w CSK

Bajm miał zagrać w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie 13…

3 minuty czytania

19.01.2024

Są pieniądze na kulturalne projekty ESK 2029. Ale nie dla wszystkich

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na działania związane z Europejską Stolicą…