Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  16.11.2023

Karolina Rozwód rozstaje się z Teatrem Starym. Odchodzą też kuratorzy

Udostępnij

Teatrem Starym kierowała nieprzerwanie od 11 lat. Przez ten czas przez jego deski przewinęły się dziesiątki znakomitych artystów, odbywały się festiwale i benefisy. Ale Karolina Rozwód zdecydowała, że jej misja w teatrze dobiegła końca.

Dla wielu była to niespodziewana decyzja, ale zarówno zespół, jak i władze Ratusza, któremu podlega Teatr Stary, o zamiarach Karoliny Rozwód wiedzieli już wcześniej.

– To jest moja autonomiczna decyzja, nie chcę jej szczegółowo komentować, dojrzewałam do niej od miesięcy, rezygnację złożyłam trzy tygodnie temu – mówi Jawnemu Lublinowi dyr. Rozwód. – Już wcześniej informowałam o takim zamiarze, więc zarówno dla prezydenta Krzysztofa Żuka jak i zastępcy prezydenta Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak (odpowiedzialnej za kulturę – red.) moja decyzja nie była zaskoczeniem. W raz ze mną, z końcem stycznia, w geście solidarności odchodzi też większość kuratorów.

Nieprzerwanie kierowała tą instytucją od 2012 roku, czyli ponownego otwarcia Teatru Starego po długim i kosztownym gruntownym remoncie. Jej teatr nie ograniczał się wyłącznie do tej sztuki: organizował także koncerty (w tym plenerowe, jak chociażby „W blasku nocy” w czerwcu tego roku na Starym Mieście), promował literaturę i kino (w budynku przy Jezuickiej funkcjonowało kiedyś kino pod nazwą „Staromiejskie”).

– Z Teatrem Starym żegnam się z ogromnym sentymentem. Jestem dumna z zespołu, który udało mi się zgromadzić, z pracowników, kuratorów i widzów, bo to oni tworzą teatr – dodaje dyr. Rozwód.

Teraz – jak przyznaje – przyszedł czas na nowe wyzwania. Na razie szefowa teatru Starego nie zdradza swoich zawodowych planów. Wiadomo jednak, że pracować będzie poza Lublinem. – Dostałam ciekawą propozycję, którą przyjęłam, nie wyprowadzam się jednak całkiem z Lublina, będę dzieliła moje życie zawodowe i prywatne pół na pół – dodaje Karolina Rozwód.

Jej umowa z teatrem wygasa z końcem stycznia przyszłego roku. – Za tydzień ogłosimy repertuar na I kwartał przyszłego roku, który wyszedł jeszcze spod mojej ręki i kuratorów – zapowiada pani dyrektor.

Gdy starała się o to stanowisko w 2011 roku miała 31 lat i doświadczenie z pracy w TVP Kultura, Polskim Instytucie Sztuki Filmowej, Konfrontacja Teatralnych i staraniach Lublina do tytułu ESK. W konkursie na to stanowisko wystartowali wówczas także: dziennikarz Waldemar Sulisz, reżyser teatralny Łukasz Witt-Michałowski, Hanna Nowak-Radziejowska z Warszawy i Mariusz Pilawski z Łodzi.

– Będzie to placówka wielofunkcyjna, w której znajdzie się miejsce na teatr, ale też na film, muzykę i rozmowę o literaturze – mówiła dyr. Rozwód obejmując stery najmłodszej instytucji kultury miasta, w której jeszcze trwał remont.

Tworzenie programu Karolina Rozwód powierzyła kuratorom – znanym w Polsce nazwiskom, a każdy dzień tygodnia – innej dziedzinie sztuki. Pomysł się sprawdził i funkcjonuje do dziś. W poniedziałki w Teatrze Starym są pokazy filmowe, we wtorki spotkania z literaturą, w środy koncerty, w piątki i soboty spektakle teatralne, a w niedzielę zajęcia dla dzieci.

Przez lata grono zaproszonych do współpracy kuratorów się rozrosło. Dziś są to: Łukasz Drewniak, Anna Drozd, Maciej Gil, Grażyna Lutosławska, Wojciech Majcherek, Michał Nogaś, Magdalena Sendecka, Daniel Wyszogrodzki.

W jaki sposób Ratusz wybierze nowego dyrektora teatru? – Przyjęliśmy do wiadomości decyzję o rezygnacji Karoliny Rozwód ze stanowiska Dyrektora Teatru Starego, którą podjęła z własnej inicjatywy. Wieloletnią współpracę z panią dyrektor oceniamy bardzo pozytywnie, co wielokrotnie publicznie podkreślał Pan Prezydent. W związku
z tym, że pani dyrektor sprawuje swoją funkcję do końca stycznia przyszłego roku, nie podjęliśmy jeszcze działań w sprawie powołania nowego dyrektora instytucji – informuje Michał Karapuda, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin.

Zwalania się też dyrektorski gabinet w CSK

To już druga osoba z lubelskiej kultury, która w ostatnich dniach żegna się ze stanowiskiem. Jak pisaliśmy wczoraj, rezygnację złożyła Katarzyna Sienkiewicz, dyrektorka Centrum Spotkania Kultur W Lublinie. Jak przekazała, była to jej osobista decyzja.

Fot. Karolina Rozwód Teatrem Starym w Lublinie kierowała przez 11 lat. Fot. FB/Teatr Stary

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły

7 minuty czytania

11.06.2024

Dyrektor Teatru Osterwy złoży rezygnację. „W mieście funkcjonują dziwne układy”

Czarne chmury, które na początku lutego zebrały się nad dyrektorem…

4 minuty czytania

10.06.2024

Budka bez Cugowskiego, a wejściówek na koncert jak na lekarstwo

Miejsc siedzących jest tysiąc, bezpłatnych wejściówek czterysta, ale do mieszkańców…

6 minuty czytania

06.06.2024

Radny pochyla się nad skateparkiem, a deskorolkarze marzą o Zakładach Tytoniowych

Były członek zarządu województwa Bartłomiej Bałaban w marszałkowskiej kulturze zostawił…

3 minuty czytania

04.06.2024

Radna PiS wicedyrektorką CSK. „Załoga powitała ją chłodno”

O tym, że radna miejska PiS Justyna Budzyńska ma zająć…

6 minuty czytania

03.06.2024

Kandydat do tytułu ESK odwołuje duże muzyczne festiwale. „Problemy finansowe”

W obszarze kultury Lublin wyraźnie patrzy w jednym kierunku –…

4 minuty czytania

01.06.2024

Marsz Równości nasz powszechny. Mało kogo już rusza

Rzygać mi się chcę – rzucił nastoletni chłopak na rowerze,…

4 minuty czytania

31.05.2024

Radni PiS na wysokie stołki w instytucjach kultury. Były prezydent Lublina do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Dyrektorzy Centrum Spotkania Kultur, Muzeum Zamoyskich w Kozłówce i Filharmonii…

3 minuty czytania

30.05.2024

Nagie piersi i Nowy Jork. Czy po tym incydencie lubelski portal będzie się łączył z USA?

Młoda kobieta podciąga bluzkę i odsłania nagie piersi przed mieszkańcami…