Wesprzyj Kontakt

3 minuty czytania  •  19.06.2022

Jakie nagrody dla piłkarzy Motoru? Mamy odpowiedź klubu

Udostępnij

Jakie nagrody dla piłkarzy Motoru za poprzedni sezon? Jakim wynikiem finansowym klub zakończył ostatni rok budżetowy? W jakiej wysokości nagrody i premie otrzymali piłkarze oraz zarząd? Znamy odpowiedź spółki na nasze pytania dot. kondycji finansowej Motoru Lublin.

Na początek warto nadmienić, że mniejszościowym udziałowcem spółki Motor Lublin S.A. jest miasto Lublin (ma ok. 20%). W latach 2014-2022 miasto przekazało ponad 20 mln zł na działalność klubu (najpierw jako podwyższenie kapitału, potem w ramach dotacji). Skoro miasto tak znacznie partycypuje w kosztach utrzymania klubu, to mieszkańcy Lublina mają prawo do informacji o tym, jak te pieniądze są wydatkowane oraz jak działa ta miejska spółka.

Rok temu radni dopytywali o premie i nagrody dla piłkarzy Motoru

W maju zeszłego roku z radnymi miejskimi spotkali się przedstawiciele Motoru, aby omówić sytuację w spółce. – Celem jest awans w przyszłym roku z pierwszego lub drugiego miejsca – mówiła wówczas Marta Daniewska, prezes klubu. Czytaj więcej w tekście „Motor z wizytą u radnych. Awans celem na przyszły rok„.

– Na te chwilę wszystkie kontrakty będą zmienione. Jest jedna duża kwota. Będzie główna premia, która zostanie ogłoszona na rozpoczęciu sezonu, żeby zawodnicy wiedzieli, o co będą grali. Jest to duża kwota, myślę że motywacji nie zabraknie – mówiła wtedy prezes klubu. Prawda, że ciekawe?

Klub jest w stanie określić swój wynik finansowy, ale go nie upubliczni

Okazuje się, że trudno jest uzyskać nawet informację o wyniku finansowym spółki.

– Klub jest w stanie określić, jakim wynikiem finansowym zakończył się ostatni rok obrotowy, ale póki rada nadzorcza nie zatwierdzi sprawozdania dotyczącego tej kwestii, nie będziemy upubliczniać żadnych informacji na ten temat – wyjaśnia Karol Kurzępa, rzecznik prasowy klubu.

Przypomina to nieco wypowiedź jednego z poprzednich prezesów spółki, który na posiedzeniu komisji Rady Miasta powiedział, że „sprawozdanie finansowe ma, ale wolałby go nie upubliczniać”.

Jak nietrudno się domyśleć, nie spotkało się to z uznaniem wśród radnych i prezes musiał podzielić się tymi informacjami.

No cóż, lata mijają, ludzie się zmieniają, a podejście do jawności miejskich pieniędzy są bez zmian.

Jakie nagrody i premie dostali piłkarze Motoru za poprzedni sezon?

Już po zakończeniu sezonu warto dokonać podsumowań. Choćby kwestii finansowych. Dlatego zapytaliśmy o nagrody i premie wypłacone za miniony sezon piłkarski dla zarządu jak i piłkarzy pierwszej drużyny Motoru Lublin. Pytaliśmy o kwoty dla poszczególnych piłkarzy lub (jeśli z jakiegoś powodu nie jest to możliwe) o podanie sumarycznej kwoty nagród i premii, wypłaconych zawodnikom.

W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że obowiązane do udostępniania informacji publicznej są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne.

– Z uwagi na to, że Spółka Motor Lublin S.A. nie jest żadnym z w/w podmiotów – nie jest zobowiązana do udzielania informacji, albowiem żądane informacje nie stanowią informacji publicznej, a są tajemnicą handlową Spółki – odpowiedział rzecznik Motoru.

Czyli nagrody dla piłkarzy Motoru stanowią tajemnicę handlową.

Dlaczego spółka ukrywa takie informacje przed informacją publiczną? Tego jeszcze nie wiemy. Sprawą zainteresujemy miejskich radnych. To oni uchwalając budżet przyznają pieniądze na dotacje dla klubów sportowych, w tym Motoru.

Zapytaliśmy też rzecznika spółki, czy w najbliższym sezonie będzie zmiana w zasadach naliczania nagród i premii? Jeśli tak, to jaka? Niestety tego też się nie dowiedzieliśmy, bo to również stanowi „tajemnicę spółki”.

Milion złotych z kasy miasta na kontrakty zawodników

W styczniu ub. roku spółka otrzymała prawie 1,9 mln zł dotacji z budżetu miasta na udział w rozgrywkach piłkarskich II ligi (pierwsze półrocze). We wniosku o dotację wskazano, że z tej kwoty 1,06 mln zł zostanie wydatkowana na kontrakty zawodników, 0,9 mln zł na wynajem obiektów sportowych (klub płaci MOSiRowi za korzystanie z Areny Lublin), 105 tys. na wynagrodzenia trenerów a 84 tys. na udział w rozgrywkach ligowych (opieka medyczna, zakwaterowanie i wyżywienie, transport i obsługa techniczna).

Z wniosku możemy wyczytać też, ze szacunkowa wartość kontraktów zawodników wynosi 176 150 zł miesięcznie.

W tym roku, na rundę wiosenną tego sezonu klub otrzymał dotację z budżetu miasta w kwocie 1,89 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Powiązane artykuły